Connect with us

KEDİPEDİA

Kedi Çimi Ne İşe Yarar – Kedi Çimi Nedir

Kedi Çimi, klorofil pigmentleri, mineraller, enzimler ve aminoasitler açısından zengin bir bitkidir.

Published

on

Kedi Çimi buğday, arpa ve benzeri otların tohumlarından elde edilen bir çim türüdür. Kedilerde kullanım oldukça faydalı bir çimdir.

Kedilerin sağlıklı olabilmeleri açısından bir çok maddeyi içinde barındırmaktadır. Klorofil pigmentleri, mineraller, enzimler ve aminoasitler açısından zengin bir bitkidir.

Kediler kendi başlarına avladıkları sinekleri, böcekleri vs. yediklerinde onların yediği şeyleri de yemiş olurlar. Bu canlılar bitkisel ürünleri de yiyebilmektedir. Kedi Çiminin bu konularda kediniz açısından faydası yüksektir.

Peki Kediler Neden Kedi Çimi Yer? Kedi Çimi Ne İşe Yarar ?

Kedilerin Kedi Çimi yemesinin kesin bir sebebi yoktur ancak veterinerler ve uzmanlar tarafından belirlenen bir kaç sebebi söyleyecek olursak ;

Kedilerin hem sakinleşip hem de midelerindeki tüy yumaklarının doğal yollar ile atılmasına kolaylık sağladığı bilinmektedir.
Yine tüy yumaklarını kusarak çıkartmalarına faydası olur.

Kedilerinizin yedikleri kuru mamalarının içerisinde eksik olan bir takım ek besinlere olan gereksinimlerini karşılayabilirler.

Ve meraklı ve inatçı oluşlarından kaynaklı yemeleri olabilir. Kediler çimleri tırtıklayıp dağıtmaktan hoşlanabilirler. Kedinizin çimleri yemesinde hiç bir zarar yoktur.

Kedi Çimi Nereden Alınabilir?

Kedi Çimi çoğu pet shopta satılmaktadır. Veya kendiniz buğday, arpa tohumu alıp yetiştirip çimlenmesini de sağlayabilirsiniz. Kısa sürede çimlenecektir. Kedi Çiminin çok dağılıp saçılmaması adına kedinize kendiniz öğünler hazırlayıp ara sıra minik minik kaselerde sunabilirsiniz.

Dışarıdan almak yerine kendiniz yetiştirmeyi tercih ediyorsanız kedi çiminin yetiştirilme tarzını da şu şekilde anlatabiliriz ;

Çiçekçilerden, bahçe malzemeleri satan dükkanlardan kolaylıkla buğday, arpa tohumu alabilirsiniz.

  • Bir kase veya bir kap içerisine tohumları dikmek için hazırlayınız.
  • Kabın içerisine toprağı doldurun.
  • Toprağın içerisine tohumları nazikçe bastırın.
  • Toprağı fazla olmamak kaydı ile sulayın.
  • Kabınızı güneş alan bir alana yerleştirin. Toprak kuru ise her gün veya 2-3 günde bir sulayın.
  • 5-10 gün içerisinde tohumlar filizlenip yeşerecektir.
  • Çimler uzadığı zaman balkon veya açık bir alana koyarak kedinize sunabilirsiniz.

Sokaktaki kedilerin de ara sıra çok denk gelinmese de çimleri yediğini farkedebilirsiniz. Yeme sebepleri yukarıda belirttiğimiz sebepler olabilmektedir. Gözlemlediğimiz kadarı ile çimleri yiyen bir sokak kedisinin yedikten sonra 2 dakika içerisinde midesindeki ona zararı dokunabilecek maddeleri kusarak attığı görülmüştür.

Böylelikle kedi çimi ne işe yarar sorumuzun cevabını da anlamış bulunuyoruz. ?

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR