Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Australian Mist Kedileri

Australian Mist kedilerinin bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylere sahip olması haftada bir kez 5 dakika taramanızı yeterli kılıyor.

Published

on

Australian Mist Kedileri, Bu nefis kısa tüylü kediler, Dr. Truda Straede’nin (Nintu Cattery) aklındaki evcil hayvanlarıydı ve bu fikirden yola çıkarak 1977’den itibaren dokuz yıl boyunca geliştirildi. Günümüzde resmen Australian Mist kedisi uluslarası kuruluşlar tarafından tanınıyor.

Avustralyalı Mist Kedileri genel yapı itibarıyla, orta büyüklükte, orta kemikli, yuvarlak başlı, büyük gözlü ve büyük kulaklıdırlar. Australian Mist Kedileri ortalama 4 ila 7 kg ağırlığındadır. Kısa tüylerle kaplı derisi ve esnek bir kuyruğu vardır.

Üzerinde taşıdığı renkler genellikle sıcak kahverengi, mavi, çikolata, lila, altın ve şeftalidir.Çeşitli desen ve şekillerle olabilmekle birlikte bacakları ve kuyruğunda halka desenler bulunmaktadır. Yüzlerinde ki çubuklu desenleriyle vahşi görüntüsünü bizlere aktarıyor. Geniş yüz yapısında alacaya kaçan yeşil gözleri ile dikkatleri toplamayı başarıyorlar.

Australian Mist Kedileri
Australian Mist Kedileri ve Özellikleri

Australian Mist Kedileri her yaştan çocuk için mükemmel bir evcil hayvandır. Bu kediler hane halkıyla uyumlu bir şekilde yaşayabilir fakat sahibine karşı ayrı bir bağ kurmaktadırlar.

Australian Mist Kedileri’nin duygusal güdüleri çok gelişmiştir bu da sahibine karşı olan şefkat ve aşırı bağlılığının bir göstergesidir. Bu bağlılık ve hane halkına uyumluluk özgür hareket etmesini ve başına buyruk davranmasını da azaltmış durumdadır.

Diğer birçok kedi türleri kadar hareketli ve yaramaz olduğunu söyleyemem. Bu cins kediler daha sakin ve daha ılımlı davranışlarda bulunurlar. Hareketlilik konusunda olduğu gibi mırıldanma konusunda da çok pozitif olduklarını söylemeyiz. Australian Mist Kedileri genellikle çok fazla mırıldanmazlar sessizdirler.

Davranışlarında daha fazla duygusal kararlar alarak hareket ettikleri için zekâ seviyesinin de çok ileri seviyede olmadığını belirteyim. Şöyle ki tabi ki asla hakaret anlamında değil fakat birçok kedi türünün aksine hile yöntemleri ve kurnazlık yöntemleri gibi çeşitli fırlamalıklar ve yaramazlıklarda bulunmazlar.

Ama birlikte yaşadığı ev halkıyla çeşitli basit temel oyunları oynamayı severler. Oldukça ağır başlı ve uysal olan bu kediler bir o kadar da geçimlilerdir.

Sahibinin kucağında vakit geçirmeye bayılan Australian Mist kedileri sevecen bir yapıya sahiptirler. Sahiplerine karşı olan bu bağlılık tabi ki kıskançlık duygusunu bu cinste de ortaya çıkarmıştır. Eğer sahibi yanında başka bir şeyle ilgilenirken ona hiçbir ilgi göstermez ise sevgiden doğan çeşitli kıskançlık sertliklerine maruz kalabilir.

Australian Mist kedilerinin bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylere sahip olması haftada bir kez 5 dakika taramanızı yeterli kılıyor. Genetik bir sağlık problemine rastlanmayan bu kedilerin ortalama yaşam süresi 13 ila 15 yıl arasındadır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR