Connect with us

KEDİ BAKIMI

Hamile Kedilerin Bakımı

Kedinin doğum yapmasıyla hamilelik dönemi sona erer. Hamilelik döneminin ardından emzirme dönemi başlar. Emzirme döneminde hem anne kedinin sağlığı, hem de yavru kedinin sağlığı ön plandadır.

Published

on

Tıpkı insanların hamilelik ve emzirme dönemlerinde olduğu gibi, hayvanların da bu dönemlerde bakımlarının yapılması gerekir. Hamile ya da Emziren Kedilerde Bakım normal durumlara göre biraz daha farklıdır. Kedilerin hamilelik dönemlerinde ya da emzirme dönemlerinde, ihtiyaçları daha da artar. Emzirme döneminde hem anne kedinin sağlığı hem de yavru kedinin sağlığı önemlidir. Bu yüzden bu dönemlerde bakım oldukça önem taşır.

Kedilerin hamilelik döneminde iştahları oldukça açıktır. Söz konusu sebepten dolayı kaliteli beslenmenin yanı sıra ihtiyaç duyulan bütün gıdalar tüketilmelidir. Beslenme yetersizliğinden kaynaklı olarak düşük riski de artış gösterir. Yine söz konusu duruma bağlı olarak emzirme döneminde yaşam oranı da düşer.

Hamile Kedi Bakımı

Kedilerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle evde beslenen kedilerin ev ortamına ve rahatlığa alışması, hamilelik ve emzirme dönemlerinde daha fazla risk altında olmasına zemin hazırlar. Yani sokak kedilerine göre ev kedilerinin bu dönemlerde riskleri fazladır.

Emziren Kedilerin Bakımı, hem anne kedi sağlığı için hem de yavru kedi sağlığı açısından önemli bir konumdadır. Kedilerin, hamilelik döneminde yüksek miktarda enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu sebepten dolayı iştahlarında yüksek miktarda artış görülür. Birçok kez tükettikleri yemeklerin miktarı %50 ve üstüne çıkabilmektedir. Aynı zamanda kedilerde hamilelik döneminde yaşanan hazımsızlık sorunları, normal zamana göre daha fazla rahatsızlık yaratır. Gebe kedilerin karınlarını tıka basa doyurmak, onlar için ciddi rahatsızlıklar verebilir. Bu yüzden azar azar ancak sıkça beslemek en doğrusudur. Ayrıca bu dönemde su tüketiminin sıklığı da artış gösterebilir.

Kedinin doğum yapmasıyla hamilelik dönemi sona erer. Hamilelik döneminin ardından emzirme dönemi başlar. Emzirme döneminde hem anne kedinin sağlığı, hem de yavru kedinin sağlığı ön plandadır. Yavru kedinin beslenmesi ve gelişimi anne kedinin bütün ihtiyaçlarının karşılanmasıyla şekillenmektedir. Söz konusu bu dönemde anne kediler, gebelik dönemindeki su ihtiyacından daha fazla su ihtiyacı duyabilmektedirler. Anne kediler emzirme döneminde kalsiyum ve protein ihtiyacı duyar. Yüksek miktarda yağ oranı bulunan yiyeceklerin tüketilmesi, anne kedilerde süt oluşumunu da artırır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR