Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

American Curl Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Arkadaş canlısı ve kibar American Curl aynı zamanda insan sever olarak da bilinir.

Published

on

American Curl’ler kedi dünyasının ‘’Peter Pan’ı’’ olarak adlandırılırlar.

American Curl en genç kedi türlerinden biridir. Geriye doğru kıvrılmış kulakları doğal genetik mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır.

Kedi meraklıları 1983 yılında türü özel olarak yetiştirmeye başladı ve tür 1986 yılında Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından kayıt altına alındı. Uluslararası Kedi Örgütü’nün (TICA) kabülü ise 1987 yılında gerçekleşti.

Türün hiç duyulmamışlık, başıboşluktan safkanlığa geçişi sadece altı yıl sürmüştür. Tür aynı zamanda CFA tarafından iki farklı kürk uzunluğuna sahip tek tür olarak kabul edilmektedir.

KEDİ PROFİLİ
İsimAmerican Curl
Diğer İsimleri –
KökeniAmerika
Vücut TipiOrta Kedi Irkları
Tüy UzunluğuUzun Tüy
Kuyruk UzunluğuEsnek, sivri
GözleriBüyük
Yaşam Ömrü14-15 yıl
KarakteriSosyal, tatlı, sevgi dolu, oyuncu, meraklı
Ağırlığı9-11 kg.
Renkleri Krem, siyah, mavi, çikolata, leylak

Kişilik

Arkadaş canlısı ve kibar American Curl aynı zamanda insan sever olarak da bilinir. Hatta çocukları bile sever ki bu özellik kediler arasında sık rastlanan bir durum değildir.

Orta derecede aktif meraklı ve akıllıdırlar. Sizi takip edip neler yaptığınızı görmek ister buna karşın bazı kedi türleri gibi konuşkan ya da dominant değildirler.

İlgi, mama ya da herhangi bir ihtiyacını sessizce talep eder. İşten eve geldiğinizde sizi memnuniyetle ve minik bir kafa darbesiyle karşılayabilir hatta bu sevecen jestini misafirlerinize de gösterebilir.

Yaşlı bir Curl’un evde oradan oraya uçması şaşılacak bir durum değildir. Bunu en az gençler kadar zevk alarak yaparlar. Dişisi ve erkeği eşit derecede aktiftir.

Curl’ler oyun oynamayı severler ve öğretilirse getirmeyi öğrenebilir. Kapı kollarını açabilirler. Dinlenmek istedikleri zaman bir kucağa yerleşmekten mutluluk duyarlar. Onu seven herhangi bir ailenin yanında yaşamaya hazırdırlar.

Sağlık

Hem safkanlarda hem karma ırklarda genetiklerinden gelen çeşitli sağlık problemleri görülebilir. American Curl’ler genellikle sağlıklıdırlar ama bazı türlerde dar kulak kanalı problemi görülebilir. Bu problem ilerde kulak iltihabına neden olabilir.

Bakımı

Curl’lerin tüyleri uzun ya da kısa olabilir ve ikisinin de bakımı gayet kolaydır. Haftalık tarama her iki uzunluk için de yeterli olacaktır. Kısa tüylüler uzunlara göre daha çok tüy dökerler. Yılın sıcak zamanlarında uzun tüylüler tüylerini daha çok dökmeye başladığında taramayı sıklaştırmak iyi olacaktır. Banyo çok nadiren gerekli olur.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.

Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

American Curl ev içi yaşama daha uygun kedilerdendir.  Ayrıca dışarıya kontrolsüz şekilde bırakmayarak hastalıkları, saldırıları ve araba kazalarını en baştan önlemiş olacaksınız. Unutmayın american curl fiziki açıdan göz alıcı kedi cinslerindendir. Bu sebeple çalınma ihtimali de bu noktada önemli bir problem olarak yer alır.

Tüy Rengi ve Bakımı

Curl’ler özel şekilli kulakları sayesinde ayrıcalıklı bir duruşa sahiptirler fakat bu ayrıcalıkları olmasa bile tatlı ifadeleri ve ipeksi tüyleriyle göz alıcı kedilerdir.Bu ipeksi tüyler uzun ya da kısa olabilmesinin yanında çeşitli renklerde olabilir.Bu renkler çeşitli egzotik gölgelerle desteklenir.Uzun tüylü çeşidinin kuştüyü kuyrukları vardır.

Yine de kulakları onların en önemli karakteristik özellikleridir. Yavru kediler doğduktan hemen sonra 2-10 gün arasında kulakları geriye doğru kıvrılmaya başlar.Kıvırılı,açılır sonra tekrar kıvrılır… ta ki en son halini alana kadar. Bu süreç yaklaşık dört ay sürer.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Curl’ler çocuklara karşı çok sıcak kanlıdırlar ve bu özellikleri onları aileler için iyi bir seçim yapar. Dosta canlı yaradılışları sayesinde kedi-sever köpeklerle de mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Yine de en iyi sonuç için diğer evcil hayvanlarla tanışma sürecisini yavaş ve kontrollü olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR