Connect with us

KEDİPEDİA

Kediler ve Soğan

Soğan kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar veriyor.

Published

on

Kedilerin başları oburlukları nedeniyle derde girebiliyor zaman zaman. Üstelik bizler de bazen kediler için zararlı yiyecekleri sevgili kedilerimize ellerimizle verebiliyoruz.

Yemek yerken sandalyenin üstüne tüneyip “bana da ver” diyen gözlerle bakıp, acıklı acıklı miyavlayan bir kediye hayır demek pek kolay değil doğrusu.

Ancak ev yemekleri kedilerin sindirim sistemi için uygun değil, bununla da kalmıyor çünkü ev yemeklerinin çoğunda kediler için ölümcül sonuçlar bile doğurabilecek bir şey var; soğan!

Yemeğin içindekinin yanı sıra taze soğan da kediler için zararlı
Yemeğin içindekinin yanı sıra taze soğan da kediler için zararlı

Soğan kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar veriyor

Soğanın ve soğanla aynı aileye mensup olan sarımsağın içerisinde bulunan disülfitler ve sülfoksitler kedilerin kanındaki kırmızı kan hücrelerine yani alyuvarlara zarar veriyor ve bunun neticesinde oldukça ciddi kan problemleri ortaya çıkabiliyor. Öyle ki soğan kedilerde anemi hastalığına neden olabiliyor. Sarımsak da aynı etkilere sahip. Bu arada şunu da ekleyelim; kedilere yemeğin içindeki soğanın yanı sıra taze soğan ve bazı hazır gıdalarda kullanılan soğan ve sarımsak tozları da aynı zararı verebiliyor. Kısacası kedinize ev yemeği de hazır gıdalar da vermekten kaçınmanız kesinlikle en doğrusu.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

POPÜLER KONULAR