Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Çocukların hatta yetişkinlerin bile severek takip ettiği ‘Garfield’ isimli çizgi film kahramanın da İran kedisi olması; bu cinsin ne kadar çok sevildiğinin ve benimsendiğinin an aşikar kanıtıdır.

Published

on

Bilinen kedi türlerinden biri olan, tek bir bakışı ile sahibini ve görenleri kendine aşık etmeyi başaran İran kedisi; iri gözleri, upuzun tüyleri ile kedi severlerin favori kedileri arasında yer alıyor. Sakin ve uysal bir karakteri bulunan İran kedisi; sahibini sonuna kadar sahiplenir ve tıpkı minik bir bebek gibi sahibinin kucağından bir türlü inmek istemez.

Ortalama yaşam ömrü 15 yıla kadar uzanan İran kedisi; çocuklarla ve diğer hayvanlarla dostluk kurabilme yeteneğine de sonuna kadar sahiptir. Sahibine her daim şefkat ve merhamet gösteren, sevimli mi sevimli, çocuklarla da iyi anlaşabilen bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız; İran kedisini tercih edebilirsiniz.

iran kedisi bakımı
Gri bir İran kedisi

İran Kedisi Özellikleri Nelerdir?

  • Zekasını kullanmayı başarabilen, oldukça zeki bir kedi türü,
  • Yuvarlak, iri ve sıkı pati yapısı
  • Kabarık, sık, uzun ve canlı bir tüy yapısı
  • Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısı
  • Kısa, basık ve kalkık bir burun şekli

Genellikle beyaz, gümüş, altın sarısı, duman rengi, kızıl, krem, siyah vb. farklı renklerde olabilen İran kedisi; uzun tüyleri ile oldukça güzel ve şirin görür.

Çocukların hatta yetişkinlerin bile severek takip ettiği ‘Garfield’ isimli çizgi film kahramanın da İran kedisi olması; bu cinsin ne kadar çok sevildiğinin ve benimsendiğinin an aşikar kanıtıdır.

İran Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • İran kedisinin gözleri sık sık aktığı için bu kedinin gözlerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Böylelikle kediniz; kendini daha güvende, sağlıklı ve mutlu hissedebilir.
  • Upuzun tüyleri bulunan İran kedisini her gün tüy yapısına uygun olan bir tarak yardımıyla da güzelce fırçalamanızı öneriyoruz. Bu sayede kedinizin upuzun olan tüylerini yalayarak yutmasının ve ileride başta bağırsak problemleri olmak üzere birtakım rahatsızlıklar ile karşılaşmasının da önüne geçebilirsiniz.
  • İran kedinizin tüylerini fırçalarken, yumuşak bir fırça kullanmalı, yumuşak hareketlerle tüylerini taramalısınız.
  • Kedinizi yıkamayı düşünüyorsanız; şampuan seçerken dikkatli davranmalı; mümkünse kuru şampuan tercihinde bulunmalısınız. Tüylerinin daha sağlıklı ve canlı görünmesi adına kuru şampuan kullanmanızı öneriyoruz.
  • Son olarak; mama tercihinizde de dikkatli davranmalı, vitamin ve mineraller açısından zengin olan kuru mamalar ile kedinizi beslemeyi unutmamalısınız!
Advertisement

POPÜLER KONULAR