Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediniz kumu eşelerken veya üzerini kapatırkan çok sıçramaması açısından bu derinlik önemlidir.

Published

on

Evlerinde kedi besleyen hayvan severler için kedi mamasından sonra en mühim olan gereksinim kedi kumudur. Kedi kumu seçimi hem sizin, hem kedinizin sağlığı ve rahatı için oldukça önemlidir.

Kedi kumunu koymak için alacağınız kum kabıda tabii ki önemlidir. Ne çok derin ne de çok sığ olmalıdır. Kum kabına kumu koyduğunuzda kabın yüksekliği az kalmamalıdır. Kediniz kumu eşelerken veya üzerini kapatırkan çok sıçramaması açısından bu derinlik önemlidir.

Kediler bazen kedi kumlarını kullanmamaktadır. Bu kedinin kendi zevkine kalmış bir durumdur. Daha önceden kalan alışkanlıklar, patilerinin hassaslığı veya bir tür gıcıklıktan dolayı bazı kum çeşitlerini kediler tercih etmemektedir. Onu kullanmaktansa çevreye tuvaletlerini yapmayı tercih ederler. Bundan dolayı kedinizin tercihlerine de saygı duymalısınız. ?

Topaklaşan Kedi Kumu / Bentonit Kedi Kumu

Bu tür kumların özelliği adı üstünde kedinizin dışkısı ile birleştiğinde topaklaşıyor olmasıdır. Bu kumda kediniz tuvaletini yaptıktan sonra sıvı ile kum birleşerek topak topak olur ve bu da sizin kumu temizlemenizde büyük kolaylık sağlar. Kürek sayesinde bu topakları kumun içerisinden ayırt edebilirsiniz.

Topaklaşmayan kumlarda ise idrar içinde kaybolur. Topaklaşmaması sebebi ile idrarı temizlemek bir hayli zor olacaktır. Illa ki idrarın büyük kısmı kumun içerisinde kalacaktır.

Bu kumlarda yalnızca dışkı temizlenebilmektedir. Bundan dolayı da kumu günlük temizliğin dışında haftada bir defa komple değiştirmeniz gerekir.

Silika kedi kumları ise silika kristallerinden oluşur ve bu kumlar hızlı bir şekilde sıvıyı emmektedir.

Genellikle kedi sahipleri topaklaşan kum kullanmaktadır. Bunun sebebi de kolay temizlenmesi ve haftada bir gibi kısa sürede kumu komple değiştirmek gibi bir zorunlulukları yoktur.

Kedi Kumu ve Kokusu

Kedi severler için önemi büyük olan bu konuda kum seçimi yine ön plandadır. Bu sorun için de parfümlü kedi kumları önerilmektedir. Kokuyu maskeler ve kumdaki pudra, vanilya, lavanta kokusunu ön plana çıkarmaya çalışır.

Kedi kumunuz parfümlü olduğunda size kedinizin dışkısının kokusu daha geç gelebilmektedir. Ancak kedilerin burunlarının ve koku alma duyularının hassas olduğunu da göz önünde bulundurursak kedinizin kumunu kirli olmasından dolayı tercih etmeyip çevreye kirlemesini önlemek için yine de en fazla iki günde bir kumunu temizlemelisiniz.

Kedi Kumunda Güvenlik

Bazı kedilerde kedi kumları kedilerin patilerine veya tüylerine yapışabilir. Çoğu kedi kumu toksik olmayacak şekilde üretilmiştir ancak yine de kimi kediler kendilerini temizlerken bu yapışan tüyleri yutabilirler.

Kedinizin yüksek miktarda kedi kumu yuttuğuna şahit olduysanız veya öyle düşünüyorsanız veterineriniz ile iletişime geçmelisiniz.

Ve eğer seçme şansınız varsa kesinlikle tozsuz kedi kumlarını seçmelisiniz. Bazı kediler toza karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR