Connect with us

KEDİPEDİA

Kedi Dili

Kedi dili hiper işlevsel olmasıyla da takdire şayan bir organ aynı zamanda.

Published

on

Kedilerin en ilginç organlarından biri şüphesiz ki dilleri, neden mi? Çünkü kedilerin dilleri tırtıklı, hatta dikenli bile diyebiliriz sevimli dostlarımızın dilleri için.

Kedi dili hiper işlevsel olmasıyla da takdire şayan bir organ aynı zamanda. Kedilerin dillerinin nelere yaradığını öğrendiğiniz zaman kendi diliniz ile aranızda soğuk rüzgarlar esebilir bizden söylemesi ?

Kedilerin dillerindeki dikenler dillerinin bu kadar işlevsel olmasını sağlar
Kedilerin dillerindeki dikenler dillerinin bu kadar işlevsel olmasını sağlar

Süper bir temizlik aracı!

Kedilerin kendilerini temizlemeye ne kadar meraklı olduğunu bilmeyen yoktur. Kedilerin temizlik için tek ama çok etkili bir aracı vardır; dilleri! Kedilerin dillerindeki tırtıklar sık ağızlı bir tarak işlevi görür ve kediler bu sayede kendilerini kusursuz şekilde temizleyebilirler.

Temizlemekle de kalmazlar karışmış tüyleri hatta düğümleri bile açabilirler dilleri ile.

Üstelik çok kullanışlı bir kaşık

“Kaşık mı?” diye şaşırdığınıza eminiz, ancak şaşırmayın, çünkü kedilerin dillerindeki tırtıklar aynı zamanda sıvıları içine alan birer odacıktır. Kediler sıvıları içerken sıvılar bu odacıklara dolar ve kedi bu sayede çok daha kısa sürede çok daha fazla sıvı tüketebilir.

Kediler yumuşak gıdaları yerken de dilin aynı işlevinden faydalanırlar. Gördüğünüz gibi kedi dili tam teşekküllü bir organ, hele bizim dillerimiz ile kıyaslandığında muhteşem olduğunu bile söyleyebilmek mümkün.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR