Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi yavrusu bakımı nasıl yapılır?

Normal olarak kedi yavruları, anneleri ve kardeşleri ile en az iki ay geçirir. Annesiz kediler bulmanız durumunda, kedi yavrularını yerlerinden almadan önce annesini aramalısınız ve beklemelisiniz.

Yayın Tarihi

Anne yavruları daha güvenli bir yere taşıyor olabilir ve bu esnada bir kısmını olmadık bir yerde bırakmış olabilir.

Anneden erken ayrılmak yavruda sağlık ve davranış problemlerine sebep olur. Şayet yavru, anne tarafından terkedildiyse ya da annesi asla ortaya çıkmıyorsa bu durumda öncelikle ateşini kontrol etmelisiniz. Şayet çok üşümüşse, sağlık kontrolü için ya da hayata döndürmek için acilen bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Kedi yavruları 3 haftalık oluncaya kadar meme emmeli ya da biberonla beslenmelidir. Bu yaşlarda kimsesiz bir kedi yavrusu bulursanız;

  • Kedi yavrusu sanki annesinin yanındaymış gibi sürekli ılık bir yerde tutulmalıdır. Şayet siz yanında olamazsanız, yanına havluya sarılmış sıcak su torbası koyabilirsiniz. Havluya sarılması önemli aksi takdirde yavru kedi kendisini yakabilir. Kedi yavrularının vücut sıcaklıklarını korumak çok önemlidir. Kucağınızda tutmanız halinde ise bir havlu ya da battaniyeye sarmanızda fayda olacaktır.
  • İlk zamanlar her 3-4 saatte bir biberonla kedi sütü vermelisiniz. Veteriner kliniklerinde, marketlerde kedi sütü satılmaktadır.Asla inek sütü ya da başka bir süt kullanılmamalıdır. Kedi sütü genellikle toz halinde satılmaktadır ve suyla karıştırılıp kullanılır. Sütün anne vücudundan çıkmış gibi ılık olması önemlidir; ne çok sıcak ne çok soğuk olmamalıdır. Aksi takdirde kedi yavrusu bunu içmez.
  • Biberonu tutarken kedi yavrusunu biberona dik açı yapacak şekide tutmak gerekir.
  • Normalde biberon uçlarındaki delikler çok küçük olduğundan gerekiyorsa daha çok süt gelmesi için makasla ucunu biraz kesmek gerekebilir.
  • Biberonu yavru kediye verirken hava yutturmamak önemlidir. Öncelikle biberonun ucuna süt geldiğinden emin olup öyle sütü vermek gerekir.
  • Kedi yavrusu içgüdüsel olarak süt içerken ön patileriyle memeyi yoğurmak isteyecektir. Bunun için elinizi, bir havluyu ya da battaniyeyi kullanabilirsiniz.
  • Günde birkaç kere ihtiyaçlarını gidermesi için kedilere yardımcı olmamız gerekir. Anne bunu genellikle diliyle genital bölgeye masaj yaparak gerçekleştirir. Bunun için sizin de vücut sıcaklığındaki bir havluyla ya da pamukla genital bölgeyi birkaç saniye hafif hafif ıslatarak yavru kedi ihtiyacını giderene kadar yapmanız gerekir. Bu işlemi kum dolu bir tepside yapmak önerilir, böylece kedi yavrusu bağırsak hareketlerini kumla ilişkilendirir. Biberondan hemen sonra bağırsak bölgesine parmaklarınızla da  masaj yapabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen yavru kedi ihtiyaçlarını 24-48 saat içinde gideremiyorsa  veteriner hekime gitmeniz gerekir.
  • Kedi yavrusu çok fazla miyavlıyorsa bu birçok sebepten kaynaklanabilir; üşüyor olabilir, açtır, annesinin memesini arıyor olabilir, yalnız hissediyor ya da bağırsaklarını boşaltma ihtiyacı  vardır.
  • Üç haftalık olduktan sonra ılık sulu mama ve ılık su vermeye başlayabilirsiniz. Ve ilerleyen  zamanla daha katı mamaya geçebiliriz.

Son olarak annesiz bir bebeğe bakmanın zor olduğunu hatırlatalım. Kedi yavruları  için ölüm riskinin en yüksek olduğu zaman ilk üç haftadadır. Şayet ilk ayı atlattıysanız tebrikler bir yaşam kurtardınız !

Kedi yavrusu bakımı nasıl yapılır?

Reklam
YORUMLAR

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEDİ BAKIMI

Kedilerde Sıklıkla Görülen 5 Hastalık

Evinde kedi besleyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de şüphesiz kedi hastalıklarıdır.

Yayın Tarihi

Editör

Evinde kedi besleyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de şüphesiz kedi hastalıklarıdır. Kediler de tıpkı insanlar gibi, çoğu zaman da insanlarla aynı isimlere sahip hastalıklara yakalanabilir. Söz konusu bu hastalıkların bazıları gerekli müdahaleler yapıldığında kolayca atlatılabilirken, maalesef bir kısmı da kediler için ölümcül olabiliyor.

Bu küçük dostlarımızı her zaman gözlemlemesi ve kedilerde oluşan değişimleri zamanında fark etmesi evinde kedi besleyenlerin ve evinde kedi beslemese bile hayvanseverlerin en önemli görevlerinden birisidir.
Ve asla unutulmamalıdır ki bütün hastalıklar veteriner hekim müdahalesi gerektirir.

Kedi bakımında aşıların zamanında yapılması en temel konulardan birisidir. İç ve dış parazit aşıları 6. haftadan itibaren 3 ayda bir ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
Ek olarak, FeLV, FPV, FCV, FChl, FVR ve kuduz aşılarını da veteriner hekiminizin bilgisine danışarak programlı bir şekilde yaptırmanız oldukça önemlidir.
Zamanında yapıldığı taktirde aşılar; sevimli dostunuzun anne sütünün ardından kazanacağı bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı kullanılmak üzere antikor üretilmesini sağlar.

Kedilerde Sıklıkla Görülen 5 Hastalık

Kuduz, gençlik hastalığı, lösemi gibi aşıyla önlemleri alınabilecek hastalıklardan başka kedinizde zamanla görülebilecek ve bir veteriner tarafından müdahale edilmezse kedinizin sağlığı açısından ciddi riskler doğurabilecek diğer hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Diyabet

Çişini çok sık yapma(özellikle geceleri), normalden fazla susama ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle anlaşılan bu hastalık; yapılacak olan (aç karna ve tok karna) kan tahlili ile kesin bir biçimde anlaşılabilir. Diyabet hastalığında tedaviye ek olarak diyet de yapılmalıdır.

2. Apse

Apseler; çoğu zaman kedilerin kendi arasında kavga ettikten sonra derisi üzerine aldığı yaralanmalar  ve bundan dolayı oluşan bakteriyel enfeksiyonlardan meydana gelir. Bu sebepten dolayıdır ki genellikle sokağa çıkan kedilerde görülür.
Deride ağrılara, şişkinliklere ve kızarıklığa neden olan bu hastalık; tedavi edilmezse deri altına işleyerek kanı etkileyecek kadar ilerler ve ciddi riskler  doğurabilir.

3. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bu hastalık dişi kedilerde görünse de vücut yapısı dolayısıyla çoğunlukla erkek kedilerde görülür. Kedilerin idrar torbası ve idrar yolunu etkiler ancak sanılanın aksine böbrekleri etkilemez.
Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu çoğu zaman 1-4 yaş aralığında görülse de her yaş diliminde görülebilmektedir. İdrar Yolu Enfeksiyonu kedilerde şu belirtilerle kendini göstermektedir;
• İdrarda kan ya da kötü koku
• Daha önce yapmadığı yerlere idrar yapma
• İdrar yaparken zorlanma ve yanma

4. Mide Hastalıkları(Reflü-Gastrit)

Gastrit kedilerin midelerinin farklı sebepler dolayısıyla enfeksiyon kapmasıdır. Bu duruma virüsler, yanlışlıkla yutulan yabancı cisimler, uzun süreli ilaç kullanımının yanı sıra aşırı stres de sebep olabilir.
Gastrit sonucu midesi hassaslaşan kediniz, yemeğin hemen ardından ya da yemek yedikten bir müddet sonra kusarak hastalığını size belli etmektedir. Ancak yine de kesin teşhis için veteriner muayenesi gereklidir.
Gastrit geçiren kedilerde tedavi sürecinin yanı sıra beslenme alışkanlıklarının(diyet, öğün sayısı, kullanılan mama türü) da düzenlenmesi gerekir.

5. Kedi Nezlesi

Kedi gribi ya da kedi nezlesi olarak bilinen bu hastalık kedilerde FRV virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır.
Çok bulaşıcı olması dolayısıyla bakım evleri gibi kedi nüfusunun yüksek olduğu yerlerde sıkça görülür. Yüksek ateş, öksürük, iştahsızlık ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren bu hastalık antibiyotik kullanılarak tedavi edilir.

Kedilerde Sıklıkla Görülen 5 Hastalık

Devamını Gör

KEDİ BAKIMI

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme konusunu ele aldık. Yanlış mama seçiminin orta ve uzun vadede kedilerimiz üzerinde ciddi sorunlar oluşturduğunun unutulmaması gerek.

Yayın Tarihi

Editör

Kedilerimizin sağlığı bizim için çok önemli. Kedi sağlığı konusunda en önemli konulardan bir tanesi de mama seçimi olsa gerek. Kedi mamasının içerisinde bulunması gerekenler kadar bulunmaması gerekenler de ilgilenmemiz gereken konular arasında. Bu sebeple bugünkü yazımızda sizler için Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme konusunu ele aldık. Yanlış mama seçiminin orta ve uzun vadede kedilerimiz üzerinde ciddi sorunlar oluşturduğunun unutulmaması gerek.

Her kedinin ne yemesi ve nelerden kaçınılması gerektiği kedinin yaşı, kilosu, kısır olup olmama durumuna ve birkaç benzer kriterlere göre belirlenir. Ancak mamaların içerisinde kullanılan bazı maddeler vardır ki bütün kediler için zararlıdır.

Bu sebeple kedi maması almadan önce bu listeyi incelemekte fayda var.

1 Gıda Boyaları

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Gıda boyaları insan sağlığı açısından sakıncalı bulunmuş ve bu sebeple kanserojen madde kategorisine alınmıştı. Tüm Avrupa ülkelerinde kullanımı yasaklanan bu maddelerden bazıları (kırmızı(no :4) ve mavi(no :2) ) hala kedi mamalarında kullanılıyor.
Bu sebeple “içindekiler” listesinde gıda boyası içeren mamalar kesinlikle tavsiye edilmiyor.

2 Donyağı / Kuyruk yağı

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Kuyruk yağı ya da Donyağı olarak bilinen bu yağ çeşidi kedi-köpek mamalarında sıkça kullanılsa da sevimli dostlarımız için herhangi bir besleyici özelliği yoktur. Kedi ve köpekler tarafından çok sevilse de düşük kaliteli bir besin olması sebebiyle tavsiye edilmemektedir.

3 Etoksikuin

Evcil hayvan mamalarında kullanılan bir koruyucu madde olan etoksikuin, sevimli dostlarımız için zararı bir madde. Aynı zamanda böcek ilacı ve kauçuk yapımında da kullanılan bu malzemenin kedilerdeki karaciğer hastalıkları ile doğrudan alakası olduğu düşünülüyor.
Avusturya ve Avrupa Birliği tarafından yasaklanan bu maddenin kullanımına Amerika Birleşik Devletleri hala izin veriyor.

4 Et içeren Yan ürünler

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Mama yapımında kullanılan hayvanların çeşitli kısımlarından elde edilen bu ürünler kedi mamalarında da kullanılıyor. Bozulmuş ve kanserojen olduğu düşünüldüğü için insan tüketiminde kullanılmayan bu ürünlerde çeşitli kimyasal maddeler bulunabiliyor. Öyle ki, bazen ötenazi amaçlı kullanılan ilaçlara bile rastlanıyor.

5 Glikoz(Mısır) Şurubu

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Kedi mamalarını tatlandırmak amacı ile kullanılan mısır şurubu; sadece evcil hayvan sağlığı için değil aynı zamanda gerek insan sağlığı için de zararlı bir malzeme. Üstelik hiçbir besin değeri de bulunmayan bu malzeme, kediler için bağımlılık yapabiliyor. Mısır şurubuna bağımlı olan kedilerimiz, içerisinde bu malzeme bulunmayan mamaları yemek istemiyor.

6 Buğday unu

Etobur bir vücut yapısına sahip olması sebebiyle kediler sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için etçil beslenmek zorundadır. Bu sebeple buğday unu besin değeri taşımamaktadır. Kedi mamalarında genelde besin değeri tablosunu düzenlemek amacıyla kullanılan buğday ununun faydasından çok zararı bulunmakta.

7 Propilen Glikol

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Antifirizin ana maddesi olarak bilinen propilen glikol kedi mamalarında koruyucu bir katkı maddesi olarak da kullanılmakta. Bir toksik madde olmasına karşın bazı kedi mamalarının içerisinde tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Genellikle düşük kaliteli kedi mamalarında kullanılan bu maddeden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

8 Kemik Gübresi

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Tıpkı et içeren yan ürünler gibi evcil hayvan maması yapımında kullanılan kemik gübresinin herhangi bir besin değeri yok. İnsanlar tarafından tüketilmeyen bu içerik genelde bozuk ve kanserojen bir yapıya sahip.

Kedinizin mamasında asla bulunmaması gereken 8 malzeme

Devamını Gör

KEDİ BAKIMI

Kedilerde diş bakımı

Hayatları boyunca 2 set dişe sahip olan kediler, ilk set 26 geçici dişten oluşur, ve süt dişleri olarak adlandırılır. Bu dişler kedi yavruları dört haftalıkken görünmeye başlarlar ve yaklaşık olarak altı haftalık olduklarında tamamlanır.

Yayın Tarihi

Editör

Hayatları boyunca 2 set dişe sahip olan kediler, ilk set 26 geçici dişten oluşur, ve süt dişleri olarak adlandırılır. Bu dişler kedi yavruları dört haftalıkken görünmeye başlarlar ve yaklaşık olarak altı haftalık olduklarında tamamlanır.

Bu süreçten sonra süt dişleri dökülür ve 30 kalıcı dişle yer değiştirirler. Bu dişler av yakalamaya, çiğnemeye, koparmaya ve hatta kendini korumaya yarar.
Öte yandan, yetişkin kediler bir yada birkaç dişlerini hastalık ya da kaza sonucu kaybedebildiklerinden, kalıcı tabiri çok da doğru bir tabir değildir. Westbury Hayvan Bakım Merkezi, diş uzmanlarına göre hayatları boyunca kedilerin sadece %10’u herhangi bir diş problemi yaşamazlar. Bir çok sorunlu durumda ise sadece sorunlu dişin çekilmesi sorunu çözmektedir.

Beslenme mi Genetik Faktörler mi?

Uzmanların görüşüne göre diş hastalıklarına yatkınlıkta genetik önemli bir rol oynamaktadır ve Abyssinian, Siyam kedisi, Maine Coon kedisi, İran kedisi, Somali kedisi en büyük risk altında olan ırklardır. Öte yandan günümüzde modern kedinin diyeti takip edilerek diş problemlerinden kaçınılması ya da en aza indirgenmesi mümkündür. Uzmanlar normalde kedinin etçil bir canlı olduğunu ve dişlerinin avlanarak, et ve kemik yiyerek temiz ve güçlü kaldığını ancak günümüzde bu beslenme şeklinin sahibinin sağladığı diyete bağlı olduğunun altını çizmektedirler.

Genel Sorunlar

Kedilerdeki diş sorunlarının çoğunluğunu dört tür diş hastalığı oluşturmaktadır ki genelde bu hastalıkların tedavisi bir yada birkaç dişin çekilmesidir.
6 yaş üstündeki kedilerin %85’ini etkileyen Periodontal hastalık en yaygın olanıdır. Bu hastalıkta diş yüzeyinde plakalar birikir ve sertleşir.Bu plakalarda oluşan bakteriyel zehirler ve enzimler diş etlerinde iltihaplanmalara yol açar ve tedavi edilmezse ciddi diş eti iltihaplanmalarına sebebiyet verir. Kedilerde ilerlemiş periodontal hastalık çok hızlı ilerleyebilir ve bu durumda tek makul çözüm dişin çekilmesidir.
Kedilerin %50’sini etkileyen FORL(Feline odontoclastic resorptive lesions)bir diğer genel diş sorunudur. Bu hastalık plaklar sebebiyle diş minesinin hemen altındaki kemik dokuda başlayan lezyonlar ile karakterize edilmektedir. Uygun olmayan immün sistem tepkisi üzerine, doku kendisini yenileyemez ve lezyonlar hızlı şekilde ilerler kökü düzeltilemeyecek kadar dişe zarar verirler.
FGS (Feline gingivitis/stomatitis) ise bahsi geçen hastalıklar kadar sık görülmeyen bir rahatsızlıktır. Yaygınlığı %1 civarındadır. Özellikle FeLV (feline leukemia virus) ve FIV (feline immunodeficiency virus) hastalarında ya da diğer viral hastalıklarda veya hormonal durumlarda gözlemlenir. Bazı durumlarda antibiyotik ve steroid tedavisi faydalı olsa da dişlerinin tamamının ya da çoğunun çekilmesi tek tedavidir.
Diş çatlakları bir travma ya da ender olarak çiğneme sırasında görülür. Bu durumlarda müdahale etmemek kırık dişi enfeksiyonlara açar ve kediye acı verir. Bu dişlerin çekilmesi ise hem acıyı sonlandırır hem de dişi enfeksiyondan korur.
Uzmanlar diş problemi belirtilerini olan kedilerde ağız kokusu, kırmızı ve şişmiş diş etleri, ağız civarını patileme ve sert gıdaları yemeyi reddetme olarak ifade etmektedirler. Öte yandan, kökenleri vahşi hayvanlara dayanan kediler, zayıflık göstermeleri durumunda av durumununa düşünebileceklerini bilirler, bu sebeple de kediler genellikle acılarını göstermezler.

Analiz ve Çözüm

Uzmanlar bir kedinin dişlerinin durumunu tam olarak anlamanın tek yolunun genel anestezi altında ağzını muayene etmek olduğunu ve eğer gerekiyorsa röntgen çekimiyle olduğunu belirtiyorlar. Kedi muayene, diş temizliği, gerekiyorsa tedavi ya da diş çekimi süresince anestezide tutulur ve işlem 45 dakika ile bir saat arası bir sürede tamamlanmalıdır.

Operasyonla Diş Çekimi

Diş düşecek kadar hasar görmediyse, uzmanlar diş çekimini operasyonla yapıyorlar ve şunları ilave ediyorlar:
Biz sadece dişi çekip atmıyoruz, dişin dış kısmındaki diş eti dokusunu kaldırıp, güçlendirilmiş, su soğutmalı delgi ile dişi ağızda tutan bazı kemik dokularını kaldırıyoruz. Ardından dişi alıp diş etini kendinden eriyen materyalle dikiyoruz. “Herhangi lisanslı bir veteriner hekim dişi temizlemeye, muayeneye ve dişi almaya yetkindir.”
Çekim işleminden sonra kedi uyanır ve birkaç günlük ağrı kesici desteği ile evine gider. Uzmanlar şöyle bitiriyor “Garanti olan bir şey var ki kedi hiçbir zaman alınan dişi özlemez, çünkü onsuz çok daha iyi hissediyordur, daha rahat yer ve yaşar.”
Koruyucu önlemlerin işe yaradığı tek diş hastalığı periodontal hastalıktır. Bu amaçla şu üç koruyucu önlem göz önünde tutulmalıdır:
– Kedinizin dişini günlük olarak diş fırçası ile fırçalayın. En başarılı koruyucu önlem diş fırçalamaktır.
– Kedinizi tartar ve plaka oluşmasını %50 önleyen mamalarla besleyin. Gerekli bilgiyi veteriner hekimlerinizden alabilirsiniz.
– Kedinizi yılda bir profesyonel diş temizliğine götürün. Bu işlem anestezi altında gerçekleştirilir.

Kedilerde diş bakımı

Devamını Gör

POPÜLER KONULAR

Copyright © 2017 Kedi Yavrusu

DMCA.com Protection Status