Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Cymric Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Cymric Cinsi Kedi Bacakları ise kısadır ancak çok dolgun ve kaslıdır. Omuzları ve göğüs kısmı geniştir.

Published

on

Cymric cinsi kedi Manx cinsinden kedilere benzer. Manx cinsinden ayıran özellikleri ise tüylerinin yapısıdır. Cymric cinsi kedi daha uzun tüylere sahiptir. Ilk olarak Kanada bölgesinde ortaya çıkan bir türdür. Cymricler Manx ırkı kedilerin ataları olarak görülür ve ismini Celtic hikayelerinden almıştır.

Cymric Cinsi Kedi Görünümü

Cymric cinsi kedi kafa yapısı olarak üçgen gibidir ancak yuvarlak bir yapıdadır. Kulakları ise minik, içe kıvrılmış bir vaziyettedir ve püsküllüdür. Ağızları ve burunları da kulakları gibi küçüktür ancak küçüklüğüne göre güçlüdür. Tüm vücut olarak ise orta boydan biraz daha küçüktür. Bu cins kedilerde erkek Cymricler dişilerine göre daha büyük ve daha gelişmiş bir yapıdadır.

Vücutları ile birlikte erkeklerin çeneleri de daha güçlüdür. Bacakları ise kısadır ancak çok dolgun ve kaslıdır. Omuzları ve göğüs kısmı geniştir. Tüyleri boynunda yele gibi görünür ve daha yoğundur.

Tüyleri baş ve bacak kısmında daha azdır. Patilerindeki tüyleri kulakları gibi püsküllüdür. Renk olarak genelde iki renkte görülürler. Sade beyaz olmasının yanında beyaz ile birlikte farklı bir rengin karışımından da oluşabilirler.

Sarı ve beyaz renkleri de bulunur ancak çok nadir görünürler. Gözlerinin rengi mavi, yeşil sarıdır. Tüylerinin rengi ile uyum içerisindedir. En öne çıkan özellikleri ise Cymriclerin kuyruklarının olmamasıdır. Bu genetik bir özelliktir.

Cymric Cinsi Kedi Karakteri

Cymricler diğer kedilere göre daha gelişmiş bir karakter yapısına sahiptir. Genellikle oldukça hareketli ve sevimli bir yapısı vardır. Diğer kedilere göre daha gelişmiş bir karakter yapılarının olması insanlar tarafından daha çok sevilmesini sağlarlar. Sahipleri ile vakit geçirmekten, oyun oynamaktan hoşlanırlar. Her kedi gibi günün bir çok saatini uyuyarak geçirebilirler.

Ancak bu uykudan arta kalan zamanlarda oyun oynamaktan ve hareketli vakit geçirmekten hoşlanırlar. Eğitilmeye müsait bir kedi ırkıdır. Çok fazla sesleri çıkmamaktadır.

Cymric Cinsi Kedi Bakımı

Tüylerinin bakımı bu cinste önemlidir. Yoğun tüylere sahip Cymric cinsi kedi tüylerinin sık sık ktaranması gerekir. Haftada en az bir kaç defa taranmalıdır.

Cymric Cinsi Kedi Beslenmesi

Kuru mama ile beslenebilirler. Günlük mama miktarları kedinizin boyu ve kilosuna göre değişiklik gösterir.

Cymric Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

  • Aktiflik – 7/10
  • Oyunculuk – 7/10
  • İlgiye İhtiyaç – 8/10
  • Uysallık – 8/10
  • Zeka – 9/10
  • Özgürlüğüne Düşkünlük – 6/10
  • Sağlık ve Dayanıklılık – 7/10
  • Sıcakkanlılık – 7/10
  • Çocuklarla Anlaşma – 8/10
  • Diğer Petlerle Anlaşabilmesi – 8/10
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR