Connect with us

KEDİPEDİA

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kedi mamaları diğer mamalara göre extra vitamin ve minarel destekli olarak üretilir. Yavruluk dönemini olabildiğince sağlıklı beslenmiş şekilde atlatmaları için oldukça önemlidir.

Published

on

Kediniz zamanla ailenizin bir üyesi olarak uzun yıllar sizinle birlikte yaşarlar. Minik dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesinde mama seçimi ve beslenmesi çok önemli bir faktördür.

Kedilerin bağışıklık ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması kedi maması ile yakından ilgilidir. Dikkat edilecek en önemli konu ise kedinizin yaşı ve kilosuna bağlı olarak kedi maması seçimi yapmaktır.

Kedi mamaları içeriğinde tahıl ve protein durumuna göre ve yaş faktörüne bağlı olarak çeşitlendirilir. Kediler yavru, yetişkin ve yaşlılık dönemlerinde yaşamlarını sürdürürler. Yaşına göre uygun mama ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Yavru Kedi Maması Seçimi

yavru-kedi-mamasi-cesitleri

Yavru kedi mamaları diğer mamalara göre extra vitamin ve minarel destekli olarak üretilir. Yavruluk dönemini olabildiğince sağlıklı beslenmiş şekilde atlatmaları için oldukça önemlidir.

Tüylü dostunuz bir yaşını tamamlayana kadar yavru kedi maması ile beslenmelidir. Satın alacağınız mamalar market mamalarından ziyade veterinerinizin önerdiği Premium kalitedeki mamalar olmalıdır.

Hangi mamanın kaliteli olduğuna karşın şüpheleriniz var ise veterinerinizden en uygun mamayı önermesini rica edebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız en iyi kedi maması markaları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yetişkin Kedi Maması Seçimi

  1. Kedilerde 1 yaşından sonra yetişkinlik dönemi başlar.
  2. Ev içinde beslenen kediler bu yaştan itibaren genellikle kısırlaştırma operasyonu yaşarlar.
  3. Kendi sağlıkları ve huzurlu bir yaşam sürmeleri açısından oldukça önemlidir.
  4. Kısırlaştırma işleminden sonra kedinizin maması değişmelidir.
  5. Yetişkin ve kısırlaştırılmış kediler için üretilen mamalardan tercih etmeniz gereklidir.
  6. Kısırlaştırılan kedilerin metabolizmaları yavaşlar bu nedenle onlara özel mama seçimi oldukça önemlidir.
  7. Metabolizması yavaşlayan kediler kilo almaya daha müsait hale gelirler. Evin içindeki hareketleri daha azalarak kilo alımına katkıda bulunur. Kilo kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir.
  8. Kısırlaştırılmış kediler için mamaların içinde karbonhidrat miktarı azaltıldığından kilo kontrolü sağlanmış olur.

Light Kedi Mamaları

kedi-mama-secimi

Kısırlaştırılmış kedi mamalar ve light kedi mamaları genellikle birbirine karıştırılır. Fakat light kedi maması kilo sorunu olan kediler için üretilmiştir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları ile içerik bakımından birbirinden farklıdır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları kedinizin kilo almamasını sağlar light kedi mamaları ise kilo sorunu olan kedilerin diyetlerinde tercih edilen mama tercihidir.

Kedilerin beslenmesi için bir diğer mama çeşidi olan yaş mama (konserve mama) tüylü dostunuzun severek tükettiği bir diğer mama çeşididir. Kuru mamaya oranla daha lezzetli ve tüketilmesinin daha kolay olmasından dolayı sevilen bir mama çeşididir.

Bu mamalarında yaş ve kedinin yaşamlarına göre değişiklik gösteren çeşitleri mevcuttur. Yavru ve yaşlı kediler için genellikle püre seklinde üretilirler. Doğru mama seçimleri ile kedinizin gelişimini ve sağlıklı bir yaşam sürmesini kolay şekilde destekleyebilirsiniz.

Advertisement

POPÜLER KONULAR