Connect with us

KEDİ BAKIMI

Evcil hayvan bakımı nasıl olmalıdır

Evcil hayvanlara çok iyi bakılmalıdır. Onlar da ciddi ölçüde hasta olabilir. Hatta iyi bakılmadığı sürede hemen hasta olurlar.

Published

on

Evcil hayvan bakımı nasıl olmalıdır, Kuşlar, kediler, köpekler, balıklar, su kaplumbağası gibi evcil hayvanların bakımları zordur ve sağlıklı olmaları açısından evcil hayvanların düzenli aşı olmaları şarttır. Yaşadığı koşullar da düzgün olmalıdır. Evcil hayvanınızı istediğiniz gibi eğitebilirsiniz. Eğer eğitim vermekten zorlanıyorsanız veteriner kliniklerinde eğitmenlerden yardım alabilirsiniz.

Evcil hayvanlara çok iyi bakılmalıdır. Onlar da ciddi ölçüde hasta olabilir. Hatta iyi bakılmadığı sürede hemen hasta olurlar. Bu nedenle sizin yapmanız gereken şey kedi için düzenli iç ve dış parazit aşılarını olmalarıdır. Diğer bir yandan verdiğiniz mamaların kaliteli olmalarıdır. Veteriner eşliğinde kediniz gözetim altında tutulur ve sizin de evde hayvanınıza iyi bakmanız bu süreci hızla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca önemli olan bir konu hayvanınıza sevgi dolu davranmanızdır. Çünkü hayvanlar her şeyi hisseder.

Öncelikle köpek bakımından bahsedelim. Köpeklerin hasta olması bünyelerine ve düzenli vurulan aşılarına bağlıdır. Hiç aksatmadan köpeğinizin iç ve dış parazit aşılarını yaptırmalısınız. Eğer hayvanınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız uyuduğu yere bakterilerden korumak için bakteri ve parazit savar yataklardan tercih etmelisiniz. Hayvanları sokakta gezdirmek güzel bir o kadar da tehlikelidir. Çünkü yerler pis olduğu için oluşan parazitler ile hastalanabilirler. Bunun için de parazit savan tasmalar mevcuttur. Pet market gibi hayvan ürünleri satan yerlerden uygun fiyatlara sizde elde ederek hayvanınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hayvanların ayak sağlıkları için pati kremleri satılmaktadır. Bu kremler patilerinin sağlıkları için oldukça önemlidir. Ayrıca önemli bir diğer konu da kedi ya da köpekler için dışarı çıkarken yerlerdeki pisliklerden korumak amaçlı ayakkabı giydirmektir. Günümüzde oldukça yayılan hayvan kıyafetleri kesinlikle tercih edilmelidir. Aksi takdirde hayvanın ayağına bir şey batabilir ve ayağına zarar gelebilir. Evcil hayvanları pet marketlerden alacak maddi güce sahip değilseniz veterinerlerden ve hayvan barınaklarından istediğiniz gibi kedi ya da köpek gibi büyük ve küçük ırk hayvanlarına ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Böylece hayvan sever kimliğiniz ön planda olacaktır. Tabii hayvan bakmak büyük bir yükümlülük ister. Bu süreçte yatağı, en iyi mamalar, oda sıcaklığı ve hayvan kıyafetleri de tam olmalıdır. Eğer hayvanınızı banyo yaptıracaksanız özel hayvan şampuanları almalısınız. Tüyleri için sağlıklı ürünler tercih etmelisiniz. Aksi takdirde tüylere zarar gelebilir ve hızla dökülebilir. Kedi ve köpeğin tüyleri günlük taranırsa dökülme olmayacaktır. Siz de bu özel taraklardan sahip olarak hayvan bakımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Kedi köpek ile aynı bakıma sahiptir. Bir başka örnek su kaplumbağası. Bu hayvan küçük bir fanusta da rahat yaşar fakat kirli suyu sever. 1 ay gibi bir sürede su kaplumbağasının üzeri yosunlaşır.

Diş fırçası ile bastırmadan ileri geri, yukarı aşağı şeklinde temizlenmelidir. Suyunu ise 2 ay da 1 kere değişebilirsiniz. Eğer evinizde renkli kuşlar besliyorsanız, kuşlarınız için siyah çekirdek almalısınız. Siyah çekirdeği her kuş çok sever. Psikolojileri açısından da önemlidir. Kuşlar evi biraz kokutur fakat kafesinden çıkartmazsanız bir sorun oluşturmaz. Yıkama derdi yoktur. Hasta olursa ve hastalığını anlayamazsanız veterinere gitmeniz gerekir. Bir diğer evcil hayvan akvaryum balıklarıdır. Akvaryum bir hobi işidir. Ayrıca akvaryum kurmak çok zor olsa da maddi yönden de sizi zorlayabilir. Örneğin; hava motoru, akvaryum tabanı için kumlar, aydınlatıcı, kum temizlemek için hortum, ısıtıcı, derece metalin mavisi ve vitaminler gibi ürünler başlıca ürünlerdir.

Eğer akvaryumunuzu süslemek istiyorsanız canlı bitkiler tercihleriniz arasında olmalıdır. Deniz taşları da kullanılabilir fakat balıkların pullarına zaman zaman zarar gelebilir ve deniz taşları sivri ise balıklara batarak ölüme sürükleyebilir. Ayrıca balıklar için vitaminler alınmalıdır. Akvaryum küçük ise %80 su değişimi yapılmalıdır. Fakat akvaryum boyutu büyük ise %50 su değişimi yapılarak kumları da hortum aracılığı ile temizlemelisiniz. Böylece balıklarınız daha sağlıklı olacaktır. Evcil hayvanlar çok fazla bakım ister. Sabırlı ve sevgi dolu olmalısınız.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR