Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Ankara Cinsi Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Ankara kedisi güçlü bir yapıya sahip olduğundan fazla hastalık geçirmezler. Ancak az önce bahsetmiş olduğumuz iki farklı göz rengine sahip türlerinde kalıtsal problemlerden dolayı sağırlık oldukça yaygın görülmektedir.

Published

on

Ankara cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunduğu zaman hem bu kedilerin bakımı çok daha kolay olacaktır. Hem de kedilerin fiziksel ve ruhsal gelişimleri çok daha iyi olmaktadır. Avrupada “Angora” olarak bilinen Ankara kedileri uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir ve İran kedisi ve Van kedisi ile benzerliklerinden dolayı sık sık karıştırılmaktadır. Adı ile özdeşleştiği anavatanında üretilir ve saf Türk kedisidir. Tüylerinin güzelliği ve uzunluğu ile dikkat çekmektedir.

Ankara Kedisi Kişilik Özellikleri

Ankara Kedisi kişilik özellikleri bakımından oldukça ihtişamlı görünüşü ve zekâsıyla sahibini sıklıkla şaşırtan bir Ankara kedisi sahibi iseniz sürekli olası sürprizlere hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Birçok kedi ırkı yaşlandığı zaman hantallaşmaktadır oysa bu kediler yaşlansa bile daima küçüklüğündeki enerjilerini devam ettirirler. Her zaman aktif ve sürekli oyun oynamak isterler. Evde ortamına çok rahat uyum sağlarlar, insanlarla ilişkisi oldukça ileri seviyededir. Hatta kedi ırkı içinde insanlarla en iyi anlaşan cinslerden biridir. Yaşadığı ortamda kurcalanmayan hiçbir obje bırakmazlar ve oldukça meraklıdırlar. Su ile arası hiç ama hiç iyi değildir.

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri

Ankara Kedisi fiziksel özellikleri bakımından kendisine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Uzun bacaklara, uzun bir kuyruğa ve yine uzun ve kaslı, oldukça iyi ve formda görünen bir gövdeye sahiptir. Çok düzgün bir kemik yapısına sahiptir ve zarif bir görüntüsü vardır. Zaten bu fit görüntüleri ile doğru orantılı olarak sürekli hareket halinde yapıları vardır. Erkek kediler, dişilerden büyük olabilir. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunan, küçük ve yuvarlak ve oldukça sevimli patileri vardır. Mevsime göre uzunluğu değişen tüyleri vardır.

En iyi tüylere sahip Ankara kedileri, genellikle üç yaşını geçmiş yetişkin sayılan kedilerdir. Gerektiği şekilde bakıldığı ve belirli aralıklarla tarandığında sahip olduğu tüylerin güzelliği çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Geniş ve badem şekilli oldukça güzel gözleri bulunmaktadır. Gözlerinin renkleri ise bakır, mavi, altın, yeşil ve ela olabilir. Geniş ve sivri uçlu, dik kulakları vardır. Orta boyda bir buruna sahiptir. Kuyruklarını yürürken vücut hizasında tuttukları görülür.

Ankara kedileri genel olarak farklı göz rengine sahip kabul edilse de, bal rengi ve mavi gözlü Ankara kedileri de yaygındır. Gözleri farklı renkte olan Ankara kedileri kalıtsal olarak sağırlık görülmektedir. Zaten iki gözünün de farklı olmasının nedeni bu kalıtsal rahatsızlıktır. Tek renkli gözlere sahip Ankara kedileri normal bir şekilde duyma becerisi göstermektedirler.

Ankara Kedisi Tüy Bakımı

Tüyleri ipeksi ve beyaz yapıdadır. Oldukça sık ve etkileyici olan bu tüyler tek tabakadan oluşur, aynı şekilde kuyruk kısımları da diğer kedi cinslerine göre oldukça tüylüdür. Kuyruk tüyleri kabarık ve uzundur. Ankara kedisinin uzun ve ipeksi tüylerini sık sık taramak gerekmektedir. Eğer taranma aksatılırsa açılması oldukça zor olduğu için çok çeşitli sorunlar baş gösterebilmektedir. Bundan dolayı Ankara Kedisi tüy bakımı oldukça dikkatli ve belirli periyotlarda yapılmalıdır.

Ankara Kedisi Genel Bakımı

Ankara kedisi güçlü bir yapıya sahip olduğundan fazla hastalık geçirmezler. Ancak az önce bahsetmiş olduğumuz iki farklı göz rengine sahip türlerinde kalıtsal problemlerden dolayı sağırlık oldukça yaygın görülmektedir. Bu tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta birden de olabilmektedir. Kulaklarının temizliği önemlidir. Haftada bir düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ve kulaklara hafif nemli yumuşak bir bezle silinmesi en doğru olanıdır.

Kiloları genellikle 2–4 kg arasında farklılık göstermektedir. Ortalama ömürleri 12–18 yıl arasındadır. Fazla tüy bakımı gerektirmezler. Ama yinede hafta birkaç defa yapılmadığı zaman tüyleri dolanabilmektedir. Tüyleri diğer kediler kadar fazla dökülmemektedir. Diş eti hastalıklarından korunmak adına diş ve ağız bakımı belirli periyotlarda yapılmalıdır. Kedilerde ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Tırnakları da haftada bir veya iki haftada bir olarak düzenli şekilde kesilmelidir. Ankara Kedi genel bakımı bu şekilde yapılmaktadır.

Ankara Kedisi Beslenme Şekilleri

Ankara Kedisi beslenme şekilleri olarak kullanılan ve yaygın olarak verilen besin kaynakları yaş ve kuru mamalar en başta gelmektedir. Yemeklerde ve işlenmiş gıdalarda, kedilere zararlı olan soğan sarımsak gibi sebzelerden yüksek miktarda bulunabilir. Bundan dolayı bu tür yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR