Kediler Ve Renkler

Halk arasındaki yaygın inanış kedilerin renk körü olduğu yönünde.

Kediler Ve Renkler

Her kedi ayrı bir dünyadır, her kedinin farklı ve renkli bir karakteri vardır. Peki, bu kadar renkli karakterleri olan kediler renkleri nasıl görürler bunu hiç merak ettiniz mi?

Halk arasındaki yaygın inanış kedilerin renk körü olduğu yönünde. Ancak yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları bunun aksini söylüyor; yani sevimli dostumuz kediler renk körü değil.

Kitten-playing-with-toy-Thinkstock-97416403-335lc031213
Kedilere algılayabildikleri renklerde oyuncaklar almak gerekli

Kediler hangi renkleri görebiliyor?

Kediler renk körü değiller ama renkleri bizler gibi algılamıyorlar ve algılayabildikleri renk sayısı da bizlerden oldukça düşük.

Kediler sarı, mavi, mor ve yeşili algılayabiliyorlar. Yani kediler dünyayı eskiden sanıldığı gibi siyah-beyaz görmüyorlar. Kedilerin en net gördükleri renkler ise mavi ve yeşil.Kırmızı,kahverengi ve turuncu renkleri ise grinin tonları şeklinde algılıyor pisiler.

Ama kediler bizden iyi görüyorlar

Kediler renk algısı konusunda bizden geride olsalar da görme konusunda bizden çok daha ilerideler.

Gündüzleri çok iyi görmeyen kediler söz konusu loş ve karanlık ortamlar olduğundaysa deyim yerindeyse birer süper kahramana dönüşüyorlar ve insanlardan tam 6 kat daha iyi görüyorlar.

Yazar: Kedi Yavrusu

Kedi yavrusu dedik çünkü; kediler yavruları dünyanın en sevimli canlıları ve biz onlara tutkuyla bağlıyız. Kedi Yavrusu onların hayatı için sürpriz bilgilerle dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir