Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

İran Kedisi (Persian) Özellikleri ve Bakımı

Persian Kedisinin yüz kısmı geniş ve yuvarlaktır. Kafa yapısı yuvarlaktır. Burnu kısa ve kalkık bir şekle sahiptir.

Published

on

Iran Kedisi Ankara Kedisi ile benzetilmektedir. Kökenlerinin aynı olduğu zannedilebilmektedir. İki cins arasındaki fark ise İran kedisi daha sık ve gür, yoğun tüy yapısına sahip olmasıdır.

Dış görünüşü ile dikkatleri üzerine çeken bir kedi cinsi olan İran Kedisi ( Persian Kedisi veya Fars Kedisi ) kabarık ve gösterişli bir tüy yapısına sahiptir. Bu gösterişli görünümü sayesinde uzun yıllardır geçmişten bugüne en çok tercih edilen kedi türleri arasındadır.

Dünyaca düzenlenen kedi yarışmalarının bir çoğunda birincilikler kazanmıştır. Bu birincilikleri dolayısıyla da gönüllerde ayrı bir yeri olmuştur hayvan severler için.

Persian Kedisi Görünümü

Yüz kısmı geniş ve yuvarlaktır. Kafa yapısı yuvarlaktır. Burnu kısa ve kalkık bir şekle sahiptir. Gözler yuvarlak, büyüktür. Kulakları minik ve biraz öne doğru eğiktir. Vücutları kısa, güçlü ve biraz tıknaz bir yapıdadır.

İran kedisi (Persian Kedisi) iri ve güçlü, kaslı bir yapıya sahiptir. Bacakları da kısa ve tombiktir. Patileri her kedi cinsi gibi yuvarlak ve miniktir. Kuyrukları fazla uzun değildir. Uzun, gür ve parlak tüylere sahiptir. Kürke benzetilen bir tüy yapısı vardır. Patilerinin altı, kulaklarının içinde tüyler mevcuttur.

Persian Kedisi Karakteri

Akıllı, çabuk eğitilen, sakin bir kedi cinsidir İran Kedisi. Sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Diğer kedi cinslerine kıyasla sahibinin kucağında olmaktan ve okşanmaktan hoşlanırlar. Bakımı da diğer kedilere göre biraz daha zordur. Ancak İran kedisi güzel görünümü dolayısıyla zor olan bakımı ile de olsa en çok tercih edilen cinsler arasında olmaya devam etmektedir.

Sakin yapısı dolayısıyla diğer hayvanlarla ve diğer insanlarla da iyi anlaşabilir. Yaşı geçtikçe daha da sakinleşen İran Kedisi tembel kedi olarak ta adlandırılabilmektedir. Her ne kadar tembel olsa da oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Sıkıldığında vs. hemen uyuyabilirler.

Persian Kedisi Bakımı

Bu güzel görünümün altında tabii ki hassas bir bakım yatmaktadır. Parlak, gür ve uzun tüylerinin her gün düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Bakımı en zor olan kediler arasında bulunur bu tür. Her gün düzenli fırçalanmadığı takdirde tüy dökülme oranı oldukça fazla olabilir.

Ve alınmayan ölü tüyler kedinizin bağırsaklarında sağlık problemleri yaratabilir. Vücudunda tüy toplanmaları kesinlikle olmamalıdır. Kontrol edilmesi gereken bir durumdur.

Burun yapıları dolayısıyla solunum problemi görülme olasılığı yüksektir. Solunum problemleri ile birlikte gözlerde de akıntı meydana gelir. Bundan dolayı gözleri günlük pamuk veya yumuşak bir bez ile silinmelidir.

Persian Beslenmesi

İran kedileri diğer cinslere kıyasla biraz daha hassas bir yapıdadır. Burun yapıları ve değişik ağız yapılarından dolayı tüm mamaları yiyemeyebilirler. İran kedileri için uygun olan mamalardan tercih etmelisiniz.

Günlük mama miktarı ise veterinerinizin söyleyeceği, önereceği miktarda olmalıdır. Ev yemeklerinden uzak tutulmalıdır.

İran Kedisi (Persian) Özellikleri ve Bakımı

Taranma Gereksinimi – 10/10
Sıcakkanlılık – 9/10
Çocuklarla Dostluk – 8/10
Sağlık ve Cesaret – 5/10
Sahibine Şevkat – 8/10
Özgürlük Düşkünlüğü – 7/10
Hayvanlarla Dostluk – 9/10
Bakım İhtiyacı – 10/10
Hareketlilik – 4/10
Zeka Seviyesi – 9/10

Persian Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven, sessiz karakterli, zeki
Bakımı : Her gün taranması gerekir, oldukça bakım gerektirir
Tüy Şekli : Uzun
Köken : Türkiye
Vücut Yapısı : Orta Büyüklükte

Advertisement

POPÜLER KONULAR