Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler Uyku Düzeni

kediler günde 14-18 saat arasında uyurlar ve bu süre de insanların uyku süresinin 2 katıdır.

Published

on

Mırıl mırıl uyuyan kedilerden daha huzur verici ne olabilir ki dünyada? Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri de uyku.

Bunun nedeni hem kedilerle birlikte uyumanın çok keyifli olması hem de kedilerin günün çoğunu uyuyarak geçirmesi.

Peki, kediler günde kaç saat uyur diye düşündünüz mü hiç? Eğer bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız kediniz uyurken başında durup saatleri saymanıza gerek yok, yapmanız gereken tek şey yazımızı okumak ?

ecbd1dda80ebdf73e6895b41d9b5ce09

tumblr_inline_nv2y0996oz1txh0h4_500

Kediler uyuyarak dinlenir

Kedilerin dinlenmek için yaptıkları tek şey uyumaktır, yani kediler biz insanlar gibi ayaklarını kanepeye uzatarak dinlenemezler ve uyurlar, bu nedenle de bizden çok uyurlar. Ayrıca kedilerin bizlere oranla çok daha fazla hoplayıp zıplama gibi güç ve yüksek enerji gerektiren şeyler yapmaları da kedilerin uzun saatler boyunca uyuyarak enerji toplamalarını zorunlu kılar.

Kedilerin uyku süresi yaşlarına ve aktivite seviyelerine bağlı olarak farklılık gösterir. Kediler bir günün ortalama olarak 14-18 saatini uyuyarak geçirirler. Bu sürenin yalnızca üçte birinde derin uykudadırlar.

Geri kalan uykuları hafiftir, hatta yarı uyanıklık da diyebiliriz bu duruma çünkü kediler hafif uykudayken dış dünyanın farkındadırlar ve gerektiğinde tepki verirler.

Kısacası kediler günde 14-18 saat arasında uyurlar ve bu süre de insanların uyku süresinin 2 katıdır.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR