Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Kaç Saat Uyur?

Published

on

“Kedi gibi miskin” benzetmesinden de anlaşılacağı üzere hayvanlar aleminin uykucuları arasında kediler de yer almaktadır. Günün yaklaşık 20 saatini uykuda geçiren kediler, sadece 4 saat uyanık durmaktadır. Tabi, bu ev yaşamına alışan kediler için değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü dışarı yaşamından farklı bir ortam sunulan beslenme, oyun vb. saat düzenleri olan ve artık evin bir bireyi haline gelen kedilerin bünyesinde de sokakta yaşamını sürdüren kedilere göre bazı değişiklikler gözlemlenmektedir.

Gün içerisinde hareketli olan bir ev kedisi, gece sizin uyku saatlerinizin büyük bir çoğunluğunda uyuyacaktır. Ancak gün içerisinde yeterli seviyede yorulmayan ve hareketsiz denilebilecek şekilde geçiren kediler, gündüzleri uyumaya meyilli olmaktadır. Çünkü doğaları gereği kedilerin “gece avlanan” hayvanlar grubunda yer aldığı bilinmektedir. İşte, sizin tatlı uykunuzun pati sesleri, miyavlamalar, çeşitli yaramazlıklar ile bölünmesinin altında yatan sebep de budur.

Kediler Kaç Saat Uyur?

Cinslerine göre kedilerin günlük uyku saatleri üç aşağı beş yukarı değişkenlik gösterse de şüphesiz hepsi uykuya aşık hayvanlar olarak tanınmaktadır. Özellikle sıcak ortamlar, onların uyuması için biçilmiş kaftan haline gelmektedir. Battaniye altında, eski fotoğraflarda soba önünde kıvrılmış huzurla uyuyan kedi kareleri de hafızalara kazınan görüntüler arasında yer almaktadır. Eğer kedinizin belirli bir noktada yatmaya alışmasını istiyorsanız onların bu sıcak sevgisini silah olarak kullanabilirsiniz. Gözlerden biraz uzak, sessiz, dikkatini çekecek oyuncaklardan uzak ve evin en sıcak köşesine koyacağınız kedi yatağını geri çeviremeyeceklerdir.

Aynı zamanda kediler dolap üzeri gibi yüksek alanlarda yatmaya da bayılırlar. Bunu “evin hakimi benim” mesajı vermek için yaptıkları düşünülmektedir. Duvara monte kedi yataklarını biraz üst seviyelere monte etmeniz de onun için seveceği, yeni bir uyku alanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler gece gündüz kavramı keskin olan canlılar değillerdir. Bu nedenle hem gündüz hem gece saatlerinde hareketli olabilmektedir. İncelemelere göre en az 13 en fazla 20 saate kadar bir kedi 24 saatin büyük kısmını uykuda geçirebilmektedir. Yavru kedilerde ise bu ihtiyaç büyüme gereksinimi ile birlikte tüm gün uyku haline dönüşebilmektedir. Ancak bir anda uykuya fazla düşkün hale gelen, iştahsız, oyunları reddeden kedilerin bir sağlık sorunu olabileceği de unutulmamalı, bir veteriner hekime danışılmalıdır.

Kediler Neden Sahipleriyle Uyur?

Yatağınızın konforlu alanını gece uykularınızda kedinizle paylaşmak istiyorsanız ve o da sizle bu konuda hem fikirse neden olmasın? Bir kediyle uyumak kadar dinlendirici bir uyku yoktur sanırım, kedi sahipleri için… Üstelik size çok düşkün bir kediniz varsa bu onun için gece uykularının ödüle dönüşmesi demektir. Sizin vücut sıcaklığınız, kokunuz, sizin ona duyduğunuz sevgiyi hissederek mutluluk hormonu salgılaması kedilerin yatağa sizinle beraber yatma isteğini artırmaktadır. Eğer gece boyu yatak odanızın kapısında miyavlayan bir kediniz varsa şüphesiz sizin ayak ucunuza kıvrılmak için kapınızın açılmasını bekliyor, demektir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR