Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Chinese Li Hua Kedi Cinsi

Li Hua’lar, doğal bir türdür. Herhangi bir eşleşme ya da üretim sonucu değildir.

Published

on

Çinin gayri resmi kedisi Li Hua’nın (Lee-Wah diye okunur) ilk evcil kedilerden olduğu sanılmaktadır. Eski kaynaklar doğrultusunda yüzyıllar boyunca Çin’de yaşadığı sanılmaktadır. Ama tür olarak gelişmesi çok yenidir.

Şubat 2010’da Kedi Meraklıları Derneği tarafından Muhtelif sınıfa (Miscellaneous Class) kabul edilmiştir.

Chinese Li Hua’nın dışında, China Li Hua, Dragon Li, Li Hua, Li Hua Mao, Li Hua Mau, ve Li Mao olarak da bilinir.

KEDİ PROFİLİ
İsim  Li Hua
Diğer İsimleri
Kökeni Çin
Vücut Tipi
Tüy Uzunluğu Kısa tüy
Kuyruk Uzunluğu Kısa kuyruk
Gözleri Büyük
Yaşam Ömrü 9-16 yıl
Karakteri Akıllı, sıcak, neşeli
Ağırlığı 9-12 kg.
Renkleri

Kişilik

Akıllı, sıcak ve neşeli Li Hua, insanlara karşı naziktir ama yetenekli avcılığı kemirgenler arasında nam salmıştır. Yakalama yeteneği kemirgenlerin kapasitelerinin çok üzerindedir. Bir Li Hua’nın sabah gazetelerini getirmeyi öğrendiği söylenir.

Bakım

Li Hua’nın kısa ve düz tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftalık tarama ya da fırçalama ölü tüylerden arındırmaya yeterli olacaktır. Banyo çok nadiren gereklidir.

Diş eti hastalıklarına karşı dişler fırçalanmalıdır. Günlük ağız bakımı en iyisidir ama haftalık bakım da hiç yapmamaktan iyidir.Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir.
Göz kenarları herhangi bir akıntıya karşı silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez ve iki göz için bezin farklı tarafı kullanılmalıdır. Böylece iki göz arasında olası bir enfeksiyon yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidi. Eğer kirli görünüyorlarsa biraz pamuk ve  yarı yarıya hazırlanmış elma sirkesi ve su karışımı kullanılarak temizlenmelidir.  Lütfen kulak çubuklarını kullanmaktan kaçının, kalıcı zarar verebilirsiniz.

Kum kabını günlük olarak temizlemeli ve ona hijyenik bir tuvalet sunmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvnaların saldırılarından araba çarpmalarından ve ev kedilerinin başına gelebilecek diğer tehlikelerden korumak adına kedinizi sadece kapalı alanlarda tutmanızı öneririz.

Tüy Rengi ve Bakımı

Genç ve sağlam Li Hua’nın tüyleri çizgili, kısa ve kalındır. Bu kalın tüylerin köke yakın kısımları siyah, orta kısımları açık sarı ve uçları kahverengidir. Bazen fare tüylü diye de tanımlanır.İki dikye dört yatay leopar beneğine sahip alt karın kahverengine çalan sarı renktedir. Siyah halkalar bacaklarını ve kuyruğunu kuşatır. Kuyruğunun ucu da siyahtır. Ağzının üst köşesindeki siyah leke ona gülümseyen bir görüntü katar.
Kafası altıgen bir elması andırır.Kulaklarının arası geniş ve daireseldir. Geniş parlak gözleri; yeşil, sarı veya kahverengi olabilir. Ama yeşil favoridir.Orta büyüklükteki kulakları keskin uçlara sahiptir.Kuyruğu vücudundan birazcık kısadır.
Li Hua yavaş büyür. 3 yaşına kadar tam büyüklüğüne ulaşmaz.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bu aktif ama ılımlı kedi çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan aileler için çok uygundur.Oyun öğrenebilir, etkileşimli oyuncaklarla oynamayı severler. Kendilerine nazik ve saygılı bir şekilde yaklaşan çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yine de küçük çocuklarınıza kedilere nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretmeniz önemlidir.Onlara kedileri kucaklamak yerine onları yerde sevmenin daha uygun olduğunu belirtmelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR