Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Chincilla Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla kedi karakteri konusuna gelince bu kediler genelde sakin, uysal mizaçlı kedilerdir. Sesi yumuşak, melodiktir. İlgi görmekten hoşlanan Chinchilla kedileri sevgisini belli eder.

Published

on

Chincilla kedilerin özellikleri ve bakımı konusu, bu kedi türünden almak isteyenler, alıp da hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için önemlidir.

Chinchilla Kedisi Özellikleri

Chinchilla kedisi özellikleri sıralanırsa, İran kedisine benzer özellikleri olan ancak bundan farklı bir sınıflandırma yapılmasıyla bilinen bir ırktır. Kürk benzerlikleri nedeniyle ismini bir fare türünden alır. Bu kedi türü 1888 yılında birçok ödül alır. Görüntü olarak basık yüzlü, basık burunlu bir kedi olan Chinchilla kedi özellikleri daha ayrıntılı şekilde ele alınabilir. Sevilerek bakılan bir ev kedisidir. İran kedisinden farklı olarak solunum güçlüğü çekmeyen bir kedidir. Ayrıca basık suratları nedeniyle göz akıntısı ya da diğer sağlık sorunları da yaşamazlar. Chinchilla kedisi olanlar rahat bir bakım süreci geçirir.

Chinchilla Kedi Ömrü

Chinchilla kedi ömrü özellikle evde besleyecek olan kişilerin merak ettiği bir konudur. İyi bir bakımla bu kedi ırkı 15 yıla kadar yaşayabilir. Obeziteden uzak durması, çok yağlı mamalarla beslenmemesi gerekir. Hareket durumu da Chinchilla kedisi kaç yıl yaşar sorusuna yanıt olacaktır. Ne kadar hareketli ve oyuncu olursa o kadar ömrü uzar. Düzenli egzersiz yapan kedilerde obezite sorunu azalır.

Sarı Chinchilla Kedi

Sarı Chinchilla kedi çeşitleri genellikle melez görüntüdedir. Sarı Ankara kedisi ile İran kedisi çiftleşmesi sonrasında bu kediler sarı beyaz karışık renkle dünyaya gelir. Yüz, burun bölgesi ve tüyler benzer özellikler gösterir. Bazı melezlerde daha az bası yüz fark edilebilir.

Chinchilla Kedi Karakteri

Chinchilla kedi karakteri konusuna gelince bu kediler genelde sakin, uysal mizaçlı kedilerdir. Sesi yumuşak, melodiktir. İlgi görmekten hoşlanan Chinchilla kedileri sevgisini belli eder. Ayrıca sahibine sadakatle bağlılık gösterebilir. Bu kedi ırkı her ne kadar nazik görünümde olsa da sağlıklı ve son derece dayanıklıdır. Dışarıda ağaca tırmanabilir, fare yakalama gibi aktiviteler onları heyecanlandırır. Evden dışarı çıkma eğiliminin olmaması nedeniyle evlerde rahatlıkla beslenebilir. Bakımları konusunda özen gösterilmelidir.

Chinchilla Kedi Nasıl Beslenir?

Chinchilla kedi nasıl beslenir sorusu yavru ya da yetişkin kedi durumuna göre değişebilir. Kedinize ona zararlı olabilecek bazı yiyecekleri vermemek gerekir. Tavuk kemiği, avokado, soğan, sarımsak, kuru üzüm gibi yiyecekler zehirleyici etki yaratabilir. Bunun dışında kedilerinizin yavru ve yetişkin olma durumuna belli miktar mama ile beslenmesi gerekir. Yavruların kuru mamaya alışması zaman alacağından önce dişleri çıkana ve büyüyene kadar beklenmeli, bu sırada yaş mama, besleyici ev yemeği vs. abartılmadan yenebilir. Yağlı yiyeceklere alıştırılmaması ilk aylardan itibaren önemlidir. Yetişkin mamaya geçince de günde 2-3 öğün 100 gram kadar kuru mama verilebilir. Mama fazla yediği zaman taze yiyeceklerden çok verilmemesi gerekir.

Chinchilla kedi verenler bu kedi türünden beslemek isteyenlerin merak ettiği konudur. Bunu bulmak için internetten yardım alabilirsiniz. Ancak iyi bir araştırma yapmak ve kişisel olarak uzun vadede sağlıklı şekilde bakacağınızdan emin olmak gerekir. İnternette arama yaparken Chinchilla kedi gri gibi yazdığınızda karşınıza seçenekler çıkar. Bazı sitelerde Chinchilla kedi sahibinden satışı olabilir.

Chinchilla kedi fiyatları satan kişiye göre değişmekte ve yaş, sağlık durumu gibi nedenlere göre de artıp yükselmektedir. Ancak genel bir ortalama verilecek olursa 400-1000 lira arasında değişebilir. Kediyi satan kişiler aynı şehir içinden elden teslim yapmaktadır. Zaten diğer türlü teslimat hayvanın sağlığı açsından pek de iyi olmayacaktır. Bahsedilen fiyatlar bir sitede görülen ortalama fiyatlardır ve farklı kişi ve sitelerde bu artıp azalabilir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR