Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir – Kedi Tırnağı Kesme

Bu makalemizde kedi tırnağı nasıl kesilir konusunu irdeleyeceğiz…

Published

on

Evlerimizde beslediğimiz kedilerin bakımında en önemli adımlardan biri tırnak kesimidir. Çoğu kedi sahibi bu işlemi kendisi yerine veterinerlere yaptırmaktadır. Aslına bakarsanız kendinize güvenmiyorsanız en doğrusu sizin ve kediniz açısından veterinere kestirmektir. Çoğu veteriner bu işlemden bir ücret almaz ancak genel olarak 2016 – 2017 yılında ücret alanlar ise 10 TL ile 20 TL arasında ücret almaktadır.

Kedilerin tırnaklarının belirli aralıklarla kısaltılması gerekmektedir. Sokak kedileri tırnak kısaltma veya törpüleme işlemlerini kendi kendilerine ağaçlara patilerini sürerek veya farklı yollarla yapmaktadırlar.

Ancak evcil kediler için maalesef evlerde yeterince imkan yoktur. Her ne kadar tırmalama tahtası almış olsanız da çoğu kedi bu tırmalama tahtalarının yüzüne bile bakmamaktadır. Daha çok halı, koltuk vs. çeşitli eşyaları tercih etmektedir.

Tabii bu işlem size maddi açıdan oldukça zarar vermektedir. Size olan maddi zararının yanında kedinize de pek faydası bulunmamaktadır. Ve uzun tınaklar kedinizi de rahatsız edecektir. Sağa sola takılacaktır ve tırnak diplerini yaralarına sebep olacaktır.

Halıda ve koltukta yaptığı tırmalama işlemi sizin onun tırnaklarınızı kısaltmanız ile aynı işlevi göstermeyecektir. Yani sonuç olarak kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kısaltmalısınız.

Peki kedi tırnağı nasıl kesilir ?

Kedilerde Tırnak Kesme İşlemi

Tırnak kesimi kediler için sıkıntılı bir süreçtir. Kedinizi yavruyken tırnak kesme işlemine alıştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde büyüdüğünde bu işlemi yaparken büyük zorluk çekebilirsiniz.

Kedilerde tırnak kesimi için özel tırnak makasları bulunmaktadır. Bu makasları petshoplarda veya veteriner hekimlerde bulabilirsiniz.

Kediler tırnaklarını sürekli olarak dışarıda tutmazlar. Patilerinin içerisinde tutarlar. Tırnaklarını çıkarmak için patisine sert ve uzunca bastırmalısınız. Tırnak kesme işlemi esnasında kedinizin tırnaklarını doğru yerden kesmeniz oldukça önemlidir.

Tırnakları içerisinde pembe çizgi şeklinde damarlar bulunur. Makas bu çizgilere kesinlikle gelmemelidir. Aksi takdirde kanamalar olabilir. Bu kanamalar uzun sürebilmektedir. Beyaz tırnaklara sahip kedilerde bu çizgiler belirgindir ancak siyah tırnaklılarda ayırt etmek oldukça zordur.

Resimde kesmeniz gereken alan ile kesmemeniz gereken alan gösterilmiştir.

Yukarıda de belirttiğimiz gibi eğer yapamıyorsanız zorlamamalısınız kedinizi veterinere götürmelisiniz.

Bu işlem için kedinizin sakin olduğu bir zaman seçmelisiniz. Oyun modunda iken tırnak kesme işlemini yapmanız zor olacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR