Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kedi Yıkanır Mı?

Kediler dilleri sayesinde kendilerini gayet iyi temizleyebiliyorlar
Ayrıca kediler sudan hiç hoşlanmıyor!

Published

on

Kedileri çok sevmesine karşın birçok insanın düştüğü bir hata var; kedileri kendi koşullarına göre değerlendirmek. Oysaki kediler insanlardan farklı canlılar, dolayısıyla kedileri kendi koşullarımıza göre değerlendirmemiz büyük bir hata.

Bu hatanın en önemli yansımalarından biri temizlik konusunda gösteriyor kendini. Şöyle ki; kedi sahipleri kedilerinin temiz olması için yıkanmaları gerektiğini düşünüyor ancak bu kesinlikle doğru bir düşünce değil. Zira kediler kendilerini mükemmel şekilde temizleyebilen canlılar.

Kediler için yıkanmak çoğu zaman travmatik bir deneyim

Kedi dili mucizevi bir temizlik aracı

Kedilerin kendilerini mükemmel şekilde temizleyebilmelerini sağlayan deyim yerindeyse mucizevi işlevlere sahip olan dilleri. Kedi dili kedilerin kendilerini temizleyebilmesini sağlayacak şekilde özel olarak tasarlanmış bir araç; üzerinde bulunan tırtıklar sayesinde kediler tüylerinin temizliğini kusursuz şekilde yapabiliyorlar.

Hatta kedi dili o kadar etkili ki kedilerin temizlenmesinin yanı sıra tüylerinin bakımını yapmalarını da sağlıyor ve tüylerinde oluşan düğümleri bile çözebiliyorlar dilleri ile.

Kediler dilleri sayesinde kendilerini gayet iyi temizleyebiliyorlar
Ayrıca kediler sudan hiç hoşlanmıyor!

Kedileri yıkamak gereksiz olmasının yanı sıra kediler için deyim yerindeyse travmatik bir durum. Çünkü çoğu kedi sudan hiç hoşlanmıyor ve zorla yıkanmaları kediler için adeta bir işkenceye dönüşüyor.

Şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; kedinizi zorla yıkamaya kalkmanız size olan güvenini kaybetmesine yol açabilir.

Kediler suyu sevmiyor!
Çok zorunlu durumlarda…

Elbette hayat her zaman belirli bir çizgide ilerlemiyor, bazen kedileri yıkamanın gerekli olduğu durumlar ile de karşılaşılabiliyor. Çamura bulanmak ya da başka bir şekilde aşırı pislenmek bu durumlar arasında.

Eğer böyle bir durumla yani kedinin kendisini yalayarak temizleyemeyeceği kadar çok pislendiği bir durumla karşılaşırsanız kuru şampuan kullanmanızı öneriyoruz. Pudra şeklindeki kuru şampuanları kedilerin tüylerine serpip ardından iyice fırçalamak kedilerin temizlenmesi için yeterli oluyor.

Çok gerekli durumlarda su ile yıkamak yerine kuru şampuan kullanıp kediyi iyice fırçalamak daha makul

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR