Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi Yavrusu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Öksüz yavru kedilerin bakımlarından bahsederek ilerleyecek olursak, bu sorumluluğu almadan önce kedinin annesinin, yavru kedinin bulunduğu bölgede olmamasına kanaat getirilmesi gereklidir.

Published

on

Kedi yavrusu beslemek ve bakımını yapmak ise keyif vericidir. Annesini kaybeden ya da annesinden ayrılan yavru kedilerin bakımları, diğer yavru kedilerin bakımlarına nazaran biraz farklılık gösterebilir. Yavru Kedi Bakımı ve beslenmesi konusunu bu yazımızda ele alıyoruz. Annesi olmayan yavru kedilerin gerçekten annelerinin olmadığına emin olmak da fayda vardır.

Kedi Yavrusu Bakımı

Öksüz yavru kedilerin bakımlarından bahsederek ilerleyecek olursak, bu sorumluluğu almadan önce kedinin annesinin, yavru kedinin bulunduğu bölgede olmamasına kanaat getirilmesi gereklidir. Çünkü insan eli ile yapılan beslenme ve yardımlar, asla anne tarafından yapılan bakıma benzememektedir. Anne kedinin beslenme, koruma ve diğer ihtiyaçları karşılamak, bulmak ve getirmek için bölgeden ayrılması ihtimali de olabilir. Bu yüzden ilk olarak yavru kedinin bulunduğu bölgeyi incelemek, hem yavru kedi açısından hem de emin olma açısından önemlidir. Tüm bu kontrolleri yaparak yavru kedinin annesiz olduğuna kanaat getirdikten sonra bakımı üstlenilebilir.

Vücutta Sıcaklık ve İlk Yardım

Yavru kedi ilk ele alındığında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de vücut sıcaklığıdır. Uzun bir süre annesinden ayrı kalan ve bakıma ihtiyaç duyan kedilerin vücut sıcaklıklarında düşüşlerin olması mümkündür. Aynı zamanda 3 haftadan daha küçük yavru kedilerde, vücut ısısının korunmasına yarayan sistemler çalışmamaktadır.

Yavru kedilerin vücut ısısında bu yüzden düşüşlerin görülmesi normaldir. İlk olarak kedinin ısınması sağlanmalıdır. Vücut ısısının arttırılması sonrası kan şekerinin de yükseltilmesi gerekir. Bunun için de yavru kedinin beslenmesi gerekmektedir.

Kedinin Beslenmesi

Kedi Yavrusu Bakımı yaparken beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk olarak süt tozu ile yapılacak sütlerle beslenme ihtiyacı giderilmelidir. Aynı zamanda keçi sütü de yavru kediler için idealdir. Süt tozunu biberon içine koyup yavru kediyi beslemek, ideal olacaktır.

İdrar/dışkı Yapmasına Yardımcı Olma

Yavru kedilerin dışkılamasını yaptırmak için anneler, yavrularının arka bölgelerini yalar. Bu işlem ıslak mendil ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca dışkılama yaptırmak için karın bölgesine masaj da yapılabilir. Yavru Kedi Bakımı yaparken bu hususlara dikkat edilmelidir. Ancak 4 haftadan büyük olan yavru kedilerin kuma dışkılama yetisi de artık gelişmiştir.

Advertisement

POPÜLER KONULAR