Connect with us

KEDİPEDİA

Kedi Davranışı: Tırmalama

Hepimizin bildiği gibi tüylü dostlarımız tırmanma, tırmalama davranışlarını ev içinde özellikle o çok sevdiğimiz sandalye ve koltuklarda uygulamaya kalkarlar.

Published

on

Tırmalama, kediler için içgüdüsel yani doğal bir davranıştır. Vahşi abi, ablaları gibi ev kedileri de tırmalamaya ihtiyaç duyar. Bu davranışları gerçekleştirirken söylemek istedikleri vardır.

  • İletişim Kurmak: Yaşadığım yer burası.
  • Bölge İşaretleme: Ayak patilerinde yer alan ter bezleri ile kendi alanlarını belli eden hatırlatıcı kokular bırakırlar. Böylece, hem diğer kediler onu nerede bulacağını bilir hem de düşmanları. ?
  • Egzersizler: Kediler egzersiz için tırmanma, esneme hareketleri yaparlar. Bu davranış ayrıca onların kaslarını da sıkı tutar. Sabahları esneme/gerinme hareketleri yaptığınızda kendinizi ne kadar dinç ve iyi hissettiğinizi hatırlayın.
  • Pençelerini Şekillendirme: Tırmalama hareketleri ile pençelerini şekillendirirler ölü tabakadan bu şekilde kurtulurlar ve yeni tırnakların gelişimi için ortam hazırlarlar.

Hepimizin bildiği gibi tüylü dostlarımız tırmanma, tırmalama davranışlarını ev içinde özellikle o çok sevdiğimiz sandalye ve koltuklarda uygulamaya kalkarlar.

Önemli: Kedinizin tırmalama davranışını asla durduramayacaksınız. Sadece bu davranışını farklı şeylere yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. Kedi ağaçları, tırmalama tahtaları işinizi kolaylaştıracaktır.

Tırmalama Tahtaları

Tırmalama tahtaları en büyük yardımcınız olacak. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin; Tahtanın boyu en az 3 ayak boyunda olmalıdır. Yukarı ulaşması için onu çok fazla zorlamamalıdır. Ayrıca, pençeleri ile kolayca egzersiz yaparak kaslarını sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

Bazen hırçın kedimiz atlayıp, zıplayarak tahtayı devirmeye çalışacaktır. Bu nedenle sağlam olduğundan ve parçalarının düşmeyeceğinden emin olmalısınız. Şayet, devrilme tehlikesinde kedinizin korkmasına sebep olabilirsiniz. Bu da tahtanın bir daha yüzüne bakmayacağı anlamına gelir.

Eğer onu tırmalama tahtasına alıştırırsanız, ödül mamalarını üstündeki ipe asarak bile teşvik edebilirsiniz. Sonrasında kanepe, sandalye ve tüllerinizle mutlu bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz. ?

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR