Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Published

on

Önce evcil hayvanınız sonra en yakın arkadaşınız ardından da hayatınızın en vazgeçemeyeceğiniz parçası haline gelen o “tüylü dostunuzla” uzun yıllar beraber yaşamak istediğinizi, “ölüm” kelimesini rüyalarınızda bile görmek istemediğinizi biliyoruz. Ama ne yazık ki, her canlı gibi evlerimizde hayat ortamız olan dört ayaklı dostlarımızın da bir gün ölümü tadacağı bir gerçek…

Kedilerin ölümü ile ilgili konu açıldığında ilk akla gelen sorudur “kaç yıl yaşar” Biz insanlar kadar 80 – 90 yıla çıkan rakamların söz konusu olmadığını bilsek de onların için en uzun ömrü dileriz, içten içe.

Yapılan araştırmalara göre kedinin bakımı, beslenme düzeni yani kısacası yaşam kalitesi yaşam ömrünü doğrudan etkilemekte. Doğduğu andan itibaren iyi bir bakım ile dostunuzla 15 hatta 20 yıla kadar beraber bir ömrü paylaşmanız mümkün. Evcil hayvanlar sokak hayvanlarına göre bu konuda çok şanslı. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki iyi bir bakımla 15 yıla kadar yaşayan bir ev kedisi, doğduğu andan itibaren sokakta yaşasa trafik kazası, köpek saldırısı gibi koşullar nedeniyle ortalama 6 yıllık bir ömre sahip olabiliyor.

Yüksekten düşme, kabloları kemirme sonucunda elektriğe kapılma, küçük yaşlarda klozet gibi su dolu alanlarda boğulma gibi ölüm sebeplerinin yanı sıra hastalıklar da kedilerin ölümüne yol açan etkenler arasında yer alıyor. Böbrek yetmezliğinden kansere kadar insanlarda görülen tüm hastalıklar evcil dostlarınız için de geçerli. Bu nedenle sağlıklı mamalar ile beslemek, kilo kontrolüne dikkat etmek, aşıları aksatmamak ve düzenli sağlık kontrolleri gerçekleştirmek daha uzun bir ömre sahip olmalarına katkıda bulunuyor.

Kedilerde Ölüm Belirtileri

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarda belli bir yaşın üzerine çıkıldığında sahipleri için her doğum günü bir parça daha hüzün anlamına gelmektedir. Evlerine ve onları besleyenlere karşı aynı sevgiyi besledikleri düşünülen kedilerin bir rivayete göre öleceklerini hissettiklerinde evden kaçarak uzak bir yerde ölme eğilimi göstereceği de söylentiler arasında yer almaktadır. Peki, kedinizin o son yolculuğa hazırlandığını nereden anlarsınız?

Bir kedinin ne zaman öleceğini bilmek, en az bir insanın ne zaman öleceğini bilmek kadar zordur. Ancak kusma, ishal özellikle kanlı ishal, iştahsızlık, yüksek ateş, hareketsizlik, kuytu köşelere saklanma isteği işlerin yolunda gitmediğini, hastalığın kapıda olduğunu işaret etmektedir. Birçok ev kedisinin de hastalanarak öldüğü düşünüldüğünde tedavi için geç kalınmadan veterinere başvurulmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR