Connect with us

KEDİ HABER

Kediler Depremi Hisseder Mi?

Kediler depremi hisseder mi? Bu soru uzun zamandır hem kedi severlerin hem de bilim dünyasının kafasını kurcalıyor.

Published

on

Kediler hayatta kalmaları için ihtiyaçları olan her şeye sahip donanımlı hayvanlardır, birçok hayvan ve kedi türü neslini günümüze kadar sürdürmeyi başaramazken evcil kediler binlerce yıldır varlıklarını büyük bir başarı ile sürdürmeyi başarmışlardır ve bunda kusursuz fiziksel yapılarının olduğu kadar iletişim kurma ve uyum konusundaki becerilerinin de rolü büyüktür.

Acaba kedilerin hayatta kalmasını sağlayan özelliklerinden biri de depremi hissetmeleri olabilir mi?

Yani kediler depremi hisseder mi? Bu soru uzun zamandır hem kedi severlerin hem de bilim dünyasının kafasını kurcalıyor.

Kimileri iddialı şekilde kediler depremi hissediyor derken kimileriyse bilimsel kanıt olmaksızın bu görüşün kabul edilemeyeceğini belirtiyorlar. İşte kediler depremi hisseder mi sorusunun yanıtları.

Birçok kedi insanı tüylü dostunun depremi hissettiğini iddia ediyor

Hayatını kedilerle paylaşan ve deprem yaşamış olan dünyanın dört bir yanından insanlar deprem öncesinde kedilerinin rutin dışı davranışlar sergilediğini söylüyorlar ve bunu tüylü kankalarının depremi hissettiğinin kanıtı olarak görüyorlar.

Ancak bir kedinin sadece bir deprem öncesinde garip davranmış olmasını kedilerin depremi hissettiğinin kanıtı olarak görebilmek tabi ki imkansız. Öte yandan yaşanan depremlerden sonra deprem bölgelerinde inceleme yapan bilim insanları depremden önce kedim garip davrandı diyen insanların sayısının hiç de az olmadığını belirtiyorlar.

Aynı bölgedeki birçok kedi depremden önce kaçma, saklanma, yavrularını taşıma, ortadan kaybolma, ısrarlı şekilde insanın kucağından inmek istememe gibi davranışlar sergiliyor.

Bu da kedilerin depremi hissettiği görüşünü desteklese de yine aynı deprem bölgesinde deprem öncesi birçok kedinin de rutin davranışlarına devam etmiş olması soru işareti oluşturuyor. Ve ortaya şöyle bir fikir çıkıyor; belki de bazı kediler depremi hissedebiliyor bazılarıysa hissedemiyor.

Deprem öncesi havada elektriksel değişimler oluyor

Kedilerin bizlerden daha hassas koku alma ve işitme duyuları var. Bunun yanı sıra kedilerin çevreyi bizden çok daha iyi algılamalarını sağlayan bir şey daha var; bıyıkları.

Kedi bıyığı bir anten gibi çalışıyor ve kedinin çevresindeki havada meydana gelen tüm titreşimleri beynine iletiyor. İşte kediler depremi hisseder iddiasında olanların en önemli destekçisi de bu bıyıklar.

Teorik olarak kedilerin bıyıkları ile deprem öncesi dünyanın havasında ve gazlarda oluşan elektriksel değişimleri hissetmemesi için hiç bir neden yok. Depremlerden önce bu değişikliklerin olduğu kesin olarak biliniyor ve kedilerin de bıyıkları ile bu elektriksel değişimleri kolayca algılayabileceği de biliniyor.

Deprem ülkesi Japonya uzun yıllardır hayvanlar ve depremler üzerinde çalışıyor

Herkesin bildiği gibi dünyanın en fazla ve en yıkıcı depremleri Japonya’da yaşanıyor ve Japon bilim insanları uzun yıllardır hayvanların depremi hissedip hissedemeyeceği üzerinde çalışıyorlar.

Ancak yapılan çalışmaların bir kediyi ya da köpeği kesin olarak depremi haber vermesini sağlayacak bir noktaya gelmediğini belirtiyorlar. Evet, kedilerin depremi hissedebilme olasılığı var ancak bir kediyi depremi hissettiğinde spesifik bir davranış sergileme yani alarm verme konusunda ikna edecek herhangi bir yol yok.

Çinliler kedilerin depremi hissettiği konusunda ısrarcılar

Kedilerin depremi hissettiği konusunda en ısrarcı olanlar Çinliler, öyle ki Çin’de 1975 yılında Haicheng kentinde meydana gelen depremden önce yetkililer kedilerin ve diğer hayvanların garip davranışlar sergilediğine ilişkin bildirimlere dayanarak kenti depreme karşı boşaltmışlar ve ardından gelen 7.3 şiddetindeki büyük depremde çok az sayıda kişinin zarar görmesini sağlamışlar.

Kedilerin ve hayvanların sıra dışı davranışlarını deprem uyarısı olarak görmeyip şehrin tahliye edilmemesi durumunda ölü sayısının en az 150 bini bulacağı düşünülen bu depremden bir şehrin ve binlerce kişinin hayvanlar sayesinde kurtulduğu resmi olarak belgelenmiş.

Tüm bu veriler ışığında kedi depremi hisseder mi sorusunun yanıtı evet, ancak hem her kedinin depremi hissedeceği kesin değil hem de bir kedi depremi hissettiğinde nasıl davranışlar sergiliyor bu sorunun da kesin bir yanıtı yok.

Eğer hayatınızı bir kedi ile paylaşma şansı yakaladıysanız onu olabildiğince yakından gözlemlemeniz ve sergilediği rutin dışı davranışları önemsemeniz sadece depremden haberdar olmanızı değil kedinizin yaşadığı herhangi bir ruhsal ya da fiziksel sorunu fark etmenizi de sağlayabilir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR