Connect with us

KEDİ CİNSLERİ

Karayak (Snowshoe) Kedileri

1960’lı yıllarda Amerikan kısa tüylüler ile Siyam geçişinden ortaya çıkan bir Amerikan ırkıdır.

Published

on

Karayak (Snowshoe) Kedileri Irk ve Özellikleri,  Karayak (Snowshoe) kedisi, 1960’lı yıllarda Amerikan kısa tüylüler ile Siyam geçişinden ortaya çıkan bir Amerikan ırkıdır. Karayak (Snowshoe) yavrularının tümü beyaz doğar ve birkaç hafta sonra renkleri ve maskeleri belirginleşmeye başlar.

Tabi ki kardeş olan Karayak (Snowshoe) yavruların renkleri de birbirininkinden farklıdır.

Karayak (Snowshoe) sivri uçlu bir kedidir, yani açık renkli bir gövdeye ve koyu renkli bir maskeye sahiptir. Kuyruk, bacaklar ve kulaklar, ayrıca gözlerin etrafında bulunan bu maske gözlerinin arasında beyaz tüyleriyle ters bir V oluşturmaktadır.

Genellikle gözleri mavi renklidir. Yetişkin bir erkek karayak kedisi, 9 ila 12 kilo ağırlığındadır. Dişiler daha küçüktür, 7 ila 10 kilogramdır.  Karayak (Snowshoe) Kedileri Irk ve Özellikleri;

Karayak (Snowshoe) kedileri yaşama tutunmak için eşsiz bir bireydir. Bir karayak kedisi evinizin patronu, ustası ya da komedyeni olabilir. Her zaman sizi güldürmeyi, eğlendirmeyi hedefleyen bir karakteristik yapıya sahiptir. Bir karayak (Snowshoe) kedisi genellikle ailede favori bir insan seçer, fakat herkesle samimi ilişkilerini sürdürür. Ama seçmiş olduğu favori kişiye yakın kalır.

Karayak (Snowshoe) kedileri akıllıdır ve genellikle kedilerin çeviklik kursları da dâhil olmak üzere kapıları açmayı ve hile yapmayı bile öğrenebilirler. Oyuncakları ya da eşyaları taşımayı getirip götürmeyi severler.

Suda oyun oynamayı ve yüzmeye bayılıyorlar diyebilirim çünkü suda vakit geçirmek Karayak (Snowshoe) kedileri için vazgeçilmez bir eğlencedir. Genellikle buzdolabının tepesinde ya da koltuk tepelerinde camlarda çeşitli yerlerde enerji harcayan bir kedidir.

Karayak (Snowshoe) Kedileri
Karayak (Snowshoe) Kedileri Irk ve Özellikleri

Karayak (Snowshoe) Kedileri Irk ve Özellikleri

Siyam mirası sayesinde Karayak (Snowshoe) kedileri “konuşmacı” olma eğilimindedir. Neyse ki, ses tonu yumuşaktır ve melodik bir sesi vardır. Karayak (Snowshoe) kedileriyle birçok ilginç konuşmayı sürdürebilirsiniz. Gününüzün nasıl geçtiğini ona anlatın dinleyecek ve yorumlayacaktır. Oda size günün anlatmaya başladığında çeşitli şikâyetlerde bulunabilirler.

Karayak (Snowshoe) kedisi yumuşak huylu bir kedidir ve genellikle köpekler dâhil diğer evcil hayvanlarla birlikte vakit geçirebilirler.

Kedinizle zaman geçirmekten ve kedinizle iletişime geçmekten hoşlanıyorsanız, bir Karayak kedisi tercih etmenizi öneriyorum. Karayak (Snowshoe) kedileri kalabalığı sever ve tüm gün evde yalnız olmaktan hiç hoşlanmazlar. Uzun saatler çalışıyorsanız, kedinizi evde yalnız bırakmamanızı, kedi ya da köpek arkadaşlara sahip olmasını sağlamanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıklı bir Karaayak kedisinin ortalama yaş ömrü 15 ila 20 yıl aralığındadır. Bakım için ekstra özellikler gerektirmez. Diğer birçok cinsinde en sevdiği temizlik bakımı olan tımarlamak haftalık bakımları arasında yer alabilir.

Karayak (Snowshoe) kedileri genetik yapı olarak diğer kedilere oranla daha sağlıklı bir tür olarak bilinmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR