Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Balinese Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Bali Ada’larındaki zarif ve egzotik dansçılardan alan Balinese, Siyam kedisinin uzun tüylü bir çeşididir.

Published

on

KEDİ PROFİLİ
İsim  Balinese
Diğer İsimleri Uzun Saçlı Siyam
Kökeni Amerika
Vücut Tipi Orta Kedi Irkları
Tüy Uzunluğu Uzun Tüy
Kuyruk Uzunluğu Kalın
Gözleri Orta
Yaşam Ömrü 19-20 yıl
Karakteri Akıllı, meraklı, oyuncu
Ağırlığı 7- 9 kg.
Renkleri Mavi, krem, leylak

Yavru Balinese Kedisi

Adını Bali Ada’larındaki zarif ve egzotik dansçılardan alan Balinese, Siyam kedisinin uzun tüylü bir çeşididir.

Tarihçe

Uzun tüylerin doğal mutasyon sonucu mu yoksa uzun tüylü bir türle eşleşmesi sonucu mu ortaya çıktığı bilinmemektedir.

Kedi Meraklıları Federasyonu 1964’te Kedi Meraklıları Derneği 1970’de türü kabul etmiştir. Bunun dışında Amerika Kedi Meraklıları Derneği ve Uluslararası Kedi Federasyonu gibi birçok kurulul taradından kabul görmüş bir türdür.

Kişilik

Balinese ve Siyam kedisi tüy konusunda ayrışsallar da diğer pek çok konuda çok benzerdirler. Sürekli sizi takip edip her hareketinizi kontrol ederler. Oturduğunuzda kucağınızda, uyuduğunuzda ise yatağınızda belirirler.Çoğunlukla ayak altında dolaşırlar.Bu yüzden yürüme zorluğu çeken, baston, yürüteç gibi desteklerle yürüyen insanlara önermiyoruz.

Balineseler Siyam kedileri kadar gürültücü değillerdir. Ama en az onlar kadar dik kafalıdırlar.Ne düşündüklerini kendi diliyle size anlatmaya çalışır ve sizden ilgi gösterip tavsiyesine uymanızı beklerler.

Çok akıllı, çevik ve atletiklerdir. Oyun oynamayı çok severler. Zekasını bulmacalı oyuncaklarla, enerjik vücudunu ise kovalayabileceği,tırmanabileceği oyuncaklarla meşgul tutmalısınız. Yakalama oyununu severler ve oyunları çok çabuk öğrenirler. Eğer onu evde yalnız bırakmayı düşünüyorsanız, size tavsiyemiz asla oyunsuz ya da meşgalesiz bırakmayın. Aksi takdirde eve döndüğünüzde DVD oynatıcınınızı yeniden programlanmış, tuvelet kağıdınızı ordan oraya saçılmış şekilde bulabilirsiniz.

Konuşkan ve aktif kedilerden hoşlanmıyorsanız Balinese beslemek size göre değil demektir.Ama tam tersi iseniz Balinese en yakın dostunuz olmaya adaydır. Evde tek başına kalmaktan sıkılmazlar ama döndüğünüzde ona zaman ayırmanız şartıyla. Yine de birbirlerine arkadaşlık etmeleri için iki tane beslemek akıllı bir seçim olacaktır.

Sağlık

Hem safkanlarda hem karma ırklarda genetiklerinden gelen çeşitli sağlık problemleri görülebilir. Siyam kedilerini etkileyen sağlık problemleri Balinese’leri de etkileyebilir. Türde görülebilecek hastalıklar şunlardır;

  • Amiloidoz: Karaciğer başta olmak üzere amilod denen proteinin iç organlarda birikmesiyle oluşan hastalık.
  • Astım-Bronşit
  • Doğuştan gelen kalp kusurları, aort darlığı gibi.
  • Şaşılık
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Hiperestezi sendromu: Kedilerin kendilerini aşırı tımarlamalarına bağlı olarak tüy kayabına neden olan ve dokunulduğunda veya sevildiğinde telaşlı davranmalarına neden olan nörolojik bir hastalık
  • Lenfoma
  • Nistagmus: İstemsiz REM’e sebep olan nörolojik bir hastalık.
  • İlerleyen retinal körelim

Bakım       

Balinese’nin ipeksi tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir-iki kez paslanmaz çelikten tarakla taramak ölü tüylerden arındırmak için yeterli olacaktır. Banyo çok nadir gerekli olur.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.

Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. .  Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz.

Tüy Rengi ve Bakımı

Tüylerinin uzunluğu dışında Siyam kedileriyle çok benzerdirler.Narin fakat kaslı bir vücudu, uzun hatları vardır. Takoz şeklindeki kafası burnunun uç noktasına doğru sivrilir ve bir üçgeni andırır.

Geniş kulakları tabandan geniştir ve uçlara doğru incelir. Kulakları da kafası gibi üçgen şeklindedir. Orta büyüklükteki gözleri badem şeklindedir. Boru şeklindeki gövdesi ince uzun bacaklarla desteklenir ve arka bacaklar ön bacaklardan daha uzundur.

Orta uzunluktaki ipeksi ve güzel tüyleri görünümüne yumuşaklık katar.
Balinese Siyam’larla aynı renklere sahip olabilir. Bu renkler; mavi,lila,çikolata olabilir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Balinese çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan aileler için çok uygundur. Herhangi bir retriever kadar yakala ve getir oyunu oynayabilir oyunları çok çabuk öğrenir ve kendisine nazik ve saygılı davranan çocuklardan gelecek ilgiyi çok sever.

Otoritesine saygı gösteren kedi,köpek ve diğer hayvanlarla barış içinde yaşayabilir. En iyi sonuç için diğer evcil hayvanlarla tanışma sürecisini yavaş ve kontrollü olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR