Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Birman Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Birman Kedi tüyleri uzunluğu ve ipeksi yapısına rağmen çabuk dolaşmayan bir doğaya sahiptir.

Published

on

Kimilerince Bruma’nın Kutsal Kedisi olarak da bilinen bu kedi, efsaneye göre çarpıcı güzelliğini, mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır.

Bu güzel kedi elbette güzel bir efsaneyi hakediyor. Kimilerince Bruma’nın Kutsal Kedisi olarak da bilinen bu kedi, efsaneye göre çarpıcı güzelliğini, mavi gözlü bir tanrıçadan almıştır. Tapınak kedisi olan Birman, rahibine olan sevgisi ve bağlılığından ötürü tanrıça tarafından ödüllendirilmiş; beyaz kürkü altın rengine, sarı gözleri ise maviye dönüştürülmüştür. Patileri saflığın simgesi olan beyaz renkte kalmaya devam etmiştir. O günden beri tanrıçanın bu değişimlerine sahip olarak doğan tapınak kedilerinin, ölen rahibin ruhunu taşıdığı söylenir.

Türün gerçekte nasıl ortaya çıktığı ise bilinmemektedir. Teoriler ise Siyam kedilerinin Ankara ya da İran kedileriyle eşleşmesi sonucu ortaya çıktığı yönündedir. Fakat bu eşleşmelerin nerede ve ne zaman olduğu bilinmiyor.

Birman 1959 yılında Amerika’ya ithal edildi ve 1967 yılında Kedi Meraklılar Derneği tarafından kabul edildi. Bunun dışında tür,  Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kanada Kedi Derneği, Kedi Meraklıları Federasyonu ve Uluslararası Kedi Federasyonu tarafından da kabul edildi.

KEDİ PROFİLİ
İsimBirman
Diğer İsimleriKutsal Birman
KökeniFransa
Vücut TipiOrta Kedi Irkları
Tüy UzunluğuUzun Tüy
Kuyruk UzunluğuOrta
GözleriYuvarlak
Yaşam Ömrü14 – 15 yıl
KarakteriNazik, kibar, akıllı
Ağırlığı4,5 – 5 kg.
RenkleriÇikolata, leylak

Birman Kedi Kişiliği

Eğer siyamların keskin desenlerini seviyor fakat seslerinden hoşlanmıyorsanız Birman tam size göre bir kedi olabilir. Sakin ve uysal bir kedi olan Birman insanları sever ve onları odadan odaya takip eder. Birmanları yapacağınız herşeye dahil olmak isteyen kediler olarak kabul edin ve Siyam’lar kadar patronvari olmadıkları için şükredin.

Uysal, aptal anlamına gelmez. Birman’lar akıllı ve meraklı kedilerdir. Çevreyi keşfetmeyi sever ve bazen bunu abartabilir. Bu yüzden gözleriniz üstünde tutmanız akıllıca olacaktır. Yumuşak bir ses tonuyla iletişim kurar. Bu iletişim daha çok yemek isteği ve kucak isteği içindir. Kucakta tutulmayı sever. Kollarınızın arasında olmak onu rahatlatır.Tıpkı bir bebek gibi.

Birman Kedi Sağlığı

Saf kan olsun veya olmasın tüm kedilerde genetik rahatsızlıklar görülebilir. Birman’lar genellikle sağlıklıdırlar fakat aşağıdaki hastalıklara rastlandığı da görülmüştür.

Kalıtsal Hipotrikoz, tüysüz ve timik aplazi ve bağışıklık noksanlarıyla doğmalarına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve ölümlere neden olabilir. Neyse ki çok nadir görülür.

Korneal Dermoid, gözlerden birinin ya da ikisinin korneasında deri ve tüyler olması durumu. Ameliyatla düzeltilebilir.

Sponjiyöz Dejenerasyon, arka bacaklarda zayıflık ve kordinasyonsuz hareketlere neden olan ilerlemeli bir merkezi sinir sistemi hastalığı.

Yavrularda titreme, bu durum bazı yavrularda görülür. 10 günlükken başlar ve 12 haftalık olana kadar sürebilir. Nedeni bilinmemekle beraber normale dönmesi kendiliğinden gerçekleşir.

Ürenin ve/veya kandaki kreatinin normalden daha yoğun olması, kesin olmamaklar beraber böbreklerde işlev bozukluğu olduğunu gösteriyor olabilir.

Birman Kedi Bakımı

Tüyleri uzunluğu ve ipeksi yapısına rağmen çabuk dolaşmayan bir doğaya sahiptir. Haftalık tarama ölü tüylerden arındırmaya ve deri yağının yayılmasına yardımcı olacaktır. Birmanlar kış tüylerini ilkbaharda dökerler. Bu dönemde haftalık tarama sayısını arttırmak akıllıca olacaktır. Bunun yanında ılık banyo da dökülen kış tüylerinin arındırılımasında yardımcı olur.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.

Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir. Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz

Birman Kedi Tüy Rengi ve Bakımı

Birman’lar Siyam’lar gibi keskin desenlerde (Yüz,kulaklar , bacaklar ve kuyrukta koyu renki tüy anlamına gelir) ve orta uzunlukta ipeksi tüylere sahiptir. Geniş ve yuvarlak kafasının üstünde orta büyüklükte kulakları,ona tatlı bir ifade katan parlak mavi gözleri vardır.

Dört beyaz bacağı ona küçük beyaz eldivenler giymiş bir görünüm verir. Ortadan büyüğe değişen güçlü ve bodur vücudu nazik tutumunu maskeler.

Kedinin rengine bağlı olarak gölgelerle çeşitlenen solgun vücudu koyu bölgeler dolayısla oluşur. Örneğin fok balığı renginde koyu renkli bölgeleri olan Birman’ların vucutları solgun bej ya da krem renginin sıcak tonlarındadır.

Bu renkler karına ve göğüse doğru yavaş yavaş açılır. Arka ve ön patileri beyaz eldiven şeklindedir. Hatta patilerin bitiminde eldiven bitimi gibi çizgileri bile vardır. Arka patilerde bu beyazlık bacakların arkasına kadar uzar ve nokta ya da V şeklinde son bulur. Bunlara ise ‘bağcık’ denir. Bu eldiven ve bacıkların simetrisi şov dünyasında çok önemlidir. Kedinin bir ev kedisi mi yoksa şov dünyasının bir parçası mı olacağını belirler.

Fok balığı renginin dışında Birman’lar koyu bölgeleri, mavi, çikolata, leylak gibi çeşitli renklerde olabilir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bu arkadaş canlısı ve sakin kediler çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan aileler için çok uygundur. . Kendilerine nazik ve saygılı bir şekilde yaklaşan çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onlar tarafından  giydirilmeyi, bebek arabalarında taşınmayı umursamazlar.

Dost canlısı yaradılışları sayesinde kedi-sever köpeklerle de mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Yine de en iyi sonuç için diğer evcil hayvanlarla tanışma sürecisini yavaş ve kontrollü olarak gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR