Kediler için Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Evcil ve sevimli hayvanlardan olan kedilerin de yiyecek ve içecek gibi beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Kediler için Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Evcil hayvan beslemekten zevk almanın yanı sıra, beslenme ve çeşitli ihtiyaçlarını giderme konusunda bazı zorluklarla karşılaşılması da mümkün. En evcil ve sevimli hayvanlardan olan kedilerin de yiyecek ve içecek gibi beslenmelerine dikkat etmek gerekir. Biz insanlar gibi bir sindirim sistemine sahip olmayan kediler için bazı gıdaları tüketmek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kediler de biz insanlar gibi bünyeye zararlı gıdaları tüketmekten büyük keyif duyarlar. Biz insanlar, bu zararlı gıdaların en basitinden kilo yapacağını idrak ederek tüketip tüketmeyeceğimize karar veririz. Fakat aynı şey hayvanlar için söz konusu değildir. Biz de bu yazımızda kediler için zararlı yiyecekler konusunu ele aldık.

Kediler için zararlı yiyecekler nelerdir ?

Kedilerin kesinlikle tüketmemesi gereken gıda maddeleri arasında ilk sırayı çikolata alabilir hiç şüphesiz. Çünkü çikolata, içeriğinde ki şeker, süt ve kakao sebebiyle kedilerin sindirim sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Theobromin ismiyle bilinen toksik ajan nedeniyle kedilerde kalp, sindirim ve sinir sistemlerinde olumsuz etkiler görülür.

Kediler tarafından en sevilen ve hatta vazgeçilmez içeceklerden biri olan süt, aslında kediler için zararlı gıdalar arasında yer almaktadır. İnek, keçi, koyun gibi hayvanların sütleri, insanlar için bile sindirimi zor besinler iken, kedilerin sindirim sistemlerine verecek zarar ise bellidir. Kediler, annelerinin sütü belli bir süre beslendikten sonra kesinlikle diğer sütlerle beslenmemelidirler. Kedilerin süt tüketmesine bağlı olarak su kaybı ve ishal gibi durumlara kapılmaları kolaylaşacaktır.

Turunçgillerin içeriğinde barındırdığı asidik bileşenler kediler için zararlıdır. Kedilerin sindirim sistemleri bu asidik bileşenleri tüketme açısından kesinlikle uygun değildir. Bu gıdaların tüketilmesi, kedilerde böbrek hastalıklarına neden olabilir.

İnsanlar için en zararlı içeceklerden olan alkol, hayvanlar için de ciddi derecede zararlıdır. Ölümcül etkilere sahip olan alkol, kedilerden kesinlikle uzak tutulması gereken içeceklerden birisidir.

Çiğ yumurta da kediler için en büyük tehlikelerden biridir. Salmonella adı verilen bakteriyi içerdiği için çiğ yumurta, ölümcül etki yaratabilecek gıda maddesidir.

Hayvanlarda kas spazmı, anksiyete, toksik ve hızlı kalp ritmi gibi rahatsızlık veren etkiler yaratan kafein ve kafein içeren gıdalar, yine kedilerden uzak tutulması gerekenler arasındadır.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir