Kediler Horlar Mı?

Eğer basık burunlu bir kedi sahiplenecekseniz sevimli kedinizin büyük olasılıkla hayatı boyunca horlayacağını bilmeniz gerekir.

Kediler Horlar Mı?

Horlama çoğu kez feci rahatsız edici bir şeydir, hatta istatistikler boşanmalarda horlamanın yadsınamayacak kadar büyük etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Peki, kediler horlar mı? Bu sorunun yanıtı evet.

Basık burunlu ırklarda horlama ile sık karşılaşılıyor
Basık burunlu ırklarda horlama ile sık karşılaşılıyor

Basık burunlu ırklar horlama daha yatkındır

Özellikle basık burunlu ırklar (İran kedisi gibi) burun yapıları nedeni ile diğer kedilere kıyasla solunum yolu problemlerine daha yatkındır ve buna horlama da dahildir.

Yani eğer basık burunlu bir kedi sahiplenecekseniz sevimli kedinizin büyük olasılıkla hayatı boyunca horlayacağını bilmeniz gerekir.

Şişmanlık horlamaya neden oluyor 
Şişmanlık horlamaya neden oluyor

Şişmanlık kedilerin horlamasına neden olur

Kedilerin horlamasına neden olan etkenlerden biri de şişmanlık. Özellikle kısırlaştırılmış kedilerde ortaya çıkan aşırı kilolar bu hayvanların uyurken nefes almalarını zorlaştırdığı için horlayabilirler.

Bu arada yaşlı kedilerde de horlama ile karşılaşılabilir. Horlamanın yanı sıra uyku apnesi de kedilerde fazla kilolara bağlı olarak gelişebilir.

Yaşlı kediler de horlayabiliyorYaşlı kediler de horlayabiliyor

Horlamaya öksürük eşlik ediyorsa…

Kediniz normalde horlamazken bir anda horlamaya başladıysa ve özellikle de bu horlamaya öksürük eşlik ediyorsa kedinizi veterinere götürmeniz en doğrusu.

Zira horlama ve öksürük üşütme belirtisi olabilir. Genellikle solunum yolları enfeksiyonlarında da bu durumla karşılaşılabilir.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir