Connect with us

KEDİ BAKIMI

En Tehlikeli 5 Kedi Hastalığı

Kediler için en tehlikeli 5 hastalık ve bu hastalıklarla ilgili bilgilere yer vereceğiz. En ufak ihmalde bile kediler için korkulu rüya haline gelecek hastalıkları maddeler halinde sıraladık.

Published

on

Kediler, birçok aile tarafından beslenmektedir. Kedilerin bakımı, ihtiyaçları, tedavileri ve buna benzer durumları bakıcı aileler tarafından sağlanmaktadır. Kedilerin bakımları, tedavileri, ihtiyaçları bazı durumlarda zorlayıcı etken olabilmektedir. Kedi sahibi aileler, her ne kadar dikkatli ve düzenli bakım yapsalar da gözden kaçan durumlar neticesinde kedilerinin hastalanmasına neden olabiliyorlar.

Kediler için en tehlikeli 5 hastalık ve bu hastalıklarla ilgili bilgilere yer vereceğiz. En ufak ihmalde bile kediler için korkulu rüya haline gelecek hastalıkları maddeler halinde sıraladık.

1- Feline Leukemia Virüsü

Feline Leukemia
Feline Leukemia

Bu virüs türü öldürücü ve bulaşıcı etkisi ile bilinen viral enfeksiyondur.

  • Genel olarak 1-5 yaş aralığında ki kedilerde görülür.
  • İdrar, salya ve anne sütü ile bulaşmaktadır.
  • Belirli bir dönemde hastalığın kendisini gizlemesi nedeniyle klinik bulgulara rastlanmaz.
  • IFA ve ELISA testleri neticesinde teşhis konmaktadır.
  • Kediyi bu virüsten korumak için FELV’e göre hazırlanmış aşılar kullanılabilir.

2- Kedi Gençlik Hastalığı

kedi gençlik hastalığı
kedi gençlik hastalığı

Genel olarak 2 ve 4 aylık yavru kedilerde şiddetli bir enfeksiyona yol açan kedi gençlik hastalığı, aşırı derecede bulaşıcı ve öldürücü etkiye sahiptir.

  • Büyük kedilerin bünyelerinde hafif seyreden hastalığın öldürücü oranı, seyri hızlı olan kedilerde %100 iken, seyri hafif olan kedilerde %25-%90 oranlarındadır.
  • Pire, kara sinek, sivrisinek, kafes gibi etmenlerle bulaşan hastalık, aynı zamanda dışkı kabı ve enfekte kediler yoluyla da bulaşmaktadır.
  • Bazı durumlarda, sağlık bir kedinin ertesi gece öldüğü de görülmektedir.

3- Tokssplazma

toksoplazma
toksoplazma

Sadece kedilerde değil, köpeklerde, kuşlarda ve insanlarda da görülebilen hastalığın asıl etkeni tokoplasma gondi adlı bir parazittir. Yavru kedilerde daha hassas olan hastalık, genelde yeterince pişmemiş et içeren yemeklerle bulaşabilmektedir.

4- Kuduz Hastalığı

kuduz
kuduz

İnsan, hayvan fark etmeksizin bütün memeli canlılara bulaşan kuduz hastalığı, hastalıklı virüsün beyne yerleşmesiyle birlikte ölüme yol açmaktadır. Fakat basit bir aşı ile hastalığa karşı koruma da sağlanabilir. Söz konusu hastalığın sakin ve saldırgan olarak 2 tipi mevcuttur.

5- Feline Viral Rhinotracheitis Hastalığı

Kediler için en tehlikeli 5 hastalık
En tehlikeli 5 Kedi hastalığı

Üst solunum yollarını kullanarak bulaşabilen viral bir enfeksiyondur. Hastalığın bulaşması anne karnında, yemek ve su kaplarında, doğrudan temasla, tuvalet yolu ile ve buna benzer yollarla gerçekleşir. Çoğu zaman kısa sürede yeni sütten kesilmiş kedilerde ani ölümleri doğurur. Tek koruma yöntemi aşıdır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR