Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Neden Kendilerini Yalar?

Kedilerde ise bu yalanma işlemi abartı derecede, yani hayatlarının neredeyse 3’te 1’i kadardır

Published

on

Hayvanların geneli yeni doğan yavrularını yalamaktadır. Bunun nedenleri  ; yavrusunu rahatlatmak , doğum kalıntılarından arındırmak ve sindirimine yardımcı olmak gibi nedenlerdir.  

Kedilerde ise bu yalanma işlemi abartı derecede, yani hayatlarının neredeyse 3’te 1’i kadardır. Örneğin 9 yıl yaşamış olan bir kedi hayatının 3 yılını yalanarak geçirmiş demektir.

Kediler kendilerini yalarken yalama işlemine bölge bölge sırayla devam ederler. Önce ağız çevresini,  sonra ön patilerinden birinin içini iyice yalar. Daha sonra bu ıslatmış olduğu patisiyle kafasını, kulaklarını vs. temizler.

Kafasını bu şekilde sırayla temizledikten sonra omuzlarını, göğsünü, arka ayaklarını, genital bölgelerini ve son olarakta detaylı bir şekilde kuyruklarını temizlerler.

Bu temizlik merakının arkasında aslında bir çok neden yatıyor;

Tabii ki öncelikli sebepleri tüylerindeki parazitleri, pislikleri tükürüklerindeki antiseptik madde sayesinde dilleriyle yalayarak temizliyorlar. Tükürüklerindeki bu antiseptik madde vücutlarındaki yaralarında daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Bir başka neden ; kediler üzerlerinde insan kokusu kalmasından hoşlanmazlar. Çünkü kediler koku ile iletişim kurarlar. Üzerlerinde kendi kokusu dışında bir insan kokusu bulunduğunda hemen yalanmaya başlayarak kendi kokularını insan kokusunun üzerine çıkarırlar.

Farkederseniz bir kediyi sevdiğinizde sevmeyi bıraktığınızda sanki elleriniz pismiş üzerini kirletmişsiniz gibi hemen temizlenmeye başlar.  ?

Başka bir neden ise tüylerini düzleştirirler. Bu düzleştirme işlemi onların soğuğa ve sıcağa karşı kendilerini korumalarına yaramaktadır. Karışmış tüyleri olan bir kedinin düz tüylere sahip bir kediye göre izolasyonu daha zayıftır.

Son sebep ise açık havada yalanarak temizlendiklerinde almış oldukları güneş ışıkları onlara D vitamini olarak yansımaktadır.

Yani aslına bakarsanız yukarıdaki yazılardan da anlaşılacağı gibi kediler yeterince temiz hayvanlardır. Onların yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Boşu boşuna hayvanlara eziyet etmeye gerek yoktur, onlar kendi kendilerini herkesten iyi temizleyebilmektedirler. ?

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR