Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

British Shorthair Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair cinsi kedilerin en büyük özelliği tombul yanakları ve güçlü bacaklarının olmasıdır. Bu tür kedilerin tüyleri çok sıktır ve kısa bir yapısı vardır. bu sayede tek katları bulunan bu tüyler kesinlikle düğüm olmaz.

Published

on

Büyük Britanya kökenli olan ve İngiltere’de ortaya çıkan British Shorthair cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı için bilinmesi gereken noktalar vardır.

British Shorthair Kedilerinin Özellikleri

British Shorthair cinsi kedilerin en büyük özelliği tombul yanakları ve güçlü bacaklarının olmasıdır. Bu tür kedilerin tüyleri çok sıktır ve kısa bir yapısı vardır. bu sayede tek katları bulunan bu tüyler kesinlikle düğüm olmaz. Tüy renkleri melez cinsleri haricinde genel olarak her renkte olabilir. Ancak genellikle lavanta rengi, kahverengi ve bu renklerin beyaz renk ile karışımı gibi hoş bir renge sahiptir. British Shorthair kedi çok sevecen ve cana yakın varlıklardır.

Bu cins kedilerin kulaklarının uçları yuvarlaktır ve başıyla birleştiği yer geniştir. Kulaklar birbirlerinden tam anlamı ile ayrık durmaktadır. Ancak kesinlikle baş ile gayet uyumlu bir haldedir. Kedilerin göz rengi bakırdan altın rengine doğru pek çok renk tonundadır ve iri bir yapıya sahiptir. British Shorthair özellikleri içinde en göze çarpanı vücutlarının iri ve kaslı olmasıdır. Patileri yuvarlak, göğüsleri geniş ve bacakları orta boydadır. Kemik yapısı da bu kedilerde yuvarlaktır.

British Shorthair Kedilerin Dişi ve Erkek Cinsleri

Görünüm olarak British Shorthair kediler diğer cins kedilerden daha farklı bir yapıya sahiptirler. Arkaları düz olan bu kedilerin tıknaz bir görünümleri vardır. bu cins kedilerin en dikkat çeken özelliği çene ve burunlarıdır. Bıyıklarından sonra dikkat çekecek şekilde bir boşluk bulunmaktadır.

British Shorthair personelity olarak yabancılara karşı pek de hoş davranmazlar. Kısa ve sık tüylere sahip olan bu kedilerin kuyrukları da kısadır. Vücutları aynı bir peluşa benzemektedir. British Shorthair cinsi kedilerin erkek olanları dişi olanlara göre daha iri bir cüsseleri vardır. Diğer cins kedilere göre erkek ve dişileri arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Kilo bakımından yetişkin olan bir erkek kedinin kilosu en çok 10 kiloda iken dişilerinin en fazla kilosu 7 kilo kadardır. British Shorthair ücretsiz verenler vardır, ancak çok özellikleri bulunan özel kedilerdir. Bu cins kedilerin yaklaşık olarak ömür süresi 14 ya da 20 sene kadar arasında yaşamaktadırlar.

British Shorthair cinsi kedilerin diğer kedi türlerine göre daha uyumlu olmasının yanı sıra daha da dayanıklı bir yapıları vardır. tam olarak bir şehir kedisi olan bu kedilerin dışarıya karşı çok fazla ilgileri bulunmamaktadır. British Shorthair yavru kedilerde aynı yetişkinlerdeki özellikleri taşımaktadır. Daha çok içlerine kapanık olan bu kediler çok sabırlı ve hoşgörüye sahiptirler.

British Shorthair Cinsi Kedilerin Bakımı

British Shorthair cinsi kediler kucakda oturmayı çok fazla sevmezler ve genel olarak sahiplerine yakın yerlerde otururlar. British Shorthair bakımı çok zor değildir. Kedilerin tüylerini parlatmak ya da ciltlerinin yağlanmasını engellemek adına haftada en az bir kere taramalısınız. İlk bahar zamanı bu cins kedileri devamlı olarak tımarlamanız gerekir. Genel olarak bu cins kediler bu işlemlerden hoşlanmaktadır ve çok nadir sorun çıkarırlar.

British Shorthair longhair olanları için tarama işlemleri daha önemlidir. Ayrıca tüy dökme ve kaşıntı gibi sorunların önüne geçmek için sürekli olarak tımarlamak çok iyi olacaktır. British Shorthair beslenmesi konusunda çok fazla zorluk çekmezsiniz. Tırnak uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Haftalık banyolarının yapılması çok önemlidir. British Shorthair fiyatları özelliklerine göre biraz diğer kedilere bakarak farklıdır. Saf kan British Shorthair kedi almak istiyorsanız yavrunun annesini kesin olarak görmenizde fayda bulunmaktadır. İngiliz kedisi olarak bu cins kediler çok fazla tercih edilmektedir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR