Kediden Bit Bulaşır Mı?

Kedilerde bit olmaz ancak genellikle pire ve nadiren de kene olabilir.

Kediden Bit Bulaşır Mı?

Sokakta yürürken çocuğu bir kedi görüp sevmek istediğinde “aman dokunma bit bulaşır” diyen anne, babalar ile hayatımız boyunca hemen hepimiz hem de birçok kez karşılaşmışızdır.

Oysa bu en hafif tabiri ile bilgi sahibi olmamaktan ileri gelen ve gerçekle ilgisi bulunmayan bir uyarıdır, çünkü kedilerde bit olmaz!

Pirelerin boyu ortalama 2 milimetre civarındadır
Pirelerin boyu ortalama 2 milimetre civarındadır

Pireler bit sanılıyor

Kedilerde bit olmaz ancak genellikle pire ve nadiren de kene olabilir. Bit insanda bulunan bir asalaktır ve insan biti kediye geçmez, aynı şekilde pire de insana geçmez.

Çünkü insanın vücudu pirelerin yaşamasına uygun değildir. Evet, pireler üzerimize gelebilir ve hatta bazen ısırabilir ama üzerimizde yaşayamazlar. Yani bir ısırık alıp giderler en fazla.

Pire süper kahraman değildir!

Annelerin “aman dokunma bit bulaşır!” diyerek kendilerini kediler ile çocuklarının arasına siper etmesine neden olan pireler alt tarafı 2-3 milimetrecik boyu olan minicik canlılardır.

Yani pireler bir anlık temas ile insana “bulaşabilecek” birer süper güç değildir. Dolayısıyla “kediden bit bulaşır mı?” sorusunun yanıtı hem de koskocaman bir hayır, zira kedide bit olmaz.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir