Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

İran Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

İran kedisi genel bakımı konusunda bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. İran kedisi, diğer ırklara nazaran bakımı için çok daha büyük özen istemektedir.

Published

on

İran cinsi kedilerin özellikleri ve bakımı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı zaman bu büyük ve yumuşacık tüyleri olan yuvarlak kafası ve oldukça sevimli duran basık suratıyla en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında bulunan İran kedilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri olumsuz etkilenmektedir. Bu kedilerin ruh hallerinden tutun, beslenme, bakım ve yaşam şekillerine kadar birçok özelliği bilmezseniz evinizde mutsuz ve sağlıksız bir kedi beslemiş olursunuz.

İran Kedisi Kişilik Özellikleri

İran Kedisi kişilik özellikleri bakımından asil ve uysal duruşu, sessiz ve tatlı görünüşleri ile meşhurdur. Yavruyken birçok kedi ırkı gibi oldukça hareketli ve yaramaz olurlar fakat büyüdükçe dana az hareketli bir yapıya bürünürler. Gürültülü ortamlar hiç sevmezler ve kendilerini bu ortamda rahat hissetmezler. İnsanları çok sevmekle birlikte daha çok yalnız kalmaktan hoşlanırlar. Özellikle kalabalık ortamlarda gözlerden uzak bir yere çekilip uyumayı tercih ederler.

Büyük anlamlı gözlerle bakarken, yumuşak ses tonlarıyla da sizi oldukça etkilerler.  Sahiplerine oldukça sadıktırlar ve onların kucağında saatlerce sıkılmadan oturabilir. Bakımı çok zor olsa da, onu vazgeçilmez yapan çok güzel bir dış görünüşü ve iyi huylu bir karakteri vardır. İran Kedisi’nin İnsanlarla iletişim konusunda oldukça yeteneklidir ayrıca bulunduğu ortamdaki hayvanlarla da oldukça iyi iletişim kurabilirler.

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri

İran Kedisi fiziksel özellikleri bakımından yuvarlak ve geniş bir kafa yapısı görünümüne sahiptir. Burunları basık, kısa ve kalkık bir yapıdadır. İri gözleri yuvarlak ve kabarık olur ve insanlara bakarken bu gözler oldukça etkilidir. Kulakları ufak ve uçları hafit öne doğru eğiktir. Yere yakın ve güçlü bir beden yapıları vardır. Kas yapıları ise görünüşlerine göre oldukça gelişmiş durumdadır.

Bütün bacakları kısa ve kalın olan İran kedilerinin ön ayakları düz bir şekilde iner. Yuvarlak, sıkı ve iri patileri vardır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzunlukları gövdeleriyle orantılıdır ve çok uzun değildir. Tüyleri uzun, sık ve canlı bir görünüme sahiptir ve tüyler kabarık şekilde durur. Bu tüy yapısı onun en belirgin özelliklerinden biridir. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen sevimli türler bulunmaktadır.

İran Kedisi Tüy Bakımı

İran Kedisi tüy bakımı oldukça özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Bir İran kedisi, besleyeceğiniz herhangi bir ırk kediden her zaman daha fazla tüy dökmektedir. Upuzun tüylere sahip olmaları nedeniyle, gününüzün en az 10-15 dakikasını kedinizin tüylerini taramak için ayırmak gerekmektedir. Ölü tüylerin arındırılmaması ileride bağırsak problemlerine sebep olabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle ve dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır.

İran Kedisi Genel Bakımı

İran kedisi genel bakımı konusunda bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. İran kedisi, diğer ırklara nazaran bakımı için çok daha büyük özen istemektedir. Genetik hastalıklara daha yatkın bir yapıları bulunmaktadır. Ayrıcı narin bir ırk olmaları nedeniyle sevimli dostunuza her zaman maksimum dikkat ve özeni sabırla göstermeniz gerekmektedir. İran kedilerinin bir başka genetik özelliği ise, sıklıkla gözlerinde akıntılar olmasıdır. Sevimli dostunuzun konfor ve sağlığı açısından, gözlerindeki akıntıları gündelik bakımla temizlemeniz gerekecektir. Bunu yaparken de iki göz içinde farklı bezlerin kullanılması daha sağlıklı olmaktadır.

İran Kedisi Beslenme Şekilleri

İran Kedisi beslenme şekilleri olarak sadece kaliteli bir kuru mama ile beslenmeleri onların sağlığı açısından daha doğru olmaktadır. Evde pişen bir yemeği bu sevimli dostunuzla paylaşmanız, onun vücudunda hasara yol açması muhtemeldir. Yine ucuz bir mama kullanmanız da bu tür kedilerin olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Çünkü yapısal olarak çok hassas oldukları için bu tür kalitesiz beslenme diğer kedi türlerine göre çok daha fazla olumsuz sonuçları olmaktadır. Bundan dolayı kaliteli mama seçimi yapmak en ideal olanıdır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR