Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Nasıl Beslenir?

2 ayını dolduran kedinize günde 4 kez; 5 aylık kedinize günde 4 kez; 1 yaşını dolduran kedinize ise günde 2 kez kuru mama vermeniz gerekir.

Published

on

Oldukça seçkin bir damak tadına sahip olan; güzellikleri ve şirinlikleri ile evimizin göz bebeği olmayı kısa bir süre içerisinde başaran sevimli kedilerimizi beslerken; onların sağlıklı gelişimlerini desteklemek adına birtakım noktaları göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Peki; onların daha mutlu bir yaşam sürmeleri adına kedilerimizi nasıl beslememiz gerekiyor? Bu yazımızda kediler nasıl beslenir? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın ilk kez kedi besleyecek olan pati severlere faydalı olması dileğimizle…

Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

Özellikle yeni doğan; üzücü bir takım sebeplerden ötürü annesini kaybeden yavru kedinizi ilk 8 günlük süreç içerisinde gün boyu 8 öğün olacak şekilde süt ile beslemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Ancak; yağlı inek sütü yavru kedilerin sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkilediğinden yağsız süte bir miktar süt tozu karıştırmalı ve yavru kedinizi bu karışım ile beslemelisiniz.

Yavru kediniz 3 haftalık olana dek onu günde 5 kez; 4 haftalık olana kadar ise günde 4 kez süt ile beslemelisiniz.

Minik kediniz 4 haftalık olduğunda yani yavaş yavaş sütten kesilmeye başladığında onu sütün yanı sıra  ‘yavru kedi maması’ ile beslemeye başlayabilirsiniz. Bu noktada yavru kedi mamasını bir miktar ılık su ile karıştırmayı ve kedinizin mamasını yumuşatmayı hiçbir şekilde unutmamanız gerekiyor.

Kediniz tam anlamıyla 6 haftalık olduğunda ona süt yerine yavru kedi maması yedirebilirsiniz.

Yetişkin Kediler Nasıl Beslenir?

2 ayını dolduran kedinize günde 4 kez; 5 aylık kedinize günde 4 kez; 1 yaşını dolduran kedinize ise günde 2 kez kuru mama vermeniz gerektiğini ifade edebiliriz.

Kediniz 1 yaşını doldurduğunda onu artık ‘yavru kedi maması’ yerine; vitamin, mineral ve proteinler açısından zengin olan yetişkin kedi mamaları ile beslemeye başlayabilirsiniz. Ancak yetişkin kedi maması seçerken; oldukça seçici davranmalı; ucuz mamalar yerine biraz kaliteli pahalı olanları tercih etmelisiniz.

Kediniz 8 yaşını doldurduğunda yani yaşlılık dönemine adım attığında ise veterinerinizin önerdiği bir diyet kedi maması ile onu beslemeniz gerekiyor.

Kedilerinizi kuru mama ve yaş mamanın yanı sıra pişirilmiş et, balık, pişmiş yumurta, yağsız yoğurt ve süt, iyice pişirilmiş karaciğer ile de zaman zaman besleyebilirsiniz.

Advertisement

POPÜLER KONULAR