Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Brazilian Shorthair kedilerinin çoğunlukla tüylerinin rengi ile gözlerinin rengi birbiri ile bir uyum içerisindedir. Göğüs kısmı derin ve yuvarlaktır.

Published

on

Brezilya’da daha önceleri sokak kedisi olarak geçmekte olan Brazilian Shorthair cinsi kedi İngiltere ve Amerika’da 1985 yılında Brezilya’da bir ırk olarak geçmeye başlamıştır.

Daha sonraları British Shorthair cinsi ile aynı kökenden olduğu için Keltic olarak geçmeye başlamış ve daha sonraları ise Keltic’lere göre daha farklı bir vücut yapısı olduğu için  Brazilian Shorthair olarak kabul edilmiştir. Uluslararası şartlarda Brezilya’nın resmi bir kedi ırkı olarak kabul edilen ilk kedi cinsidir.

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Görünümü

Brazilian Shorthair cinsi kedilerin boyut olarak görünümleri orta boylardadır. Güçlü bir yapısı vardır. Ne İran kedisine benzer, ne de narin kedilere benzer. Kürkünün yapısı kısadır.

Çoğunlukla tüylerinin rengi ile gözlerinin rengi birbiri ile bir uyum içerisindedir. Göğüs kısmı derin ve yuvarlaktır. Kuyruğu fazla uzun olmamakla birlikte çokta kısa değildir. Baştan aşağı git gide incelen bir yapısı vardır.

Bacakları da vücudu ile orantılıdır. Kafası orta büyüklüğe sahiptir. Genişliğine göre uzunluğu daha uzundur. Kulaklarının ucu oval bir şekle sahiptir. Kulak büyüklüğü orta büyüklüktedir. Göz şekli badem şeklindedir. Göz rengi kürküne göre değişiklik göstermektedir. Gümüş kürklü olanlarda gözler yeşil, sarı olur. Beyaz olanlarda ise mavidir. Diğer kürk renklerinde sarıdan bakıra doğru tonlarda olabilmektedir.

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Karakteri

Brazilian Shorthair cinsi kediler her kedi gibi oldukça oyuncu ve aktif bir kedidir. Zeki ve kolay öğrenebilen bir kedi cinsidir. Girdiği ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen bir kedidir. Güçlü bir yapısı vardır. Avcılık konusunda başarılıdırlar.

Tüm kediler için geçerli olan bazı özellikler tabii ki Brazilian Shorthair cinsinde de vardır. İlgiyi severler. Sahipleri ile oyun oynamaktan ve sahibi ile vakit geçirmekten büyük zevk alırlar.

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Bakımı

Bu ırkların bakımları zor değildir. Özel bir aşırı bakım gerektirmez. Yine de sizin haftada bir iki defa tüylerini taramanızda fayda olacaktır. Yine belirli aralıklarla göz ve kulaklarını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Gözlerinde çapaklanma vs. olması durumunda nemli bir bez yardımı ile çevrelerini silebilirsiniz.

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Beslenme

Yine çoğu kedide olduğu gibi bu ırkta kuru mama ile beslenebilir. Mama oranı kedinizin yaş ve kilosuna göre değişiklik gösterebilir.

Brazilian Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Aktiflik – 8/10
Oyunculuk – 9/10
İlgiye İhtiyaç – 7/10
Uysallık – 7/10
Zeka – 9/10
Özgürlüğüne Düşkünlük – 6/10
Sağlık ve Dayanıklılık – 8/10
Sıcakkanlılık – 7/10
Çocuklarla Anlaşma – 7/10
Diğer Petlerle Anlaşabilmesi – 7/10

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR