Connect with us

KEDİ BAKIMI

Kediler İçin Aşı Neden Önemlidir

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi yönünden önemli bir faktör olan aşı, veterinerler tarafından önerildiği takdirde, kedinin sağlığının korunması amacı ile yapılması gerekir.

Published

on

Evcil hayvanların bakımları (özellikle kedilerin) kolay ve eğlencelidir. Fakat ciddi sağlık problemleri yaşandığında ne yazık ki bu kolaylık, yerini zorluğa bırakır. Hayvanların sağlık sorunları yaşaması, her veterinerin üstesinden geleceği durumlar değildir.  Her hayvanda olduğu gibi, kedilerde de aşı takvimi mutlaka olmalıdır. Kediler İçin Aşılama takvimi hangi aşının neden yapılması gerektiğinin de önemini belirtir.

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi yönünden önemli bir faktör olan aşı, veterinerler tarafından önerildiği takdirde, kedinin sağlığının korunması amacı ile yapılması gerekir. Konu hakkında veterinerlerle konuşulmalı, bilgi alınmalı ve koşullara göre değişiklik gösteren durumlara göre hareket edilmelidir.

Kediler İçin Aşılama Neden Önemlidir

Yukarı kısımda da bahsedildiği gibi kedilerin sağlığı açısından aşılama önemlidir. Kediler İçin Aşılama, iki farklı kola ayrılmaktadır. Bunlardan ilki, kediler için rutin olarak yapılan, rutin kedi hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyen aşılardır ve her kediye yapılır. İkinci aşılama ise farklı şartlarda yaşayan ve bazı diğer hastalıklara yakalanma riski olan kedilere yapılır. Hangi aşıların hangi kediler için uygun olduğu, veterinerlerle konuşulmalıdır.

Yavru kedilerde genel olarak ilk karma aşılama 8-9 haftalık iken, bağışıklığın artmasını sağlayan aşılar ise 12 haftalık iken yapılır. Buna ek olarak bağışıklık sisteminin daha da kuvvetlenmesi için ertesi yıl bir doz daha bu aşılama yapılır. Aynı zamanda aşı öncesi kedinin sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Bu yüzden rutin muayenelerin veteriner tarafından mutlaka yapılması gerekir.

Kediler İçin Hangi Aşıların Yapılması Gereklidir?

Kedilerde Aşılama, hem insanlarda hem de diğer hayvanlarda olduğu gibi önem taşımaktadır. Bu durumda esas aşıların yapılması kedinin tehlikeli ve bulaşıcı hastalıklardan korunmasını sağlar.

  • Ciddi sonuçlar doğuran ve bağırsaklarda iltihaplanmalara neden olan virüse karşı Feline Panleukopenia aşısı,
  • Dışarıya çıkan kediler için önerilen ve temas yoluyla bulaşan virüs için Kedi Lösemisi Virüsü aşısı,
  • Genelde ölümle sonuçlanan, hayvanlar arası ve hayvanlardan insana bulaşan virüs için Kuduz aşısı,
  • Hapşırma, öksürük, ateş ve göz nezlesi gibi belirtilere sahip olan ve kedi gribinden sorumlu olan virüs için Feline Herpesivirüs aşısı yaptırılmalıdır.
Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR