Connect with us

KEDİPEDİA

Çikolatanın Kediler Üzerindeki Etkisi

Kediniz aşırı miktarda çikolata tüketirse çikolata zehirlenmesi yaşayabilir. Bu nedenle siz siz olun çikolatalarınızı ortada bırakmayın.

Published

on

Kediler ile ilgili birçok şehir efsanesi tadında bilgi dolaşıyor etrafta. Herkes birbirine bunları söylüyor ancak altında yatan neden sorulduğunda ne yazık ki cevap verebilen çıkmıyor.

Çikolata kedileri kör eder” de herkesin hayatında en az bir kere duyduğu ve gerçek olup olmadığını araştırmadan doğru olarak kabul ettiği bu bilgilerden biri. Peki, çikolata kedileri kör eder mi gerçekten?

Bir gofret kediyi kör etmez ancak başka zararları olabilir
Bir gofret kediyi kör etmez ancak başka zararları olabilir

Domino etkisi…

Kediye bir ya da iki hatta 5 kez çikolata vermek kediyi kör etmez. Ancak çikolatada yüksek miktarda şeker ve yağ bulunur. Şeker ve yağ da kedinin kilo almasına sebep olur.

Bu da demek oluyor ki çok fazla çikolata yiyen kedide obezite ortaya çıkar, obezite ise kedilerde şeker hastalığı yani diyabet riskini ciddi oranda artırır ve diyabetin ilerleyen döneminde kedilerde körlük durumu görülebilir.

Yani çikolata şayet aşırı miktarda ve uzun süreli olarak verilirse kediyi domino etkisi şeklinde çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakabilir ve bu sağlık sorunlarından biri olan diyabet de kedilerde körlüğe neden olabilir.

Çikolataları ortada bırakmamak gerekiyorÇikolataları ortada bırakmamak gerekiyor

Esas tehlike theobromine ve kafein!

Çikolatada kediler için şekerden daha tehlikeli iki madde bulunuyor; kafein ve theobromine. Şeker kedilere uzun süreli kullanım ile zarar verirken kafein ile theobramine çok daha kısa sürede zarar verebiliyor.

Tüm bu nedenleri göz ününde bulundurarak kedilere çikolata vermemek en iyisi. Ama yaramaz kediniz masada unuttuğunuz bir gofreti yediğinde de “kedim kör olacak” diye endişe etmenize gerek yok bu arada.

Ancak şunu da eklemeden geçmeyelim; şayet kediniz aşırı miktarda çikolata tüketirse çikolata zehirlenmesi yaşayabilir. Bu nedenle siz siz olun çikolatalarınızı ortada bırakmayın.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR