Connect with us

KEDİPEDİA

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır sorusu çok sayıda kedi sahibinin zorlanarak araştırma yaptığı bir konudur.

Published

on

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi doğal bir süreçtir. Kediler belirli sürece girdiklerinde çiftleşmek isterler. Yavru kedi aldıysanız 8-12 aylık olduğu zaman ilk dönemini yaşayacaktır. Erkek kediler kızgınlık döneminde tavır olarak farklılıklar gösterir. Bunlar da olağan şekilde karşılanmalıdır. Ancak kedilerinize evde baktığınızda onlar doğal süreçlerini yaşamak için çaba göstereceklerdir.

Bu Makalede Değinilen Konular

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Atlatılır

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl atlatılır sorusu çok sayıda kedi sahibinin zorlanarak araştırma yaptığı bir konudur. Bu sürecin en iyi şekilde atlatılması için kedinizin dışarı çıkmasına izin vermeniz gerekir. Eğer sadık kalmayarak uzun süre gelmeyeceğini düşünüyorsanız bu halde zararlı sonuçlar alınması daha muhtemel olacaktır. Yani bacadan, balkondan vs. atlamaya çalışır. Yani yaralanma hatta ölme riski bile olabilir. Bu nedenle bir süre evden uzaklaşmasına izin vermek mantıklı bir çözümdür. Kediniz birkaç yıldan beri sizinleyse bu halde geri dönme olasılığı fazladır. Erken dönemlerindeki kedilerde duruma göre değişiklik olabilir. Bazı kediler evcil olduklarından hemen evin yolunu bulurlar. Bazıları da kaybolabilir.

Kızgınlık Dönemindeki Erkek Kedi Nasıl Sakinleştirilir

Kızgınlık dönemindeki erkek kedi nasıl sakinleştirilir diyorsanız evde tutuyorsunuz demektir ve bunun için birçok yöntem dikkate alınabilir. Bazı kedi sahipleri erkek kedi kızgınlık dönemi ilaç çözümüne yönelirken bazıları daha etkili çözümler arayabilmektedir.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi İğnesi

Kedilerde kızgınlık dönemi iğnesi etkili kızgınlık dönemi çözümlerinden biridir. Zorunda kalmadıkça önerilmez. Ancak kediniz bırakınca kaçacaksa veya dışarı bırakmak istemiyorsanız bu halde iğne ile ameliyata alternatif üretebilirsiniz. Genelde kısırlaştırmaya alternatif arayan kişiler bu gibi yöntemlere başvurur ancak kedi kızgınlık hapı da dâhil olmak üzere uygulandıktan sonraki etkileri soru işareti yaratabilmektedir. Kullanıcı söylemlerine bakılırsa yan etki görmek mümkündür. Ani geçici olarak bir çözüm olsa da kedinizin sağlığı açısından yıpratıcı olabilir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek kedilerde kısırlaştırma konusuna gelince bu yöntem en ideal, en sağlıklı kedi kızgınlık dönemini geçirme yöntemidir. Dişi kedilere göre çok daha basit şekilde kısırlaştırma süreci yapılır. Kediniz doğal sürecine devam ederken başka kedileri hamile bırakmaz. Yani erkek kedim çiftleşmek istiyor diyorsanız ve etkili bir çözüm istiyorsanız 10 aylıkken olduğunda buna başlayabilirsiniz. Operasyonu yaptırmak istediğiniz kliniğe başvurmadan önce araştırma yapmanız önerilir.

Erkek Kedi Çiftleşme Sesi

Erkek kedi çiftleşme sesi daha önce kedi beslememiş hayvan sahiplerinde garip karşılanabilir. Kızgınlık dönemlerindeki erkek kediler seslerini duyurmak için bağırırlar. Çiftleşene kadar da bunu devam ettirebilirler. Hatta akıllara kediler kızgınlık döneminde acı çeker mi sorusu bile gelebilir. Ancak kediler acı çektiklerinden değil yoğun çiftleşme istekleri nedeniyle bu şekilde bağırırlar. Bir nevi kendini tanıtma şeklidir. Erkek kedi kızgınlık giderici müdahale olması kedinizin evden kaçarak saldırgan olması bakımından önemlidir. Yani kediniz dışarıya gittiğinde saldırganlaştığından diğer kedilerle kavga edebilecektir. Evde tutarsanız da size karşı daha saldırgan olabilir.

Çok Erken Kısırlaştırma Zararlı mı?

Erkek kedilerde 8 aydan önce kısırlaştırma olmaması gerekir.10. aydan itibaren kısırlaştırılması mümkün olmakla birlikte 15 ay kadar beklemek idealdir.

İlaç Kullanımı Zorunluysa Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık döneminde kedi nasıl rahatlatılır sorusuna eğer zorunlu olarak ilaç kullanımıyla yanıt bulmak istiyorsanız mutlaka veteriner kontrolünde, yan etkileri dikkate alınarak uygun dozda ilaç takviyesi yapılabilir. Bu işlemin en son ki aşama olduğu düşünülebilir. Yani imkânlar doğrultusunda kısırlaştırma en sağlıklı durumdur.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyat

Erkek kedi kısırlaştırma fiyat konusu kliniklere ve kedinize uygulanacak işlemlere göre değişebilir. Bunu birkaç veterinerle görüşerek netleştirebilirsiniz. Çok ucuza yapan yerlerden kaçınmak gerekir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR