Connect with us

KEDİPEDİA

Erkek Kedi Kısırlaştırma Castration

Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu castration ile kedilerinizin üremesini kontrol altına alabilirsiniz. Evde kedi bakanlar için kedilerin kızgınlık dönemlerini sakinleştirmek ve üremesini kesmek için bu yöntem en uygun olandır.

Published

on

Erkek kedi kısırlaştırma yaşı 8-10 aydan itibaren olabilir. Ancak ideal olan 15 aylık civarıdır. Yani bir yaşını tamamladıktan sonra kısırlaştırma yapılmalıdır. Erken kısırlaştırma beraberinde bazı sorunları getirebilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır

Erkek kedi kısırlaştırma nasıl yapılır sorusu için dişi kedilere göre daha kolay bir uygulama olduğu görülmektedir. Erkek kedinin yumurtalıkları kesildikten sonra kordon bağlama işlemi yapılır. Basit ve az riskli bir operasyonla işlemler sonuçlanır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Zararları

Erkek kedi kısırlaştırma zararları şeklinde bir durumdan bahsetmek çok da mümkün değil. Yani kedilerin ilerleyen yaşla birlikte kilo sorunu olabilir ancak kontrol altına alınabilen durumlardır.

Bunun dışında fiziksel ya da ruhsal bir zararı yoktur. Ancak ilerleyen dönemlerde enerjisini atmaması gibi bir hal olursa buna yönelik daha fazla hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Erkek kedi kısırlaştırma sonrası dönem bu açıdan önemli durum teşkil eder.

Kısırlaştırılmış Erkek Kedi Çiftleşebilir Mi?

Kısırlaştırılmış erkek kedi çiftleşebilir mi sorusu yavru istemeyen kedi sahipleri için önemlidir. Kediler kısırlaştırılsalar da çiftleşebilirler, ancak yavruları olmaz.

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası cinsellik konusunda durulma yaşayacaktır. Ancak tamamen bunu yapmayacağı da söylenemez. Fakat bebek olmasına neden olmaz. Bu açıdan risk taşımamaktadır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Davranışları

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları da incelenmesi gereken bir konudur. İyileşme süreci içerisinde olan kedi rahat ve sıcak bir ortamda bulunmalı, hareketten kaçınmalıdır.

Bu noktada kısırlaştırılan erkek kedi kaç günde iyileşir sorusu da gelebilir. Bu durum bir hafta olabileceği gibi daha uzun da sürebilir. Bazen de normal süreden daha kısa zamanda toparlama olabilir. Ancak bu dönemde yara bölgesinin nasıl olduğu kontrol edilmeli, farklı bir komplikasyon olup olmadığına bakılmalıdır.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Yemek Yemiyor

Kedi kısırlaştırma sonrası yemek yemiyor diyorsanız ve bu durum birkaç günden daha fazla zamandır devam ediyorsa veterinere götürmeniz önerilir.

Kedilere operasyon sonrasında ağır yiyecekler verilmemelidir. Kuru mamasını yemeli, süt gibi sindirimi zor gıdalardan içirilmemelidir. İştah kesikliği olan kedilerde genellikle sorun fiziksel olabilir. Bazen de kapris yapan kedilere de rastlanır.

Tepki için yememe durumu görülebilir. Bunda kedi sahibinin bir davranışı etkili olabilir.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Tuvalet

Kedi kısırlaştırma sonrası tuvalet zorlayıcı bir konudur. Kedinizin yatağının yakın bir yerine temiz ve doğal kum koymanız önerilir. Yapay kedi kumları enfeksiyon riskine neden olabilir.

Toprak, kuru pirinçten oluşan kuma benzer yığın iyi birer seçenek olabilir. Kısırlaştırılmış erkek kedi tuvaletten mikrop kapmamalıdır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Erkek kedi kısırlaştırma ücreti klinik farkı ve uygulanan işlemlere göre değişebilir. Ancak çok farklı fiyatlar veren firmalardan uzak durmanız gerekir. İyi bilinen ve kötü vukuatı olmayan veterinerlere gitmenizde yarar olacaktır.

Bazı klinikler aşı ve tıraş gibi uygulamalarda iyi olabilirken bazıları operasyonlarda kötü olabilir. Bunun için önceden araştırma yapmak yararlı olacaktır. Erkek kedi kısırlaştırma fiyatı 2017 fikir olması bakımından 385-490 lira arasında değişebilir. Dişi kedilerde bu fiyat daha yüksektir. Ayrıca şehir olarak da değişiklik görülebilir.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Sorunlar

Kedilerde kısırlaştırma sonrası sorunlar kedilerin anestezi sonrası uyandırılması anından itibaren gözlenen, muhtemel sorunlardır. Bazı kedilerde agresif tavırlar Porno izle olabilir. Bunun nedeni genelde acıyan bölgedir. Mümkün olduğunda yara yerine dokunmamanız önerilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR