Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

İran Kedisi(Persian Cat) Özellikleri ve Bakımı

Bu ırka sahip kediler, insanlarla 125 yıldır birlikte yaşamaktadırlar ve günümüzde de uzun süredir saltanat sürmektedirler. Angora ve modern İran kedilerinin ilk olarak 1500’lü yıllarda Avrupa’da görüldüğü bilinmektedir.

Published

on

Kedi sahibi olmak ve kedilerin sevgisine layık olmak en güzel duygulardan biridir. Hayvan sevgisi, insan sevgisi kadar güzeldir ve gereklidir. Hayvan sevgisinden mahrum kalmamak adına köpek, kuş ve kedi gibi hayvanlar sahiplenilir genelde. Kedi sahibi olmak ve bakımını yapmak da ayrı bir zevk vermektedir. Bu yazımızda da İran Kedileri Hakkında Detaylı Bilgiler aktarmaya çalışacağız.

İran Kedileri Hakkında: Karakteristik Yapıları

İran Kedileri

Kedi sahiplenmek isteyen fakat kıpır kıpır, yerinde duramayan ve oldukça hareketli kedileri tercih edenlerin İran kedilerinden uzak durmasında fayda var. Çünkü İran Kedileri durgun, sakin, uyum sağlayan kedilerdir. Bu özelliklere sahip kedi edinmek isteyenlerin en iyi tercihi olabilmektedirler. Belirli zaman aralıklarında kanepelerde yayılmaya bayılan İran Kedileri, sahipleri tarafından diğer kedilere göre bir o kadar zeki fakat az meraklanan ırk oldukları düşünülmektedir. İran kedilerinin insanlara düşkünlüğü de ileri seviyelerdedir. Ancak onurlarını emanet edebilecek kişiler konusunda seçici davranmaktadır.

İran Kedileri sevgi görmek için can atan hayvanlardandır. Biraz nazlı ve ilgi isteyen yapıları vardır ancak bu ırka sahip kedilerin güvenini ve sevgisini kazanmak biraz zor olabilir. Fakat bazı kediler gibi rahatsızlık vermezler. Aynı zamanda kürklerinin taranmasını ve birbirine dolaşmasının engellenmesini isterler. Bu durumdan ötürü günlük olarak taranma ihtiyaçları vardır.

İran Kedilerinin Irk Özellikleri

Söz konusu kediler birçok renge ve modele sahiptir. Bu renk çeşitlilikleri, kendi türleri içerisinden geldikçe, tür seçiminde tarih barındırmaktadır. Türler, mükemmelin seçilmesi için uzun ve zorlu yolculuklar geçirmişlerdir. Yıllar boyu İran kedileri, yüz tipleri konusunda aşırıya kaçmıştır. İran kedilerinin bazıları, soyları için zararlı bir değişim olabileceğini düşünmüş ve onlar için bir sorun hâline dönüşmüştür.

İran Kedilerinin Tarihçesi

Bu ırka sahip kediler, insanlarla 125 yıldır birlikte yaşamaktadırlar ve günümüzde de uzun süredir saltanat sürmektedirler. Angora ve modern İran kedilerinin ilk olarak 1500’lü yıllarda Avrupa’da görüldüğü bilinmektedir. Bazı tarihi belgelerde, Fenikeliler ve Romalılar tarafından İran ve Türkiye çevresinde bu türleri tanıttıkları bilinmektedir.

İran Kedileri (Persian), 1800’lü yılların sonlarına doğru Amerika’ya da ulaşmıştır. Amerika’ya ulaşan bu ırk, büyük heyecan ve coşkuyla karşılanmıştır.

Advertisement

POPÜLER KONULAR