Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Salatalıktan Neden Korkar – Kediler ve Salatalık

Kedilerin salatalıktan korkma sebebi ; salatalığın kedinin reflekslerini tetiklemesidir. Normal şartlar altında kedinin yanında, arkasında salatalık aniden oluşmuyor.

Published

on

Kediler salatalıktan neden korkar ? Sosyal medyada son zamanlarda çok fazla karşımıza çıkan bir konudur bu. Kediler salatalıktan neden korkar başlıklı bir çok video sosyal medyada büyük ilgi görmektedir.

Bu videolarda genellikle mama yerken arkasına sinsice yerleştirilmiş salatalık gören kedilerin komik tepkilerini görmekteyiz. Bu videolardan yola çıkarak bazı evcil kedi sahipleri de kedilerinin arkasına salatalık yerleştirip aynı tepkiyi almayı beklemektedir.

Ancak kedilerden bazılarının bu salatalıklar pekte umurlarında olmamaktadır. Aşağıdaki kediler salatalıktan neden korkar videomuzda kedilerin komik tepkilerinin derlemesini izleyebilirsiniz.

Peki gerçekten kediler salatalıktan neden korkar ?

Güney Kaliforniyalı hayvan davranışı bilimcisi Jill Goldman’ın görüşlerine göre kedilerin salatalıktan korkma sebebi ; salatalığın kedinin reflekslerini tetiklemesidir. Normal şartlar altında kedinin yanında, arkasında salatalık aniden oluşmuyor.

Kedi herhangi bir şey ile uğraşırken, oyun oynarken, mama yerken vs. kısacası meşgulken çevresi ile ilgilenmediği esnada sahibinin sinsice arkasına salatalık yerleştirmesi onu ürkütüyor.

Meşgulken arkasını döndüğünde bir anda farklı bir cisim ile karşılaşması onu doğal olarak korkutmaktadır. Ayrıca Goldman salatalığı kedilerin yılana benzettiğini de söylemiştir. Yılanlar kediler tarafından ölümcül avcılar olarak görülmektedir.

Ve kedi bu kadar korkudan sonra aniden herkesin de yapacağı gibi olduğu yeri hemen terketmek istiyor. Uzaklaşıp, salatalığı veya korktuğu şeyi uzaktan inceleyip daha sonra sakince güvenli bir şekilde gelip onu tekrar incelemek istiyor.

Yine Pam Johnson-Bennett adında kiitap yazarı da bu kediler salatalıktan neden korkar konulu videolarda kedilerin mama yerken veya farklı güven duydukları bir alana bu kadar ani ürkütücü bir cismin konulmasının kedilerin kafalarını karıştırabileceğini belirtmiştir.

Uzmanların Görüşü

Tahmin edersiniz ki bu tür kediyi strese sokacak durumlar pek hoş değildir. Yine uzman hayvan davranış bilimcisi Goldman bu kedileri korkutma davranışını onaylamamaktadır. “Kendinizi eğlendirmek için minik kedinizi korkutmayı tercih ediyorsanız insanlığınızı sorgularım” şeklinde bir cümlesi de olmuştur.

Eve gelen yeni eşyaların kedilerin dikkatini çektiğini çoğumuz biliyoruz. Ancak bu eşyaları kediye korkutarak değil yavaşca onun kendi isteğine göre keşfetmesini sağlamalıyız.

Kedinizi korkutmak onun psikolojisini bozmaya ve evde başka istenmeyen durumlar yaşanmasına yol açabilir. İnsanlardan örnek verecek olursak yeni tanıştırıldığınız birinin bir anda dibinizde bitmesini istemezsiniz. Mesafeli şekilde yaklaşabilirsiniz.

Her kedi bu tarz durumlara farklı tepkiler verebilmektedir. Her kedinin karakteri aynı değildir.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR