Connect with us

KEDİPEDİA

Gebelik ve Kedi Besleme – Kedilerde Toksoplazma ( Toxoplasma )

Toksoplazma gondii denilen ek hücreli bir parazitten oluşan bir hastalıktır.

Published

on

Toksoplazma gondii denilen ek hücreli bir parazitten oluşan bir hastalıktır.

Normal zamanda rahatlıkla evinizin her alanını sahiplenen, her alanında oyunlar oynayan, zıpır bir dost olan kediler sahiplerinin en yakın arkadaşları niteliğindedir. Ancak evli çiftler bir bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde evlerinde besledikleri kedinin bebeklerine zararlı olup olmayacakları konusunda endişe duyabilirler.

Öncelikle kedinizin kontrolleri ve aşılarının aksatılmaması gerekmektedir. Kuduz, lösemi, parazit aşılarının kesinlikle yapılmış olması gerekmektedir. Kedilerde toksoplazma ( toxoplasma ) adı verilen parazit hem anne hem de bebek için çok zararlı bir parazittir. Olur da toksoplazma anneye bulaşırsa bebeğide etkileyecektir.

Aslına bakarsanız insanların bir çoğu yaşamlarında bir dönemde illaki toksoplazma ile enfekte olabilirler ancak herhangi bir belirti göstermezler. Genelde bu parazitin belirtileri grip gibi olur.
Yorgunluk, ateş, halsizlik, kas ağrıları gibi belirtileri olabilir. Gebeliğin başlangıcında kedi besleyen anneler kan tahlili ile toxoplasma geçirip geçirmediği saptanmalıdır. Daha önce toxoplasma geçirilmişse yüksek ihtimalle anne adayı bu hastalığa bağışıklık kazanmış olacaktır ve gebelik esnasında tekrar bu hastalığı geçirmeyecektir.

Gebelikte Kedi Bakımı

-Hamile bayanlar kedi kumunu ellememelidir, kum temizliği ve atılmasını evde yaşayan diğer bireyler yapmalıdır.

-Yine anne adayları kedilerini sevmeye devam edebilir ancak ellerinin temizliğine daha çok dikkat etmeli, sevdikten sonra ellerini sabunla yıkamalıdır.

-Kedinize kesinlikle çiğ et vermeyin. Toksoplazma çoğunlukla çiğ et aracılığıyla bulaşmaktadır.

-Gebelikten sonra eve yeni bir kedi almayın. Önceden beslediğiniz kedinizi besleyin.

-Kediniz dışarıya çıkıp giriyorsa bu süreci daha azaltmalısınız. Dışarıda parazit kapma olasılığını en düşüğe indirmelisiniz.

-Toprak, bahçe işleri ile uğraşan bir anne adayı iseniz eldiven giymelisiniz. Parazitler topraktanda bulaşabilirler.

Toksoplazma paraziti yalnızca kedilerde değil, topraktan, bahçeden, az pişmiş ve çiğ etten, çiğ yada az pişmiş sebzelere ve ete dokunup ellerinizi ağzınıza sürmenizle de bulaşabilir. Gebeliğinizin başlangıcından bebeğinizin doğacağı tarihe kadar sağlığınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Bebeğinizin ne zaman doğacağını gebelik hesaplama araçlarını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Olası bir durumda kesinlikle doktorunuzla ve veterinerinizle iletişime geçiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR