Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi yavrusu bakımı nasıl yapılır?

Normal olarak kedi yavruları, anneleri ve kardeşleri ile en az iki ay geçirir. Annesiz kediler bulmanız durumunda, kedi yavrularını yerlerinden almadan önce annesini aramalısınız ve beklemelisiniz.

Published

on

Anne yavruları daha güvenli bir yere taşıyor olabilir ve bu esnada bir kısmını olmadık bir yerde bırakmış olabilir.

Anneden erken ayrılmak yavruda sağlık ve davranış problemlerine sebep olur. Şayet yavru, anne tarafından terkedildiyse ya da annesi asla ortaya çıkmıyorsa bu durumda öncelikle ateşini kontrol etmelisiniz. Şayet çok üşümüşse, sağlık kontrolü için ya da hayata döndürmek için acilen bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Kedi yavruları 3 haftalık oluncaya kadar meme emmeli ya da biberonla beslenmelidir. Bu yaşlarda kimsesiz bir kedi yavrusu bulursanız;

  • Kedi yavrusu sanki annesinin yanındaymış gibi sürekli ılık bir yerde tutulmalıdır. Şayet siz yanında olamazsanız, yanına havluya sarılmış sıcak su torbası koyabilirsiniz. Havluya sarılması önemli aksi takdirde yavru kedi kendisini yakabilir. Kedi yavrularının vücut sıcaklıklarını korumak çok önemlidir. Kucağınızda tutmanız halinde ise bir havlu ya da battaniyeye sarmanızda fayda olacaktır.
  • İlk zamanlar her 3-4 saatte bir biberonla kedi sütü vermelisiniz. Veteriner kliniklerinde, marketlerde kedi sütü satılmaktadır.Asla inek sütü ya da başka bir süt kullanılmamalıdır. Kedi sütü genellikle toz halinde satılmaktadır ve suyla karıştırılıp kullanılır. Sütün anne vücudundan çıkmış gibi ılık olması önemlidir; ne çok sıcak ne çok soğuk olmamalıdır. Aksi takdirde kedi yavrusu bunu içmez.
  • Biberonu tutarken kedi yavrusunu biberona dik açı yapacak şekide tutmak gerekir.
  • Normalde biberon uçlarındaki delikler çok küçük olduğundan gerekiyorsa daha çok süt gelmesi için makasla ucunu biraz kesmek gerekebilir.
  • Biberonu yavru kediye verirken hava yutturmamak önemlidir. Öncelikle biberonun ucuna süt geldiğinden emin olup öyle sütü vermek gerekir.
  • Kedi yavrusu içgüdüsel olarak süt içerken ön patileriyle memeyi yoğurmak isteyecektir. Bunun için elinizi, bir havluyu ya da battaniyeyi kullanabilirsiniz.
  • Günde birkaç kere ihtiyaçlarını gidermesi için kedilere yardımcı olmamız gerekir. Anne bunu genellikle diliyle genital bölgeye masaj yaparak gerçekleştirir. Bunun için sizin de vücut sıcaklığındaki bir havluyla ya da pamukla genital bölgeyi birkaç saniye hafif hafif ıslatarak yavru kedi ihtiyacını giderene kadar yapmanız gerekir. Bu işlemi kum dolu bir tepside yapmak önerilir, böylece kedi yavrusu bağırsak hareketlerini kumla ilişkilendirir. Biberondan hemen sonra bağırsak bölgesine parmaklarınızla da  masaj yapabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen yavru kedi ihtiyaçlarını 24-48 saat içinde gideremiyorsa  veteriner hekime gitmeniz gerekir.
  • Kedi yavrusu çok fazla miyavlıyorsa bu birçok sebepten kaynaklanabilir; üşüyor olabilir, açtır, annesinin memesini arıyor olabilir, yalnız hissediyor ya da bağırsaklarını boşaltma ihtiyacı  vardır.
  • Üç haftalık olduktan sonra ılık sulu mama ve ılık su vermeye başlayabilirsiniz. Ve ilerleyen  zamanla daha katı mamaya geçebiliriz.

Son olarak annesiz bir bebeğe bakmanın zor olduğunu hatırlatalım. Kedi yavruları  için ölüm riskinin en yüksek olduğu zaman ilk üç haftadadır. Şayet ilk ayı atlattıysanız tebrikler bir yaşam kurtardınız !

Advertisement

POPÜLER KONULAR