Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi Tuvalet Eğitimi – Kedilerde Tuvalet Eğitimi

6 aydan küçük kediler genellikle yemek yedikten hemen sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. Alıştırma sürecine bu sırada başlayabilirsiniz.

Published

on

Evinize kedi almayı düşündüğünüzde kafanıza takılacak ilk sorunlardan biridir “Kedimi kumuna nasıl alıştıracağım?” Genellikle kediler kumuna bir defa götürüldüğünde kumun kokusunu alıp daha sonra tuvaletini kumuna yapmaya alışırlar.

Bu kediler dışında doğduktan kısa süre sonra annelerinden ayrılmış olan yavru kediler veya herhangi bir sebepten annesinden bu gibi eğitimleri görüp öğrenmeyen kedileri alıştırma süreci ise biraz daha uzun sürer.  Bu süreçte kedinize cezalandırma, vurma gibi yöntemlerle tuvalet eğitimi vermeyi denemeyin. Zira daha kötü sonuçlar alabilirsiniz…

Kedi tuvalet eğitimi için; kum kedinizin kolay bulabileceği, evin sakin, fazla işlek olmayan bölümüne koymanızı tavsiye ederiz. Kum kabına yaklaşık 5 parmak yüksekliğinde kum koyun. Kum kabının büyüklüğü kedinizin rahatça girip çıkabileceği boyutlarda olmalıdır.

Kum ile mama ve su kaplarının aynı odada olmaması gerekir, farklı yerlerde bulundurmalısınız. 6 aydan küçük kediler genellikle yemek yedikten hemen sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. Alıştırma sürecine bu sırada başlayabilirsiniz. Kedinizi kumuna ilk götürdüğünüzde alışmamış ise onun herhangi bir oyuncak ile kum kabına kadar oynayarak kendi kendine gelmesini sağlayın.  

Kedilerin yön duyguları gelişmiş olduğundan kum kabının yerini kendisi öğrenmiş olacaktır. Ayrıca mecbur kalmadıkça kum kabının yerini değiştirmemelisiniz.

Genelde kedi sahipleri, kedileri tuvaletini yaptıktan hemen sonra kumu temizlemektedir. İlerleyen süreçte belki bunu sizde yapabilirsiniz ancak bu alıştırma sürecinde tuvaletin tamamını temizlemek yerine kum kabında küçük bir miktar kirli kum bulundurabilirsiniz ki kumuna daha kolay alışabilsin. Tabii bu az miktardaki kumu kesinlikle abartmamanız gerekir.

Çünkü kediniz kumunun fazla kirli olduğunu gördüğünde kirli kumla uğraşmamak adına gidip evde herhangi temiz bir yere tuvaletini yapabilir. Çok az miktarda sadece kokuyu alabilmesi için kirli kum bırakmanız yeterlidir.

Kum kaplarının çoğunda kürek bulunmaktadır. Her gün kumu küreğiyle temizlemelisiniz. İmkanınız varsa haftada bir veya iki haftada bir kum kabını tamamen boşaltıp yıkayabilirsiniz.

Kum seçimi konusunda ise bizim tavsiyemiz topaklaşan kumdur. Bu kum ile tuvaletini yaptıktan sonra kürek yardımı ile tuvaletini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR