Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

American Shorthair (Kısa Tüy) Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Kısa tüylüler sağlam, çalışkan, zor şartlara uyum sağlayabilen avcılardı.

Published

on

KEDİ PROFİLİ
İsim American Shorthair
Diğer İsimleri
Kökeni Amerika
Vücut Tipi Orta ve Büyük Kedi Irkları
Tüy Uzunluğu Kısa Tüy
Kuyruk Uzunluğu Uzun
Gözleri Büyük
Yaşam Ömrü 15-16 yıl
Karakteri Aktif, meraklı, oyuncu
Ağırlığı 4-6 kg.
Renkleri  Gümüş, siyah, tekir

Yavru American Shorthair

Kısa tüylüler sağlam, çalışkan, zor şartlara uyum sağlayabilen avcılardı.

Tarihçe

Manifesto listesinde olmasalar da 1620’de Playmouth’a varan Mayflower’ın yolcu ve tayfaları arasında şüphesiz ki kediler de vardı. Fare yakalamaktaki yetenekleri onları Yeni Dünya (Amerika)’ya daha önce getirmiş bile olabilir.

Bu denizci kedilerden bazıları o zamanlar basitçe ‘kısatüylü’ diye bilinen, günümüzdeki adıyla American Shorthair’lerdi.
Kediler karada da denizde olduğu kadar değer görmeye başlamıştı. Çiftçiler, dükkan sahipleri, ev sahipleri mallarını ve yiyeceklerini farelerden,sıçanlardan ve diğer haşerelerden korumak için kedilere ihtiyaç duyuyorlardı.

1895 yılında ilk kez kedi gösterilerinde yer alan kısatüylülerin Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından bir tür olarak kabul edilmesi ise 1906 yılında gerçekleşti. Sıradan kısatüylülerden farklılaşıp American Shorthair olarak adlandırılması ise 1966 yılında oldu.

Kişilik

Uyumlu ve iyi huylu American Shorthair avcılık yeteneğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Buna rağmen günümüzde avcılıktan çok aile dostu olarak görev alır ki bu işte de çok başarılıdır.Ilımlı bir karaktere ve ortalama bir hareketliliğe sahip American Shorthair oyun oynamayı sever fakat ilgi ya da herhangi bir aktivite için talepkar değildir. Çalışkan kediler sınıfında yer alan bu cins aynı zamanda zekidir de ve bunun sonucu olarak bulmacalı, etkileşimli oyunları sever.

Sosyal bir doğaya sahip olan cins misafir geldiği zaman yatağın altına saklanan kedilere benzemez. Sakin bir kedidir. İnsanlar tarafından oradan oraya taşınmayı sevmez. Onu kendi ayakları üzerine bırakın. Bazıları kucakta uyumayı sever bazıları sevmez ama hepsi hemen yanınızdaki koltukta ya da yatağınızın ucunda size yakın bir yerde uyumayı kesinlikle sever.

Sağlık

Hem safkanlarda hem karma ırklarda genetiklerinden gelen çeşitli sağlık problemleri görülebilir. American Shorthair’ler genelde sağlıklıdırlar ama yine de soyunda görülen hastalıklarla ilgili yetiştiricisinden bilgi almakta ve ve genetiği ile ilgili yapılan testleri öğrenmekte fayda var.
Hipertrofik kardiyomiyopati, bir tür kalp hastalığı bu türden daha rastlanabilen bir hastalık olmakla beraber genetik olduğuna dair hiçbir bulgu yoktur.

Bakım

Amerikan Shorthair’in tüylerinin bakımı haftada iki kez tarama ya da fırçalama ile kolayca yapılabilir. Bu işlem ölü tüyleri temizlemede ve deri yağının tüylere dağılmasında yardımcı olacaktır. Kürkünün kalınlığı ve ne kadar tüy döktüğü iklim ve zamana göre değişir.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

American Shorthair’ler yemek yemeyi severler ve bu yüzden kilo almaya müsaittirler. Aşırı kiloların önüne geçmek için beslenmesi kontrol edilmeli belirli bir düzen içerisinde beslenmelidir.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvanların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz. Onu evde tutmak aynı zamanda kuşları ve avlayabileceği diğer hayvanları bu yetenekli avcıdan koruyacaktır.

Tüy Rengi ve Bakımı

American Shorthair’in vücudu sağlam yapılı, kaslı ve güçlüdür. Bu fiziği ona avını takip etmek için gereken çevikliği ve dayanıklığı sağlar. Kaslı bacakları sayesinde zıplamaya, tırmanmaya ve atılmaya elverişlidir. Uçabilen ve tırmanabilen avlarını bu sayede yakalayabilir.

Büyük kafası ve geniş yanakları ona açık ve sevimli bir ifade verir. Orta büyüklükteki kulakları uçlarından çok hafif kıvrıktır ve geniş gözleri vardır.Kalın ve kısa tüyleri çeşitli renklerde ve desenlerde olabilir. Düz, benekli, çizgili, tek renk, çok renk… Gümüş rengi klasik çizgili ise en çok rastlanan renk ve desendir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Sakin ama oyuncu American Shorthair’ler çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan aileler için mükemmel bir seçimdir. Kendilerine nazik ve saygılı bir şekilde yaklaşan çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Doğal bir avcı olmasına karşın eğer erken tanıştırılırsa kuşları ve diğer küçük ev hayvanlarını rahatsız etmeden birlikte yaşamayı öğrenebilir. Eğer şüphe duyuyorsanız ayrı tutmak en iyisi fakat mutlaka bütün ev hayvanlarınızla tanıştırın. Tabi bunu yaparken kontrollü ve yavaş yavaş yapmayı unutmayın.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR