Connect with us

KEDİPEDİA

Karton kutu tutkusu kediler için bir başka

Karton kutulara olan tutkularını farketmemek zordur kedilerin, peki hiç sebebini merak ettiniz mi? Applied Animal Behavior Dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre araştırmacılar bu kutuların kedilerdeki stres seviyesini azalttığını bulmuşlar.

Yayın Tarihi

Kedilerin karton kutulara olan tutkularını farketmemek zordur, peki hiç sebebini merak ettiniz mi? Applied Animal Behavior Dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre araştırmacılar bu kutuların kedilerdeki stres seviyesini azalttığını bulmuşlar. Peki karton kutular nasıl oluyor da stresi azaltıyor?..

Araştırmacılar bunun karton kutuların kokusuyla ilgili olduğunu tespit etmiş. Bu kokunun yatıştırıcı bir etkisi olduğunu farketmişler. Öte yandan kedilerin stresle başa çıkma yetenekleri çok gelişmemiş olduğundan, bu kutular kediler için hem çevresi korunaklı bir sığınak hem de bir yatıştırıcı.

Utrecht Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesindeki araştırmacılar kedilerin hayvan barınaklarına bırakıldıklarında bu boş kutulara nasıl yaklaştıklarını incelemişler. Bu çalışmanın sonucunda da barınağa ilk bırakıldığında bir kutu bulan kedilerin diğerlerine göre daha çabuk toparlandıkları gözlemlenmiş.

Kedilerde yüksek stres seviyelerinin hastalanma oranlarını arttırdığı bilgisi ile birlikte göz önüne alındığında bu çalışma karton kutuların kediler için önemini sergilemektedir.

Karton kutu tutkusu kediler için bir başka

Reklam
YORUMLAR

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEDİPEDİA

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Kedi oyunları listemizde, minik patilerimiz için en eğlenceli oyunları listeledik.

Yayın Tarihi

Editör

Tontiş, oyuncu, ilgi bağımlısı ve nice karakterde pisi pisimizin hoşlanacağı oyunları derledik. Miyavlı vakitler:

1) Karton Kutular

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Sevimli patilerin en sevdiği  kedi oyunlarının başında karton kutular ile oynamak gelir. Dostunuz, kutuların içine girerek dakikalarca burada gizlenir veya kutuyu ters çevirerek kendine geçici bir ev yapabilir. Kısacası, oyuncu patiniz içi boş ve kapalı bir kutu ile tüm gününü geçirebilir.

2) Lazer

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Lazer, hepimizin bildiği klasik kedi oyunları arasındadır. Bu oyun sırasında kedinizin avcılık duyguları ortaya çıkacak ve lazeri kararlı bir şekilde takip edip avlamaya çalışacaktır. Ayrıca, bu oyun sayesinde dostunuzun hareket kabiliyetini geliştirecek ve günlük spor ihtiyacını gidermiş olacaksınız.

Ancak, bu oyun sırasında lazer ışınını değerli dostumuzun minik gözlerine temas ettirmemeye özen gösterin.

3) Tabletler

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Teknolojiyi kedi oyunlarına dahil etmekte fayda var. Tatlı kediniz, hareket eden nesnelere karşı oldukça duyarlıdır. Tabletinizde açacağınız bir video veya oyun (hareket eden balıklar gibi) kedinizin ilgisini çekecek ve ekranın arkasında ki nesneleri küçük patileri ile yakalamaya çalışacaktır.

4) Kağıt Keseler ve Poşetler
Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Günlük hayatınızda kullandığınız nesneler, kedinizin hayatını eğlenceli hale getiren harika bir kedi oyunu olabilir. Oyuncu patilerimiz, kese kağıtlarına ve poşetlere dolanmaya, içlerine girmeye ve tırnakları ile parçalamaya bayılır. Kese kağıtlarından ve poşetlerden çıkan hışırtı sesleri kedinizin dikkatini çekecek ve onun için harika bir oyun aracı olacaktır.

5) Yün Topları

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Günümüzde ev hanımlarının el işlerinde sıkça kullandığı renkli yumaklar değerli patiniz için harika bir kedi oyunu olacaktır. Yün toplarının yumuşak ve yuvarlak olması kedinizin ilgisini çekecek ve zaman zaman patilerinin arasına aldığı, zaman zaman da patileri ile darbeler vurup peşinden koşacağı yün topları ile eğlenceli anlar yaşayacaktır.

6) Oyuncaklar

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Oyuncu patinizin çevresini farklı oyuncaklar ile geliştirmeniz, dostunuzun evde yalnız olduğu zamanlarda sıkılmasının önüne bir adım geçecektir. Pisiciklerimiz, ışıklı, hareketli ve sesli nesnelere karşı duyarlıdır. Bu nedenle kedilerimiz için oyuncak seçimi yaparken, ışıklı, sesli (çıngıraklı), hareket etmeye müsait (toplar) oyuncaklar tercih edilmelidir.

7) Kedi Küpleri

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Oyuncu patiniz tam bir saklambaç aşığıdır. Gizlenmeye ve kendine ait bir yer edinmeye bayılır. Evinizin farklı bölümlerine koyacağınız birbirine bağlı kedi küpleri oyuncu pisinizin vazgeçemeyeceği eğlenceli bir kedi oyunu olacaktır. Kediniz, hem küplerin içine saklanarak size türlü türlü oyunlar yapacak hem de küplerin içinde kaybolup çıkış yolunu arayacaktır.

8) Oyun Arkadaşı

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Evinizi birden fazla kedi ile paylaşıyorsanız kediler birbirleri için harika oyun arkadaşı olacaktır. Zaman zaman yaramaz, zaman zaman kavgacı olsalar bile kediler birbirleri ile güreşecek, birbirlerini kovalayacak ve kendi dillerinde anlaşarak oyunlar oynayacaklardır.

Sanılanın aksine belli bir alışma süreci geçtikten sonra kediniz, köpeğiniz ile sıkı bir dost ve oyun arkadaşı olabilir.

Bonus :

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Kediniz için en güzel oyunun sizle vakit geçirdiği anlar olduğunu unutmayın.  Tüylü dostunuz sizin onla geçirdiğiniz vakti, onca kedi oyununa rağmen tercih edecektir.

Kaynak: Bipati

Kedilerin oynamaya sevdiği 8 ilginç oyun

Devamını Gör

KEDİ FOTO GALERİ

“Maine Coon” görkemli güzelliği efsanevi kediler

Cins 19. yüzyıl sonlarında popüler oldu, ama onun varlığı, yurtdışından uzun saçlı ırkları 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı.

Yayın Tarihi

Editör

Maine Coon, büyük bir kedi ırkıdır. İlk olarak ABD’de keşfedilmiştir.

Maine Coon en büyük evcil kedilerden biridir. Farklı bir fiziksel görünüm ve değerli bir avcılık yeteneği vardır. Kuzey Amerika’daki en eski doğal özellikle “Maine eyaletinin yerli” resmi bir kedi olduğu iddia edilmektedir.

Maine Coon, Amerika Birleşik Devletleri’ne kesin kökeni ve tarihi hiç bir kayıt yok, bu yüzden birkaç rakip hipotezler öne sürülmüştür. Cins 19. yüzyıl sonlarında popüler oldu, ama onun varlığı, yurtdışından uzun saçlı ırkları 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlandı. Maine Coon yeni bir dönüş yaptı. Şimdi dünyada popüler kedi olma yolunda ilerliyor.

Maine Coon kedisine verilen diğer isimler

Maine Cat
Maine Shag
Snowshoe Cat
American Longhair
American Coon Cat
American Forest Cat

Kediler Antik Mısır’da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

70’den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

"Maine Coon" görkemli güzelliği efsanevi kediler

Devamını Gör

KEDİPEDİA

Çikolata kediler için neden zararlı?

Çikolata bizler için sorun yaratmazken kedilerimiz için asla uygun değildir. Çikolata daha doğru tabir ile içerdiği kakao, theobromine adlı maddeyi içerir.

Yayın Tarihi

Editör

Çikolata bizler için sorun yaratmazken kedilerimiz için asla uygun değildir. Çikolata daha doğru tabir ile içerdiği kakao, theobromine adlı maddeyi içerir. Bu maddenin kediler üzerinde 4 etkisi vardır:

Stimülant etkisi; kalp atışını arttırır.
• Diüretik etkisi; vücutta sıvı kaybına yol açar.
• Mide rahatsızlıklarına sebep verir.
• Sinir sistemi üzerinde etki gösterir.

Tüm Çikolatalar aynı zehirli etkiye mi sahip ?

Farklı çikolatalar farklı miktarda theobromine maddesi içerir. Bu madde kakaoda bulunduğundan kakao miktarı arttıkça çikolatanın kedileri zehirleme etkisi de artar. Yaklaşık 30gram sütlü çikolata 60mg theobromine içerirken aynı miktardaki siyah çikolata 450mg içerir. Ancak 45-50 mg theobromine, 2 kiloluk bir kediyi zehirlemeye yeter. Bu da 3.1 gram siyah çikolataya karşılık gelmektedir.

Çikolatayı kedilerimizden uzak tutalım!

Çikolata kediler için neden zararlı?

Devamını Gör

POPÜLER KONULAR

Copyright © 2017 Kedi Yavrusu

DMCA.com Protection Status