Calico Kedisi

Calico kedisi ismi verilen 3 renkli kedilerin hemen hepsi dişi ve çok nadir olarak dünyaya gelen erkek calico kedilerinin de neredeyse hepsi kısır.

Calico Kedisi

Kediler ile ilgili en ilginç bilgilerden birinin başkahramanı calico kedisi. Calico kedisi sanıldığı gibi bir kedi türü değil, bir kedi renk şablonuna verilen isim ve ilginç olmasının sebebi de neredeyse tüm calico kedilerinin dişi olması.

Evet, yanlış okumadınız, calico kedisi ismi verilen 3 renkli kedilerin hemen hepsi dişi ve çok nadir olarak dünyaya gelen erkek calico kedilerinin de neredeyse hepsi kısır.

Calico kedisi renklerine sahip bir Van kedisi
Calico kedisi renklerine sahip bir Van kedisi

40 kadar kedi ırkında bu renk dağılımı görülüyor

Calico kedisi olarak adlandırılan renk dağılımı baskın bir rengin üzerinde başka iki renkten oluşuyor.

Baskın renk genellikle beyaz oluyor, ancak siyah ya da sarı da olabiliyor. Dünyada 70 kadar kedi ırkı bulunuyor ve bu renk şablonu bu ırkların 40’a yakınında görülüyor.

Ülkemizde de hem Ankara hem de Van kedilerinde bu 3’lü renk şablonuna rastlanıyor. Ayrıca melez kedilerde de sık karşılaşılıyor. Yani sokakta gördüğünüz 3 renkli kediler genellikle dişi kediler.

Calico renklerinde bir İran kedisi 
Calico renklerinde bir İran kedisi

Kedilerde renkleri X kromozomları belirliyor

Calico kedilerinin hepsinin dişi olmasının sebebi X kromozomları. Zira dişi kedilerde iki adet X kromozomu bulunuyor, erkek kedilerdeyse bir adet X kromozomu var. Nadiren XXY kromozomlarına sahip olarak dünyaya gelen erkek kedilerse kısır oluyor.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir