Karton kutu tutkusu kediler için bir başka
530

Karton kutu tutkusu kediler için bir başka

Kedilerin karton kutulara olan tutkularını farketmemek zordur, peki hiç sebebini merak ettiniz mi? Applied Animal Behavior Dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre araştırmacılar bu kutuların kedilerdeki stres seviyesini azalttığını bulmuşlar. Peki karton kutular nasıl oluyor da stresi azaltıyor?..

Araştırmacılar bunun karton kutuların kokusuyla ilgili olduğunu tespit etmiş. Bu kokunun yatıştırıcı bir etkisi olduğunu farketmişler. Öte yandan kedilerin stresle başa çıkma yetenekleri çok gelişmemiş olduğundan, bu kutular kediler için hem çevresi korunaklı bir sığınak hem de bir yatıştırıcı.

Utrecht Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesindeki araştırmacılar kedilerin hayvan barınaklarına bırakıldıklarında bu boş kutulara nasıl yaklaştıklarını incelemişler. Bu çalışmanın sonucunda da barınağa ilk bırakıldığında bir kutu bulan kedilerin diğerlerine göre daha çabuk toparlandıkları gözlemlenmiş.

Kedilerde yüksek stres seviyelerinin hastalanma oranlarını arttırdığı bilgisi ile birlikte göz önüne alındığında bu çalışma karton kutuların kediler için önemini sergilemektedir.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...