Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Ankara Kedisi

Angora kedisi de olarak bilinen uzun tüylü ve cana yakın bir kedi olması dolayısıyla yetiştiricisinin ilgisini hep üzerine çekebilmektedir.

Published

on

Ankara kedisi özellikleri yetiştirilme şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Bu kedi cinsi sahiplerine oldukça bağlıdır. Sahibinin peşinden ayrılmazlar adeta gölge gibi sahibini izlerler.

Uzun tüylü ve cana yakın bir kedi olması dolayısıyla yetiştiricisinin ilgisini hep üzerine çekebilmektedir. Aynı zamanda çok zeki bir tür olması, yetiştiricisinin ona yeni özellikler, yeni yetenekler katmasını çok kolaylaştırmıştır.

Enerjik ve hareketli bir yapıya sahip olan bu tür ile zaman geçirmek her zaman zevk vermiştir. Sosyal ilişkileri çok iyi olmasından dolayıda izleyenlerine oldukça keyif vermiştir. Bu türün enerjisi ve hareketliliği kalıcıdır, yaşlansa dahi bu özelliği her zaman ön plandadır.

Bu atletik yapıları itibariyle evde girilmedik köşe bucak bırakmamaktadırlar.  Hırçın değildirler, tam aksine herkesle oldukça iyi anlaşırlar ve kısa zamanda sempatik hareketleriyle, herkesi kendisine hayran bırakırlar. Fakat isteklerinde de oldukça inatçıdırlar, siz ne yaparsanız yapın aklındakini yapmak için fırsat kollayacaktır.

Genel olarak yaşadıkları coğrafya Ankara çevresi ve Anadolu olduğundan suyla çok fazla karşılaşmamışlardır. Bu nedenle suyu ve yıkanmayı pek sevmezler. Sürekli kendini temizlediğinden çok sık kirlenmezler.

Aile bağları da oldukça kuvvetli olan bu tür, yavrularına her türlü ihtiyaçlarına kadar uzun yıllar bakabilmektedirler. Uzun yıllar tüm bakımlarını yaptıkları gibi onları her türlü durum ve tehlikeye karşı eğitirler.

Gebelik dönemlerinde sahiplerinde ilgi beklerler. Bu özellikleri aslında biz insanlara çok yabancı gelmemektedir. İlgi bekleme ve annelik içgüdüsünün birçok canlının ortak özelliği olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Doğumlarından sonra bütün vakitlerini yavrularına harcarlar ve bu durumdan kendileri de oldukça haz duymaktadırlar. Yavrularına o kadar bağlıdırlar ki onları her zaman kontrol edebilecek seviyede bulunmalarına özen gösterirler. Yine bu durum da yukarıda bahsettiğimiz canlıların ortak özelliklerinden biridir.

Birçok kedide olduğu gibi oldukça titizdir. Kum kaplarının su ve mamalarına yakın olması bu kedileri huzursuz edebilmektedirler.

Yapısı

Bu kedi türünün vücut uzuvları uzun ve oldukça düzgündür. Bu durum onlara zarafet katmaktadır. Erkek kediler dişilerine göre biraz daha uzundur. Küçük patilere sahiptirler ve bu patilerini genel olarak hırçınlık amaçlı kullanmazlar.

Tüylerinin uzun olması, hareket halindeyken parlaması bu türlere ayrı bir hava katmıştır. Tüylerinin en dolgun ve göz alıcı olduğu yaşları üçtür. Göz renkleri sarı mavi yeşil olabilir. Nadiren de olsa Van Kedileri gibi gözleri iki farklı renkte olabilir.  Ayrıca gözleri geniş ve badem şeklindedir. Parmak arasında tüyleri vardır. Kulakları diğer kedilere göre geniş ve nispeten sivridir.

Yine diğer kedilerden farlı olarak, bu türün beyaz bireylerinin yarısı sağırdır. Maalesef dünya üzerindeki kedi nüfusuna bakacak olursak, Türkiye’de sağır kedi oranı oldukça fazladır. Bu beyaz renkte olanların gözleri de mavi ise %75 – %80 oranında sağırdırlar. Gözlerinin ikisi de mavi değilse bu oran düşmekte, tek gözü mavi ise olasılık biraz daha artabilmektedir. Bu durum bize bu kedi türlerinin göz renkleri ile sağırlıklarının arasında bir bağ olduğunu gösteriyor.

Çocukların rahatlıkla zaman geçirebileceği bir hayvandır.Sakin ve huzur verici yapıları çocukların her daim ilgi odağı olmuştur.

Özetlemek gerekirse bu tür kediler sevecen, bakıcısını yormayan ve bakıcısına huzur veren akıllı dinamik ve atletik bir hayvandır.Ulusal değerlerimizden olan bu tür dünya genelinde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR