Kara Kedi Uğursuzluk mu Getirir?

İngiliz ve İrlandalılar, kara kedilerin şans getirdiğini, iyi işaretler barındırdığını düşünüyorlar.

Kara Kedi Uğursuzluk mu Getirir?

Özellikle kara kedi sahipleri, bu renkteki dostlarına olan ön yargılardan ötürü epey rahatsızlar. Hem bizim toplumumuzda, hem çeşitli yabancı toplumlarda kara kedilerin uğursuzluk getirdiğine dair yaygın inanışlar var.

Yine de aslında durum bu kadar ‘dar’ değil çünkü tam aksine, pek çok ülkede kara kedilerin şans, uğur getirdiğine inananlar da var. Örneğin İngiliz ve İrlandalılar, kara kedilerin şans getirdiğini, iyi işaretler barındırdığını düşünüyorlar.

Eski Mısır’da kediler ‘tapılan’ kutsal hayvanlardı ve aynı zamanda Romalılar da kediyi üst düzey bir yerde tutuyordu.

Avrupa’da Kediler Katledildi

Fakat Avrupa’da Hristiyanlık yayıldıkça, ortaya bazı batıl inançlar çıktı ve cadılık efsanelerinin de katkısıyla kara kediler uğursuzluk alameti olarak görülmeye başlandı.

Orta Çağ Avrupası’nda sadece kadınlar değil, aynı zamanda kediler de cadılık inanışları yüzünden işkencelere uğradılar. Bu kadınlar kedi besledikleri, özellikle kara kedileri oldukları için cadılıkla bağlantılı hayvanlar oldukları düşünüldü.

Zavallı kadınların yanında kediler de katliama uğrarken, Avrupa bu batıl inançlarının etkisini Büyük Veba felaketiyle ödemiş oldu.

Kedi nüfusunun yok edilmesi, fare gibi mikrop taşıyan kemirgenlerin çoğalmasını sağladı ve büyük hastalıklar ortaya çıktı.

Kedilerle ilgili bazı yaygın inançlar şöyle;

  • Önünüzden kara kedi geçerse kötü şans getirir.
  • Önünüzden kara kedi geçerse iyi şans getirir. (Britanya ve Avustralya)
  • Japonya’da Maneki Neko, iyi şans sembolü olarak kabul edilir.
  • Rusya’da da Russian Blue türü kedi cinsi iyi şansa işarettir.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir